Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Şubat '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
7180
 

İsrail, Kendi Nükleer Gücünün Tehditi Altında

İsrail, Kendi Nükleer Gücünün Tehditi Altında
 

İsrail'in Nükleer Silah Üretim Merkezi, Dimona


İsrail Dünya'da En Büyük Nükleer Güce Sahip Altıncı Ülke.

İsrail'in bu güce sahip olmasını Batı olağan karşılamakta fakat  Batı'nın göz ardı ettiği şey İslam dünyasında "Madem israil'de Nükleer güç var neden İslam ülkelerinde de olmasın" şeklindedir. Bu sebeple İslam ülklerinin çoğunda İran'ın Nükleer güç elde etmesine hatta nükleer silah elde etmesine sırf bu yüzden olumlu bakarken, son Suriye'de ki Batı güdümlü çıkarılan Mezhep savaşları sonunda bu destek yavaşlasada halen sürmektedir.

İran'nın nükleer silah elde etmesine gerek var mı? aslında sadece İsrail'i hedef alıyorsa gerek yok.

Çünkü konvansiyonel başlık taşıyan İran güdümlü füzeleri rahatlıkla İsrail'in Nükleer silah üreten tesislerini ve Nükleer güç istasyonlarını vurabilir.

Bu durumda İran'ın Nükleer başlığa sahip olsa ne olmasa ne?

Hali hazırda Nükleer silah elde etme bilgisine şu ana kadar İran'ın ulaşmış olduğu görüşündeyim. Zira İran'a bu teknolojiyi Kuzey Kore ve Çin'in çoktan sattığı görüşündeyim. Sorun sadece Uranyum'un bir an önce zenginleştirilmesi sorunu.

Ortadoğu'da İsrail'in güvenliğini Amerika'nın Hürmüz boğazındaki uçak gemilerinin, füze radar sistemlerinin sağladığı görüşündeyim.

İsrail, Nükleer gücü, sadece İran'ı tehdit etmiyor. İsrail'in nükleer gücü aynı zamanda Türkiye'yi de Mavi Marmara ve Hakan Fidan krizi dolayısıyla tehdit etmektedir.

Türkiye askeri konvansiyonel özellikle deniz gücünde İsrail'den üstündür fakat İsrail'in Nükleer gücü çok büyüktür. (Dünyada ABD, Rusya, Çin, Britanya ve Fransa'nın arkasından 6.dır)

İsrail, elindeki nükleer güçle Ankara, İstanbul ve İzmir'i rahatlıkla haritadan silebileceği gerçeğini unutmamak gerekir.

Türkiye'nin İsrail'le olası bir çatışmada güveneceği unsur asla NATO değil, Pakistan'ın Nükleer gücü ve İran'ın roketleridir. Böyle bir savaşta, katledilen milyonlara asla İslam dünyası seyirci kalamaz ve İslam Dünyası topyekün büyük bir savaşa girecektir. Bu savaş'ta en büyük hainliği sadece Suudi Arabistan'ın Kralı yapacaktır kimsenin kuşkusu olmasın.

İsrail'in nükleer silah elde etmesine izin veren Batı, aslında İsrail'in güvenliğini tehdit eden kapıyıda açmıştır. İran Nükleer silah elde etmeye çalışması sürekli tehdit aldığı İsrail'in siyaseti sebebiyle İslam Dünyasında Mezhep savaşlarına kadar haklı bulunmaya başlanmıştı.

İsrail, İslam DÜnyasında yakında dahada derinleşecek olan Mezhep savaşlarıyla derin bir nefes alacaktır. Nükleer silah üretmesine gerek yoktu.

Zaten Müslümanlar o nükleer silahları birbirine karşı Mezhep savaşlarında kullanırlardı.

Bence İsrail stratejik olarak Nükleer silahlara sahip olarak hata yaptı. İslam Dünyasından boşuna endişe ediyor.

Zaten Bir buçuk milyar cahil, araba ve evlerin kulu, şatafat ve konforun kulu, Allahın kulu olmayı beceremeyen, çoğunluğunun kendi halkına ve değerlerine düşman İslam Dünyası'nın, bu haliyle altı milyonluk yüksek eğitime, konvansiyonel silah gücüne ve gelir düzeyine sahip İsrail'le baş etmesi zor, hatta imkansız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızı okudum ve beğendim, Türkiyenin uzun yıllardır kendisi için doğru bir strateji planı yapmayışı bir gün başımıza gelebilecek bir felakete seyirci kalmamıza neden olacak,Avrupa ülkerleri kendi atlarını istediği gibi oyantırken Türkiyeye sıra gelince bir anda kendi uymadıkları kanunlara bizim uymamız için siyasi baskı ve terör faliyetleriyle dizginlemeye çalışıyorlar, Bu dünyada onların söz sahibi olduğu kadar bizimde var ,dünyanın en önemli jeopolitik konuma sahibiz ve yer altı yer üstü zenginliklerine sahibiz bunları kullanmadığımız sürece,düzgün bir kalkınma planı yapmadığımız sürece ve halkın her bireyini dünyadaki olaylardan haberdar etmediğimiz sürece bir gün gelecek biz diye bir şey kalmıyacak....

mustafa aydogdu 
 20.02.2012 11:26
Cevap :
Kaynaklarımızı bizim kullanmamıza izin vermiyorlar, kullanmaya kalkanları ya uçağını düşürüyorlar ya darbeyle asıyorlar, ya görevden alıyorlar, bu ülke nice cumhurbaşkanlarını, generallerini, siyasetçilerini ve yazarlarını sözde müttefiklerimize kurban verdi. Biz birbirimizi satmamayı öğrendiğimiz zaman onların pili biter...  20.02.2012 13:05
 

Oldukca ilginc cozumlemeler iceren guzel bir yazi olmus. Iranin nukleer silah isteginin mesru gorulme egiliminin farkedilip ortadoguda kasitli bir mezhep gerginligiyle tasfiye edildigi iddiasi oldukca ilginc ve gunumuzde yasanan sikintilari anlamlandirma da dikkat cekici bir pencere aciyor. Ikinci ilginc detay yazida Israilin Turkiyenin buyuk sehirlerini vurabilme kapasitesinin turk basininda neredeyse bugune kadar hic dillendirilmedigi gercegiyle yuzlesmem oldu. Evet Israilin boyle bir gucu var ve bizim Incirlikte var oldugu soylenen ama kullanim imkanlari konusunda Turkiyenin insiyatifi hakkinda neredeyse hicbirsey bilmedigimiz atom bombalari soylentileri disinda Turkiyenin pakistan kozu hakkinda da turk medyasinda neredeyse hicbirsey yazilip cizilmiyor. Sunu farkettim. Ulkemiz icin hayati onemdeki olasi kriz senaryonalrinin detaylari hakkinda degil tali konularda konusup yaziyoruz. Gundemi belirleyenler olasi kiyametlerimizi gun yuzune getirmiyor. yazari tebrik ediyorum...

BULENT YILMAZ 
 16.02.2012 13:44
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim. Keşke herkez sizin gibi anlasa. Çünkü siz ne söylerseniz söyleyin toplum kendi anlama kapasitesine kadar anlayabiliyor, bazen ne söyleseniz göremiyorlar. Çok sağ olun...  17.02.2012 3:38
 

Yorum yok. :))

Ayrıntıda gezinmek 
 15.02.2012 11:32
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 722
Toplam yorum
: 418
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 3463
Kayıt tarihi
: 23.01.09
 
 

A.Ü İktisat Fakültesi mezunuyum, daha önce Kazakistan ve Hollanda'da eğitmenlik ve tercümanlık iş..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster