Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Şubat '15

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
407
 

İş görüşmesinde reddedilmenizin 6 nedeni

İş görüşmesinde reddedilmenizin 6 nedeni
 

Kariyer adımınız için çok başarılı geçen bir mülakat olduğunu, aday olduğunuz pozisyon için kağıt üzerinde çok iyi bir aday olduğunuzu; görüşmenizi yapan kişiyle bir bağ yakaladığınızı düşünmüştünüz. Bir sonraki görüşmede işbaşı tarihini konuşmayı bekliyordunuz ancak aksi giden bir şeyler var gibi...
 
İşte bu tarz durumlarda olağan 6 önemli konuyu Türkiye'nin yeni nesil kariyer sitesi kariyername.com 'un sosyal medya müdürü olarak sizin için derledim :
 
1- İş için uygundunuz ama başka birinin daha baskın çıkması: İşverenler, bazı roller dışında, bir çok pozisyonda birden fazla nitelikli adayla karşılaşır.  Bu durumda, çok iyi bir aday olmanız yetmez en iyi aday olmanız gerekir. Ne kadar iyi bir aday olduğunuzu, hedeflenen ihtiyacı şirket tarafından göremediğiniz için, bilmeniz mümkün değildir. “iyiydim ancak neden olmadı?” diye sakın düşünmeyin.
 
2- İş arayanlar bilgi ve becerilerini olduğundan daha fazla görmeniz: Bu duruma çok sık rastlanır.
 
3- Şirket kültürüne ve yapısına uygun olmamanız: Elle tutulup, gözle görülmese de her şirketin kendine özgü bir doğası bir kültürü var. Eğitiminiz ve deneyimleriniz aranılan pozisyona uygun olsa bile şirket kültürüne uygun olmayabilirsiniz. Bu durumda olumsuz değerlendirilirsiniz.
 
4- Görüşmede kendinizi ve becerilerinizi iyi anlatamamanız: Yaptıklarınız kadar, neyi nasıl yaptığınız ve bunları nasıl aktardığınız da önemlidir. İş hayatındaki başarının önemli bir kısmı doğru iletişimden gelir. Yaptığınız çalışmaları “eksik” ya da “fazla” anlatıyorsanız iş görüşmesini yapan kişi de sizi  “eksik” ya da “fazla” değerlendirebilir.
 
5- İş için yeterince istekli olmamanız ve itici tutumlarınız: İnsan kaynakları uzmanları aradıkları pozisyonlar için heyacan duyan adaylarla karşılaşmayı umarlar. Çok istekli konuşmayan geride kalırlar. Ayrıca görüşme esnasında sürekli telefonla, sürekli gereksiz şeyler ile ilgilenmeniz de eksi yönde tesir edecektir.
 
6- Katacaklarınızdan çok alacaklarınız ile ilgili olmanız: İş görüşmesinde görevin sorumlulukları yerine, şirketin size vereceği olanaklarla ilgili daha fazla soru sorarsanız; işle değil de işin getirecekleriyle daha fazla ilgili görünürseniz şirket söz konusu pozisyon için daha hevesli, kariyer odaklı bir adayla yola devam etmeyi seçebilir.
 
Tüm bu farklı 6 neden iş görüşmesinin iyi geçtiğini düşünseniz bile sonucun olumsuz dönemesine neden olur. Bu nedenle iş görüşmesinde yukarıdaki bu 6 maddeye dikkat etmeniz gerekmektedir.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 175
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1251
Kayıt tarihi
: 21.01.09
 
 

Serkan Hacıömeroğlu 1 Kasım'da  Trabzon'da doğdum. Yüksek öğrenimi 2000 yılında tamamladım. Çeşit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster