Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '16

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
 

Hormonal Migren ve Tedavisi

Hormonal Migren ve Tedavisi
 

Hormonal Migren


Hormonal Migren Nedir?

Toplumdaki migrenlilerin büyük bir bölümünü genç kadınlar olus¸turur. Bu kadınlarda en sık âdet dönemi migreni görülür. Bas¸ ağrısı çoğunluğunda sadece âdet döneminde olur, bazıları aralarda da bas¸ ağrısı yaşar. Âdet dönemindeki ataklar, aralarda olanlara oranla daha şiddetli, ilaca cevapsızdır. Migren atakları genellikle kanama başlamadan birkaç gün öncesinde olur, bir hafta öncesinde de başlayabilir. Bazılarında kanamanın başlaması ile migren atağı biter, bazılarında ise kanama süresince ya da sonraki günlerde de atak devam edebilir. Ağrı, kanama başlayınca ara verip kanama bitince yeniden başlayabilir. Migreni sadece kanama döneminde ya da kanama bitiminde olanlar da vardır.

“Regl kanamam için takvime bakmama gerek yok. Üç gün öncesinden şişiyorum, gergin ve sinirli oluyorum. Aynı zamanda şiddetli baş ağrılarım başlıyor. Kanamam başlayınca baş ağrım bitiyor ve şişliğim de iniyor.”

“Regl öncesi bir hafta baş¸ ağrılarım oluyor, regl olduğumda da devam ediyor, reglden sonra 4-5 gün daha sürüyor. Ayın yarısı bu şekilde geçiyor. Tam baş ağrım geçti derken yeniden ağrılı döneme giriyorum. Hamilelikte başım hiç ağrımadı. Çok mutluydum. Başım ağrımasın diye tekrar doğursam mı, diyorum.”

Âdet dönemi migreni genellikle ilk âdet kanamasıyla başlar. Bazen âdet kanamaları baştan beri sorunludur migren yirmili yaşlara doğru tabloya eklenir. Bazı hastalarda ise çocukluk yıllarına kadar gidebilen baş ağrıları vardır. Âdetle olan ilişkiyi sonradan fark edenler de olabilir. Bu kadınların hepsinde hormonal bir dengesizlik az ya da çok mevcuttur.

Hormonal MigrenTedavisi

Âdet döneminde, hormonlardaki ani degˆis¸imler kadınlarda migrenin daha fazla olmasının nedeni olarak görülmektedir ama değildir. Aslında hormonlardaki keskin değişim organizmayı etkileyerek –tıpkı açlık, lodos, şarap gibi– var olan migreni tetikler. Migreni kontrol etmek için hormonal dengesizliğin ve migrenin ortak olan nedenleri düzeltilmelidir.

Âdet dönemi migreni erken yas¸larda bas¸ladıysa hipofiz bezini etkileyen bozucu alanlar gözden geçirilmelidir. Yirmi yaş dişleri bu yaş grubunda en belirleyici bozucu alandır.

Bu hastalar hekime ileri yaşlarda başvurduğunda gerilim baş ağrısına benzer günlük hayatı engellemeyen baş ağrıları da tabloya eklenmiş olabilir. Genellikle yirmi yaş dişleri çekilmiştir. Sonradan eklenmiş olan ameliyatlar (özellikle jinekolojik olanlar), diş tedavileri gözden geçirilmelidir.

Tedavi sürecinde çok sık olan atakları azalıp sadece âdet dönemi ağrıları devam ederse diş sıkmanın tedavisiyle dişlerin kapanma dengesinde olan bozuklukların düzeltilmesi gerekir.

Âdet Dönemi Migreni Öyküsü

Tedavi öncesi:

“Üniversite yıllarında migrenim başladı. Baş ağrılarım regl dönemimle ilişkili. İlk baştan beri bu ilişkinin farkındayım çünkü regl öncesi ve sonrası mutlaka migrenim tutuyor. Aralarda stresim çok fazla olursa da başım ağrıyor. Regl döneminde çok şiddetli ataklarım oluyor, ilaç fayda etmiyor, midem bulanıyor, bazen kusuyorum. Çocukken de başım ağrırdı ama şiddetli değildi. Migrenim olmadan önce bazen gözümde ışıklı noktalar, iplikler oluyor. Kısa sürüyor, sonra baş ağrım şiddetleniyor.

Sizin de sorduğunuz gibi başlangıçtan beri regl öncesi sinirli ve şişkin olurum ama regl kanamalarım düzenlidir. Doğumdan sonra spiral taktırdığım için kanamam biraz arttı. Doğru söylüyorsunuz, hamilelikte başım ağrımadı. Hatta doğumdan sonraki 1 yıl da ağrımadı. Sonra tekrar başladı. Her ay regl öncesi ve sonrası 3-4 günüm kötü geçiyor. Artık bu durumdan kurtulmak istiyorum.”

Tedavi sonrası:

“Tedaviye gittim ama açık söylemek gerekirse migrenden kurtulacağımı düşünmüyordum. Hatta rahim perdeleme diye bir yöntem varmış, hormonlu spiralle regl kanamaları olmuyormuş diye duymuştum. Doktoruma yaptırmayı düşündüğümü söyledim, ‘Kendinizi genç yaşta menopoza mı sokmak istiyorsunuz. Hormonal sorunlarınız hep var çünkü hep âdet dönemi sinirli, şişkin oluyorsunuz, eğer dışardan hormon verilirse daha da kötü olur’ dedi. Bana benzer yöntemleri kullanıp da regl olmayan ama migreni artarak tüm aya yayılan hastalarını anlattı. ‘Öncelikle hormonlarınızı etkileyen ve migreninizi yapan nedenleri çözelim’ dedi. Bazı yerlerime iğneler yaptı, dişlerimle ilgili gerekli tedavileri saptadı, uzmanlara gönderdi. Spiralimi çıkarttırdı. Şimdi baş ağrım yok. Regl öncesi sıkıntılarım da, kanamalarım da düzeldi. Kendimi sağlıklı bir kadın olarak hissediyorum.”

Bu yazı "Migrene Çözüm Var" kitabından alınmıştır.

Kitap hakkında bilgi için http://www.emelgokmen.com/migrene-cozum-var/

Tedavi iiçin  http://www.emelgokmen.com/gokmen-yaklasimi-nedir/

/http://www.emelgokmen.com/

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 120
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1738
Kayıt tarihi
: 07.05.14
 
 

Klasik tıp eğitimi ile integratif tıp bilgilerini birleştirerek “Gökmen Yaklaşımı” adını verdiği ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster