Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Ağustos '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
805
 

Hülya Avşar

Hülya Avşar
 

Keserek Bayram Yapan Bir dini Aklım Almıyor!

Lütfen !

Ama Lütfen!

İnançlarımıza saygı gösterelim.

İnanç tarzımıza saygı gösterelim.

İnanç şeklimize saygı gösterelim.

Farkında olmadan alet olmayalım...

"Belki de beni etkileme sebebi, benim de son yıllarda kurban kesmek yerine daha hayırlı olacak bir şeyler yapmayı tercih ediyor olmamdır."

Bu cümle kişinin kendisini bağlayıcı karakterde ve belkide masumca söylenmiş gibi görülebilir. Ancak asıl sıkıntı çok farklı yönlerden İslam dinine yıllardır yöneltilen saldırılar ve tahribat girişimleridir.

Dini hükümler açık ve nettir.Hangi ibadet farzdır, hangisi sünnettir , hangisi vaciptir açılıp okunarak öğrenilebilecek şeylerdir bunlar.Bunlardan istediğinizi yapar , istediğinizi yapmazsınız.Yaptıklarınız ve yapmadıklarınız için ödüllendirilir veya cezalandırılırsınız.

Ancak kafanıza göre "ben şunu değiştirip şöyle yapayım", "bu daha mantıklı" diyemezsiniz. Dememelisiniz. Derseniz.Hakkınızda iki şey düşünürüm ben:
1.Düşüncesizce insanları olumsuz yönlendirdiğinizin farkıda değilsiniz.
2.Art niyetli olarak dinin vecibelerini tahrip etmeye çalışıyorsunuz.

Bunu söyleyen benim gibi kimsenin tanımadığı biri ise sorun yok, zaten kimse umursamaz. Ancak iyi kötü tanınan biriyseniz ve her dediğiniz manşet olup birilerinin dikkate alma ihtimali olan bir konumdaysanız işte o zaman iş karışır. Bulunduğunuz konuma göre ağzınızdan her çıkana dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu konuda yıllardır süren çok ciddi çalışmalar ve araştırmalar ve uygulamalar bir yana diyerek , kendi mantığınıza göre hareket edemezsiniz.Yada diğer bir seçenek olan istediğiniz , size uygulamaları ve emirleri itibariyle daha uygun olan başka bir dini seçersiniz.Günümüz Dünyasında bunun alternatifleri çok .Şöyle bir çevrenize bakarsanız size çok daha uyan başka bir inanç sistemi bulabilirsiniz.

Ama ne olur, bunu yaparken mevcut sistemi eleştirmeyin, yıpratmayın, alet olmayın.

http://www.milliyet.com.tr/Yasam/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&Kategori=yasam&ArticleID=980067&Date=19.08.2008&b=Hayvan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Şimdi ben de Kurban bayramı yaklaşıyor diye nerelere kaçsam, kendimi nerelere atsam diye telaş ediyorum ama ne yapalım şimdi dinimizin,geleneğimizin şartlarını mı yerine getirmeyelim değil mi :)) Sevgiler

Dilek Fuçucı 
 06.11.2008 16:10
Cevap :
Gönlünden ne geçiyorsa,sen nasıl mutlu olacaksan,o nu yap.O bunu demiş bu şunu demiş , o şöyle bakmış...... Her şey gönlünce olsun,sevgi ve tüm güzellikler seninle olsun.  11.11.2008 13:02
 

tanrilarin öfkelerini yatistirma veya herhangi bir konuda tanrilardan ricaci olma anlaminda kurban vermek insanlik tarihinin en eski geleneklerinden biridir. Islam'dan çok önce de çok tanrili dinlerde kurban verme gelenegi vardi. Boga, deve, koyun, keçi... ne varsa. Hatta bazi Güney Amerika uygarliklarinda genç bakire kizlar kurban edilirdi. çok tanrili eski Arap-Bedevi toplumlarinda da kurban kesme gelenegi vardi, ayni hac gibi. Hz Muhammed ne yapmis? Bu gelenegi seklen korumus, ama isin anlamini Allah'a rüsvet vermekten paylasima çevirmis. Dolayisiyla isin özü paylasim ve dayanismadir. Bugün en etkin ve verimli paylasim yöntemi neyse o uygulanmalidir -ki bu da toplu kurban katli degildir. Sosyal dayanisma kurumlari hem fakirlere yardim etmeli, hem de onlara geçinebilecek bir meslek edinmede yardimci olmalidir. Hayvanlari acimadan katlederek bayram kutlayanlardan doga ve hayvan sevgisi biraz zor beklenir.

Mustafa Tümener 
 21.08.2008 12:07
Cevap :
Maalesef ki yıllarca yapılagelmiş yanlış uygulamaların ve yanlış anlaşılmaların sonucunun olumsuz yansımasını siz ve sizin gibi düşünen pek çok insanda görmekteyiz. Tabii ki buradan bu olaya bakışınızı değiştirmek niyetinde değilim.Ancak yanlış yapılan uygulamaların değiştirilmesi konusunda elimizden geleni yapabiliriz. Tabi hayvanları katletmek olarak adlandırılan bu konuyu hijyenik ortamlarda hayvan kesimi yapılan yerlerde daha medeni yapılıyor olması, gereksede hayvansal protein alması gereken insanoğlu için bu ihtiyacın bir şekilde karşılanmak zorunda olası,ülke ekonomisindeki hayvancılığın canlandırılması ve gerek ihracat ile gerekse yurt içi tüketim ile hareketlenen ülke ekonomisi ve geçimini bu alandan karşılayan köylü olarak adlandırılan oldukça fazla miktarda insanımızın olması,gerekse bir bayram havasında kutlanan (zaten öyle) ve paylaşmanın yardımlaşmanın kaynaşmanın tam anlamı ile sağlanabilmesi (göstermelik değil,gerçekten inanarak kesenler için söylüyorum) için  21.08.2008 16:57
 

Islam bir akil dini olduguna göre, Kuran'da yazili her seyi kendi aklimizla sorusturabiliriz. Elestirmenin sorusturmanin olmadigi din sekilcilige dökülür ve yobazlasir. Sekillere takilmayip anlama bakmak gerekir. Kurban'in esas anlami aslinda paylasimdir. Ben fakire bir sekilde yardim ediyorsam mutlaka bir hayvan katletmeme gerek yoktur. Kaldi ki ulu orta yerlerde hayvanlarin vahsice katledilmesi çocuklarin psikolojisine zarar veriyor. Müslümanlik Islami sadece sekli ve semaliyle yorumlayip dürüstlük, dogruluk, akilcilik gibi esas özü pas geçenlerin tekelinde degildir.

Mustafa Tümener 
 20.08.2008 22:04
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Tabii ki doğru kurallar, yanlış uygulanırsa ,yanlış anlaşılır ve değerlendirilir.Ancak dini hükümlerin doğruluğu ve yanlışlığı konusunda bu işe gönül ve ömür vermiş kişilerin değerlendirmeleri dikkate alınmalı diye düşünüyorum.Her birey kendi çapında "İslam, akıl dini" mantığı ile hareket etmeye başlarsa ,yaklaşık 3 milyar farklı uygulama olma ihtimalini gözden kaçırmamak gerekir. Unutmayın ki akıl dediğimiz makina ona yüklediğimiz ,bilgi ,belge ,görgü ve benzeri verilerin değerlendirmesi sonucu bize sonuç verir. Dolayısıyla uygulamalar konusunda bize emredilenlerin neler olduğu; asıl kaynak ,ardından o yıllardaki uygulamalar ve hiç örneği yaşanmamış bir konu olur ise ,bunlara dayanarak yetkili (konu ile ilgili eğitimine bağlı olarak) kişilerin vereceği yorum olmalıdır. Sevgi ve saygı ile kalın.  21.08.2008 10:23
 

Ağzı olan konuşuyor işte...

Haçovalı 
 20.08.2008 14:50
Cevap :
Teşekküler yorum için.  20.08.2008 16:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 283
Toplam mesaj
: 65
Ort. okunma sayısı
: 732
Kayıt tarihi
: 03.10.07
 
 

Ev hanımıyım. Gıda mühendisiyim. Ancak şu anda çalışmıyorum. Evim işim olmuş durumda. Amatör olarak ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster