Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Aralık '15

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
2684
 

Hz. Muhammed’in örnekliği

Hz. Muhammed’in örnekliği
 

Kur’an’da örnek İnsan ve özellikleri

İslam dininde iman, ibadet ve ahlak ilkeleri  çok önemlidir. Dinimiz insanı bir bütün olarak ele alır. Allah insanlardan inanmalarını,ibadet etmelerini ve güzel davranışlar da bulunmalarını istemiştir.

Allah insanı mükemmel bir varlık olarak yaratmıştır. Allah bu konuda şöyle buyurur: ”Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık.”(Tin Suresi,4.ayet)

Kur’an-ı Kerim’e uygun olarak yaşamını sürdüren  kişiler örnek insandır. İslam dininde örnek kişilerin özellikleri  kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimde  bir çok ayette  belirtilmiştir. Bu ayetlerden bazıları şunlardır:

Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “ Onlar gayba innırlar,namaz kılarlar, kendilerine verdiğimiz mallardan Allah yolunda harcarlar.” (Bakara Suresi,3.ayet)

“Yine onlar (o mü’minler ki) emanetlerine ve ahitlerine riayet ederler.” (Mü’minun Suresi,8.ayet)

“Onlar harcadıklarında ne israf  ne de cimrilik edenlerdir. Onların harcamaları, bu ikisi  arası dengeli bir harcamadır.”(Furkan Suresi,67. Ayet)

“Onlar yalana şahitlik etmeyen, faydasız boş bir şeyle karşılaştıkları zaman,  akar ve hoşgörü ile geçip gidenlerdir.” (Furkan Suresi,72. Ayet)

“Gerçekten mü’minler kurtuluşa ermiştir. Onlar ki namazlarında huşu içindedirler.

Onlar ki boş ve yararsız şeylerden yüz çevirirler.

Onlar ki zekatı verirler.

Ve o lar ki iffetlerini koruyorlar.” (Mü’minun Suresi(23),1-5.ayetler)

“ O takva sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar;öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Alllah  da güzel davranışta bulunanları sever”  (Al-i İmran Suresi(3),134. Ayet)

 “Yine onlar ki bir kötülük yaptıklarında, ya da kendilerine zulmettiklerinde Allah'ı hatırlayıp günahlarından dolayı hemen tövbe-istiğfar ederler. Zaten günahları Allh'tan başka kim bağışlayabilir ki! Bir de onlar işledikleri kötülüklerde, bile bile ısrar etmezler.”(Al-i İmran Suresi(3),135. Ayet)

“Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velileridir; iyiyi emrederler, kötülükten sakındırırlar, namaz kılarlar, zekât verirler, Allah'a ve elçisine itaat ederler. İşte Allah bunlara rahmet edecektir. Allah şüphesiz üstün güç sahibidir, hikmet sahibidir.” (TevbeSuresi (9) 71. Ayet)

Hz.Muhammed Bizim İçin Bir Örnektir

Yüce Allah  insanlara iyiliği, doğruluğu ve güzelliği göstermek üzere peygamberler göndermiştir. İlk insan ve ilk Peygamber Hz. Adem (A.S.) dır. Allah bir çok peygamber göndermiştir. En son olarak İslam dinini insanlara anlatmak üzere Hz. Muhammed’i peygamber olarak görevlendirmiştir.

Hz. Muhammed (s.a.v.) dini insanlara anlatmıştır. İbadetlerin yapılışını göstermiştir. Yaptığı güzel davranışlarıyla müslümanlara örnek olmuştur.

Dini yaşayışımızda peygamberimizi örnek almalıyız.

Dinde modelimiz Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v.) dir.

Kur’an-ı Kerimde Yüce Allah bu konuda şöyle buyurur:

“Gerçek şu ki, Allah'ı ve Ahiret Günü'nü (korku ve umutla bekleyen) ve O'nu her daim anan kimseler için Allah'ın Elçisi güzel bir örnek teşkil eder.” (Ahzab Suresi,(33), 21. Ayet)

 “ (Ey Resulüm!) De ki: “Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Allah çok bağışlayıcıdır; merhamet sahibidir.” (Al-i İmran Suresi(3),31. Ayet)

“Muhammed ... Allah'ın resûlüdür ve peygamberlerin sonuncusudur...” (Ahzab Suresi,(33), 40. Ayet)

“...Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allah’ın azabı çetindir.(Haşr Suresi 7.ayet)

“Ve sen elbette yüce bir ahlaka sahipsin.” (Kalem Suresi,4.ayet)

 Peygamberimiz Hz.Muhammed’in güvenirliği,merhametli oluşu, adaletli oluşu, kolaylaştırıcılığı , hoşgörüsü,sabrı ve kararlılığı  müslümanlar için örnektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Alemlere rehber olarak gönderilmiştir. İyi ki ALLAH (CC) kul Hz. MUHAMMET (AS) ümmet olmuşuz. Ne mutlu bizlere. Saygı ve muhabbetlerimle

E Ruhi YALÇIN 
 22.12.2015 11:33
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 354
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 649
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

1965 Trabzon Of doğumluyum. İlahiyat Fakültesi mezunuyun.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeniyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster