Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '07

 
Kategori
Aşk - Evlilik
Okunma Sayısı
1464
 

İlişki kalitesini artırmak için: "Kadın beyni"

İlişki kalitesini artırmak için: "Kadın beyni"
 

Erkekleri anlamak isteyen kadınlara, kadınları anlamak isteyen erkeklere Dr. Louann Brizendine'nin "Kadın Beyni" isimli kitabını okumalarını öneririm. Bir süredir beyinle ilgili kitapları ve araştırmaları okumaktayım. Bu kitaptaki bilgileri seneler önce öğrenmiş olmayı isterdim!!! Örneğin erkeğin günde 52 saniyede bir seksi düşündüğü, kadınlarınsa günde üç-dört kez düşündüğü araştırmalarla tespit edilmiş. Erkeklerin sözel alanda iyi olmadıkları zaten biliniyor ama şu bulgu çarpıcı: kadınlar günde ortalama 20000 kelime konuşurken, erkekler 7000 kelime ile konuşuyorlarmış. Ayrıca, kadınlar yüzdeki ifadeleri okumada, ses tonundaki farklılıkları anlamada, erkeklerden üstünler ve kadınlar konuşurken göz teması kuruyorlar; erkekten de bunu bekliyorlar ama erkekler bunu pek yapmıyor. Tanıdık geliyor mu? "tartışırken/konuşurken yüzüme bile bakmıyorsun!"... Daha pek çok bilgi, gerçek vaka, araştırma bulguları kitapta mevcut.

Kadın beyni ile erkek beyni arasındaki yapısal ve kimyasal farklılıkları, bilimsel araştırmaların sonuçlarına dayanarak ancak bilimsel makale biçiminde değil de kolay okunur bir biçimde anlatan bu kitabı (çevirisini de beğendim, Joseph Ledoux'nun Duygusal Beyin isimli, beyin alanındaki çok önemli ve değerli bir kitabının maalesef ifade, cümle yapısı ve imla bakımından çok kötü ve yanlış Türkçe çevirisi gibi hiç değil), kız-erkek çocukları olan ebeveynlere, sevgilisi ya da eşini anlayabilmeyi isteyen kadın ve erkeklere, daha henüz erkek/kız arkadaşı olmamış ya da yeni olmuş gençlere, karşı cinsin zihin yapısını, düşünme biçimini, davranışlarını anlayabilmeleri, doğru yorumlayabilmeleri ve daha sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri için öneririm. İyi okumalar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

kadın-erkek beyni arasında yapısal ve kimyasal farklılıklar olunca..biri diğerinden farklı artıları var demek değilmidir?

Mehmet Önkibar 
 06.09.2007 9:52
 

feminist düşüncelere de saygı duyarım ama buradaki ifadenizde,kadın ve erkeklerin beyin yapıları farklılığını ortaya mı koyuyor diye düşündüm.selam

Mehmet Önkibar 
 05.09.2007 10:20
Cevap :
Kitabın feminizmle hiç bir alakası yok. Kadın ve erkeklerin beyin yapılarının ve beyin işleyişinin, her olaya, duyguya, duruma verilen tepki farklıllığının ciddi bilimsel araştırmaların bulgularına göre (MR gibi beyin tarama yöntemleriyle inceliyorlar) anlatıldığı bir kitap. Biilimsel bir kitap. Yani yazar kendi fikrini, görüşünü, yorumunu, isteğini değil; bilimsel araştırma bulgularını bize aktarıyor.  05.09.2007 16:43
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 71
Toplam yorum
: 108
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1161
Kayıt tarihi
: 24.08.07
 
 

Çevremizdeki kalite(sizlik) ile ilgili yazılarım. Çevremizi kuşatan beton binalar, insanlar, iliş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster