Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '13

 
Kategori
Magazin
Okunma Sayısı
1513
 

İlk Dünya güzelimiz Keriman Halis Ece ve naylon güzellik

Keriman Halis Ece (16 Şubat 1913; İstanbul 28 Ocak 2012; İstanbul ), Çerkez  kökenli Türk piyanist, model ve ilk Türk Dünya Güzeli Cumhuriyet Gazetesi'nin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi Yarışmasında,  Miss Turkey  olarak bilinen organizasyonun 1932 yılındaki birincisi seçilmiştir. Ben doğmadan yaşamış, duru bir güzellik .Doğrusunu söylemek gerekirse güzel  rahmetli Keriman Halis'e denir. Ne bir estetik, ne de takma kirpik ve ne de yüzde bir ton boya yok, tabii sade. Rahmetli annem televizyonlara çıkan güzelleri görünce ; “Aha NAYLON KIZLAR çıktılar yine “ derdi. “Anneciğim naylon kız nedir ?” dediğimde ; “Kızım işte bu kızların güzelliği naylon güzellik, eline bir mendil al sil bak bir ton boya var yüzlerinde” derdi. Annemin pırılpırıl tertemiz bir cildi vardı, yüzüne kesinlikle krem sürmezdi. Sadece elma soyduğunda elmanın kabuğu veya salatalık kabuğu ile ovardı veya limon suyu süreredi. Herkes onun cildine hayrandı, Allah gani gani rahmet eylesin her ikisinide. Rahmetli Keriman Halis Ece’nin internetten aldığım, yaşamına dair bilgiyi paylaşmak istedim sizlerle. Sağlık ve güzellikle kalnınız.

NAHİDE ÇELEBİ

31 Temmuz 1932'de Belçika'nın Spa kentinde yapılan ve yirmi sekiz ülkenin delegelerinin katıldığı, dönemin en prestijli yarışması, Dünya Güzellik Yarışmasında birinci olarak "Dünya Güzellik Kraliçesi" seçilmiştir. Resmî olarak Kâinat Güzeli ve Zarafet Güzeli unvanları ile de adlandırılabilir. İstanbul'da 28 Ocak 2012 98 yaşında hayatını kaybetti. Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Hayatı ve ailesi

Keriman Halis Ece, zamanın meşhur tüccarlarından olan ve Hızır adı verilen yangın söndürme aletlerinin mümessili Tevfik Halis Bey ve Ferhunde Hanım'ın altı çocuğundan biridir. Yarışmalara da babası tarafından kaydettirilmiştir. Tahsilini Feyziati (sonraki adıyla Boğaziçi) Lisesi'nde yapmıştır. Keriman Halis'in amcası, ünlü operet bestecilerinden Muhlis Sabahaddin Ezgi'dir. Halası ise ünlü kadın bestekârımız Neveser Kökdeş'tir. Galatasaray Spor Kulübü'nün idarecilerinden Turgan Ece ise kardeşidir. Yeğenleri arasında Melek Kobra (Ayşe Opereti), Mete Uğur ve Asım Ekren gibi ünlü isimler bulunmaktadır. İlk evliliğini Dr. Orhan Sanus ile yapan Keriman Hanım'ın ilk oğlu Sezai Biltin Sanus, daha sonra da kızı Ece Sanus dünyaya geldi. İkinci evliğini ise ünlü tüccarlardan Hasip Tamer Bey'le yaptı ve bir erkek evladı oldu; Cenk Tamer (ekonomist). En büyük torunu eşinin adını taşımaktadır. Orhan Sanus (Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı Genel Müdürü), kızı Ece; Orhan Torfilli Bey'le evlendi. Mehmet, Ayşe, Ahmet ve Emin adlı dört çoçuğu oldu. Bir de Kut Sarpyener Bey'den olan bir oğlu var; Emir. Keriman Halis çok iyi piyano çalabilmekteydi, yanı sıra oldukça iyi yemek yapan ve dikiş diken Ece, Fransızca'yı anadili gibi bilmekteydi. Hem Çerkez Adige hem de Çerkez Ubıh kanı taşıyan Kafkas kökenli Ece, baba tarafından, Bıjnav (Bıjnou olarak da bilinen) sülalesine mensuptur.

Meşhur Ece Ajandası da, adını Keriman Halis'in soyadından alır. Şirketin merhum sahibi Murtaza Sadık Kağıtçı, bu soyadın anlamlı bir şekilde veriliş hadisesinden çok etkilenerek bir ajanda çıkararak bu ismi kullanmayı tercih etmiştir.

Saygınlığı artan Müslüman Türk kadınına, yarışmanın tamamı Hristiyan juri üyeleri tarafından büyük bir hayret duygusu olduğu dile getirilmiştir ve tüm dünyada yankı uyandıran ilk Dünya Güzeli Keriman Halis'in resimlerinin yerli ve yabancı gazetelerde basılmasına hatta kartpostal yapılarak satılıp elden ele dolaşmasına vurgu yapılmıştır, İslamiyet temalı ve Osmanlı İmparatorluğu'nun geleneksel bir bağnazlık içerisinde olduğu yönünde olan ön yargıların asılsız ve yanlış olduğundan bahsedilmiştir. Türkiye’nin katıldığı bu güzellik yarışmasının maksatlı sonucu yurt içinde de kısa zamanda etkisini göstererek Kiraz Güzeli, Karpuz Güzeli, Festival Güzeli gibi yarışmaların yayılmasına sebep oldu.

Keriman Halis Ece'nin yıllar boyunca konuşulmakta olan ünü ve hikâyesi Japonya'yı da etkilemiştir. Japonya'da okullarda hem temel eğitim hem de lisans eğitimi ders kitaplarında Keriman Halis Olayı diye okutulan bir konu vardır. Konu, genç cumhuriyet yıllarını yaşayan Türkiye Cumhuriyeti'de 1927 yılında ilk kez halk tarafından manevi anlamda sayılan Türk kadınının uzun bir süreç içinde erkek egemenliği ve baskısından kurtulmasıdır.

  

      

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Öğretmenimiz Nahide Çelebi : Rahmetli Anneniz o tarihte naylon kızları beğenmezdi şimdikileri hiç beğenmezdi,Mekanı cennet olsun.Nur içinde yatsın..Selam ve saygılar sunuyorum..

Mehmet Burakgazi 
 08.02.2013 21:14
Cevap :
Sayın Burakgazi! Allah razı olsun sizden, dilekleriniz için çok teşekkür ederim efendim. İyi ki anneciğim bu günleri görmedi, işine inerdi.Sağlık, mutluluk dileklerimle saygılar.NAHİDE ÇELEBİ  08.02.2013 23:32
 

Ellerinize ve emeğinize sağlık...Sevgiler

Sündüs Akkaya 
 07.02.2013 13:56
Cevap :
TEŞEKKÜRLER RAHMETLİ ANACIĞIM, NAYLON KIZLARI BEYENMEZDİ, HELE ŞİMDİ GÖRSE NE DERDİ. NAHİDE   07.02.2013 15:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1877
Toplam yorum
: 11453
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1031
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster