Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Nisan '20

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
58
 

I. Dünya Savaşı Sonrası

I’inci Dünya Harbi’ni bitiren Barış Antlaşmaları “Paris Barış Konferansı” adı ile Fransa’nın başkenti Paris’te Versay Sarayı’nda 32 devletin katılımı ile yapılmıştır. Konferansa I’inci Dünya Harbi’nin galipleri, mağlupları ve savaşta galip devletlere yardım eden Yunanistan, Ermenistan ve Hicaz gibi küçük devletler de yenilen devletlerden toprak almak için katılmıştır. Paris Barış Konferansı, 18 Ocak 1919’da başlamış, 20 Ocak 1920’de son bulmuş, 1 yıl süren çalışmalar sonunda I’inci Dünya Harbi’nin galipleri olan; Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Fransa ve İtalya, bu harbin mağlupları olan:

Almanya’ya                 28 Haziran 1919’da, Versailles (Versay),  

Avusturya’ya              10 Eylül 1919’da, Saint Germain (Sen Cermen),

Bulgaristan’a               27 Kasım 1919’da, Neully (Nöyyi),

Macaristan’a                6 Haziran 1920’de, Trianon (Tiryanon) ve

Osmanlı Devleti’ne     20 Ağustos 1920’de, Sevr Antlaşması’nı

imza ettirmişlerdir. Bu antlaşmalardan istenen sonuçların alınmasında galip devletler arasında farklı görüşler ortaya çıkmıştır. Paris Barış Konferansı’nın, büyük devletlerinden ABD’nin amacı “Milletler Cemiyeti”nin kurulmasını sağlamaktı. İngiltere’nin hedefi; Osmanlı Devleti’ni tamamen parçalayarak petrol bölgelerine el koymak ve sömürgesi olan Hindistan’a giden yolların geçtiği ülkeleri kontrolüne almaktı. Fransa’nın amacı; Almanya’nın bir daha kendisini tehdit edemeyecek şekilde eyaletlere bölünmesi idi. İtalya’nın hedefi ise; Ege adalarına ve Batı Anadolu’ya sahip olmaktı.

ABD, Başkan Woodrow Wilson’un 14 maddelik Wilson Prensipleri’ne karşı, İngiltere ve Fransa’nın uyuşmayan fikirlerini görünce, 20 Ocak 1920’de Milletler Cemiyeti’ni kurdurduktan sonra, hakem rolüne soyunmuş ve konferanstan ayrılmıştır. İngiltere’nin görüşlerinin hâkim olduğu konferansta, I’inci Dünya Harbi’nin çıkmasına sebep olan ve Osmanlı Devleti’ni savaşa sürükleyen Almanya bile az bir toprak kaybetmiş (%13) ve ülkesi işgal edilmeden ayrılırmıştır. Fakat, Osmanlı Devleti’nin bütün vatan toprakları işgal edilerek paylaşılmış ve adeta Türk varlığının tamamen yok edilmesi planlanmıştı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Uğur Bey; konuyu, okuru sıkmadan, kısa ve öz bir şekilde anlatmışsınız. Kaleminize, yüreğinize ve emeğinize sağlık. Selam ve saygılarımla.

Dr Atanur Yıldız 
 19.04.2020 15:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 853
Kayıt tarihi
: 11.03.20
 
 

Sosyolog ve Araştırmacı-Yazar İnsanoğlunun aydınlanma serüvenine naçizane bir destekte bulunmay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster