Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '08

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
486
 

İşlenilen Pamuk değil Çelik

İşlenilen Pamuk değil Çelik
 

Tuzla’da bir kurtarma botu testinde 3 işçi öldü, 1’i ağır 15 işçi de yaralandı. Sendikacılar, kurtarma botu testinde tersane işçilerinin kum torbası yerine konulduğunu, insanların kobay olarak kullanıldığını iddia etti

Art arda işçi ölümlerine sahne olan Tuzla tersaneler bölgesinde dün bir ‘deneme’ faciası yaşandı. GİSAN Tersanesi’ndeki tankerin filikasına ağırlık kontrolü için oturtulan 19 işçi, test amaçlı olarak denize düşürülmesinin ardından camları kırılarak su alan filikanın içinde dakikalarca yaşam savaşı verdi. Vinç yardımıyla ters çevrilen filikada 3 işçi yaşamını yitirdi, 1’i ağır 15 işçi de yaralandı. Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Cem Dinç, filikalarda kum torbası yerine işçilerle deneme yapıldığı için ölümlerin meydana geldiğini iddia etti.
Daha önce meydana gelen kazada 1 işçinin hayatını kaybettiği GİSAN Tersanesi’ndeki 12 bin 500 grostonluk tankerin filikası dün test için denize indirildi. Çoğunluğu tersanenin taşeron işçilerinden oluşan 19 kişinin bulunduğu filika sert bir şekilde denize bırakıldı. Ters dönen ve çıkış kapısı suyun içinde kalan filikanın camları da düşmenin şiddetiyle kırıldı. Kırılan camlardan içeri dolan su, filikada tam bir can pazarı yaşanmasına neden oldu. Bağırarak yardım isteyen 19 kişinin yardımına mesai arkadaşları koştu. Suya atlayarak kapıya ulaşmaya çalışan işçiler dakikalarca arkadaşlarını kurtarmak için çabaladı. Sonunda bir vinç yardımıyla filika ters çevrildi ve kapısı açıldı.

İşçiler kendilerini suya bıraktı

Havasızlığa ve boğulmaya direnen işçilerden 16’sı can havliyle kendilerini suya bıraktı. Ancak filikadaki Emrah Varoğlu (19), Ramazan Ergün (36) ve Ramazan Çetinkaya (25) için çok geç kalınmıştı. Test için filikaya bindirilen 3 işçi boğularak yaşamını yitirdi.
İşçilerden sorumlu bir mühendisin de aralarında bulunduğu 16 yaralıdan kalp masajıyla hayata döndürülen bir işçinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Kazanın ardından fabrika önünde toplanan bir grup işçi de sloganlar atarak olaya tepki gösterdi.

Kobay gibi kullanıldılar

Limter-İş Genel Başkanı Cem Dinç, ağırlık testi yapmak için işçilerin filikaya doldurulduklarını belirterek “Filika düşerken camları da kırılıyor. Düşme sırasında işçiler birbirlerini eziyorlar, o anda camlar kırılınca içeriye su doluyor. Bu çalışma sırasında işçiler değil kum torbaları kullanılmalıydı. İnsanlar kobay olarak kullanılıyor. Türk tersanelerinde hayat çok ucuz” dedi.
DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de Tuzla’da yaşanan iş cinayetlerinin son bulması için yaptıkları çözüm önerilerinin kulak arkası edilmesinden yakındı.
GİSAN adına yapılan açıklamada ise, kurtarma botu (freefall) testinde denize bırakılan botun camlarının kırılmasının ölümlere yol açtığı savunuldu. (Kaynak:Milliyet)

Tuzla Tersanesi artık çığrından çıktı. İşçinin kobay olarak kullanılması kadar vahim birşey olamaz!

Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin KALKAVAN Tuzlada’ki ölümlerle ilgili verdiği demeçte, "İşlenilen pamuk değil çelik. Biz tekstil atölyesi değiliz. İşçinin ölebileceğini bilmesi lazım” demişti. İşçinin ölmeye gittiğini bu demeçte açık açık belirtmişti zaten.

“Pamuk değil Çelik” in nasıl işlendiğini bugün okuduğumuz haberle öğrenmiş olduk. İşçileri kobay olarak kullanarak çelik işliyormuşuz!

Benim anlamadığım şey, Tuzla Tersanesinde ölümler dalya diyecek sayıya ulaşmışken yetkililerin buna izin vermesi, göz göre göre cinayetlere seyirci kalması!

Sözde tersaneye Teftiş Kurulu gönderdiler!

İşçilerin kobay olarak kullanılmasından sonra yeni demeçlerini merakla bekliyorum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu da geçer bu da unutulur yenileri meydana gelir onlara üzülürüz...:((

Sema Sener 
 15.08.2008 16:38
Cevap :
Sayın yazarım umarım bu olay unutulmaz ve gereken yapılır. Sevgiler  15.08.2008 20:15
 

Esma Hanım Selamlar, 6 sene Tuzla Tersaneler Bölgesinde çalışmış bir Gemi İnşa Mühendisi olarak yazınız ilgimi çekti. Öncelikle sanıyorum buradaki bilgileri basından aldınız. Her zaman olduğu gibi basınımızın verdiği bilgiler yanlışlarla dolu. Testin adı "Free fall" testidir. Ağırlıkla alakası yoktur. O life boat'lar zaten 18 civarında personel alır. Ben de çalıştığım dönemde 2 kez bu teste katıldım. Filika diye bahsi geçen life boat'lar hiç bir şekilde batmaz, devrilmez. Öyle üretilmeleri gerekir. Anladığım kadarıyla bu olayda bir numaralı suçlu, kızağından sağlıklı düşme yapamayan ve suyla temasta yırtılan bu life boat'u üreten firmadır. Firmayı yakından biliyorum ama ismini yazmayacağım. Dediğim gibi 6 sene o bölgede mühendis sıfatıyla çalıştım, yanyana kurulmuş 44 tersanenin hepsine girip çıktım ve ne acıdır ki, söylendiği gibi bu testte kum torbası kullanıldığını hiç görmedim.

Cem TOP 
 14.08.2008 12:14
Cevap :
Sayın yazarım "44 tersanenin hepsine girip çıktım ve ne acıdır ki, söylendiği gibi bu testte kum torbası kullanıldığını hiç görmedim." sözün tersane gerçeğini tüm çıplaklığla ortaya koyuyor. Umarım tek yapılması gereken şey yapılır ve bu cinayetlere bir son verilir...Sevgiler  14.08.2008 12:29
 

Sayın yazarım; Olay öyle acı bir sonla noktalanınca toplumun önüne çıktı. Aslında olup bitenlerin çok küçük bir parçasına tanık olduk. Bu tür durumlar için: "Fark edilmiş kobaylık" diyorum. Ama daha da büyük bir tehlikenin içindeyiz. Bilerek yada bilmeyerek. Öylesine riskler ile karşı karşıya bırakılıyoruz ki. Sadece Tuzla'da değil. Sanayinin her dalında aynı sorunlar var. Blue jean taşlayanlar, otomotivde çalışan boyacılar, ayakkabı imalatçıları. Saymakla bitmez. Mesela matbaacılık sektöründe çalışan kaç kişi kanserden ölüyor? Yada Ayakkabı iöalatında çalışan işçilerin 15-20 yıl sonunda beyin hasarı ve felç olduğunu biliyor muyuz? Yada ölmeden eve döndüğü için sevinen bir gemi söküm işçisi ciğerlerindeki asbesti ne yapar? .... Sorunlar çok çok çok fazla. Bu yüzden bir defa daha diyorum::: "FARK EDİLMİŞ KOBAYLIK!" Selam ve sevgilerimle.

Murat SEVGİ 
 14.08.2008 2:29
Cevap :
Sayın yazarım haklısın aslında bu saydıklarının hepsi çok üzücü. Neden bunlara bir çözüm bulunmuyor acaba sendikalar mı gerektiği gibi çalışmıyor diye düşünmeden edemiyorum...Bu söylediklerin oldukça düşündürücü...Teşekkür ediyorum, sevgiler.  14.08.2008 10:27
 

Aylardır Tuzla tersanelerindeki ölümlere duyarlı toplum örgütlerince dikkat çekilmeye çalışıldı. İşçiler eylem yaptı. Baştan savma birkaç demeç verildi. Hiç umursanmadı. Çünkü bunların felsefesinde yalnızca para kazanma var. İnsanın hiç mi ama hiç bir değeri yok. Bir kobay olarak kullanabiliyorlar. Bu cesareti gösteriyorlar. Yine pek fazla tepki yok. Bu vurdumduymazlık, bu aymazlık olduğu sürece daha çok insanımızı kaybedebiliriz. Sıra birgün bize de gelebilir. Saygılarımla.

Yapukay 
 13.08.2008 9:46
Cevap :
Sayın yazarım olayla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı soruşturma başlatmış. Bu demek oluyor ki yetkililerin olaylara müdahale etmeleri için ölü sayısında dalya demek gerekiyor! Bu mantıkla bir gün bir olayda o dalyanın içinde bizim de olmamız muhtemel tabii. Teşekkür ediyorum, sevgiler.  13.08.2008 10:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1929
Toplam yorum
: 7351
Toplam mesaj
: 429
Ort. okunma sayısı
: 656
Kayıt tarihi
: 11.11.06
 
 

  Hayatı ciddiye almam, emeği çok ciddiye alırım. Dünyanın en vazgeçilmez üçlüsü; çocuklar, çiçek..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster