Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Mayıs '07

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
648
 

İzmir bugün çok güzeldi

İzmir bugün çok güzeldi
 

CHP Genel başkanı Baykal da, DSP Genel başkanı Sezer de, İzmir’de Gündoğdu meydanındaymış, ben görmedim kalabalıktan. Ama bir araya gelmemişler. Ümit etmiştim ümitsizce. Elele tutuşup “Biz birlikteyiz, bunu size müjdelemek için buradayız” demelerini. Milyonlarca insanın karşısına çıkıp, onların coşkusunu, heyecanını paylaşmalarını, birlikte şöyle bir el sallamalarını kalabalığa, ümit etmiştim ümitsizce. Olmadı.

Şu anda adı sanı duyulmamış bir kişi, herhangi bir kişi, CHP'nin genel başkanı olsa ve insanlara sadece, “Ben sizin beklediğiniz kişiyim, gelin birlikte demokratik, laik, tam bağımsız, hukukun üstünlüğüne inanan, sosyal devletin devamı için mücadele edelim” dese, başka bir şey yapmasına gerek yok, sadece böyle seslense milyonlara, CHP tek başına iktidar olur.

Tutunacak bir dal arıyoruz. Milyonlarca insan Deniz Baykal’ı yıllardan beri iyi tanımasına rağmen sadece laik demokratik cumhuriyetin birinci öncelik taşıdığını düşünerek kredi veriyor Deniz Baykal’a.

CHP Atatürk’ün partisidir. Onun çatısı altına sığınmaktan daha doğal ne olabilir, seçimini laik demokratik cumhuriyetten yana koyanlar için. “Birleşin” diyor insanlar. “Birleşin, oyumuz size” olsun. “İçinde Baykal olsa bile oyumuz size”.

Bu tarihi bir fırsattır. Bu bir çığlıktır. Bu çığlığı duydukları yok şimdilik.

Bu çığlığı duymayanlar tarih önünde vebal altında kalırlar.

Bayram çocukları gibi hazırlandım Cumhuriyete bağlılık mitingine. Kırmızı beyaz tişörtlerimizi giydik karı koca. Bayraklarımızı aldık, düştük yola.

Aslında gittiğimiz miting falan değil. Cumhuriyet şenliği. Aynı duyguları paylaşan insanların coşkulu beraberliği. Bir ulusun ortak değerlerine sahip çıkışının resmi.

Ortak değerlerimiz; cumhuriyet, laiklik, demokrasi, hukukun üstünlüğü, sosyal adalet, ulusal bağımsızlık.

Milyonlarca insan bu ortak değerlerin üstün kılınacağı bir iktidar özlemi içerisinde bir araya geliyor. İstiyor, tepki veriyor. Bir zamanlar ışıkları yakıp söndürmüştü. Artık meydanlara indi. Daha ne yapması gerekiyor?

İzmir bugün kırmızıydı, maviydi, beyazdı.

Gururluydu, umutluydu, kararlıydı, coşkuluydu.

İzmir bugün çok güzeldi.

Bu güzel resmi yorumlayacak bir yorumcu aranıyor.

Resim:Milliyet com.tr

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İzmir'imiz hala kırmızı... 22-temmuz günü, çocuklarımıza olan borcumuzu ödeyebilmek dileğiyle:)))

derinmavi.. 
 23.06.2007 23:16
Cevap :
Bayrağım hala duruyor. Cumhurbaşkanı seçilene kadar duracak.Umarım ülkemiz adına herşey hayırlı olur.  24.06.2007 13:07
 

Ama bir ara ANAP, DYP birleşmesine katılacağı söylendi. Ben de beklemedeyim. Deniz Baykal olduğu müddetçe asla CHP'ye oy vermem. Demokrat Parti ismine sahip çıkamayanlar Devlete nasıl sahip çıkacaklar. Bu kadar bilinçsiz birleşme olur mu? Bir firma yöneticisi yapmaz aynı hatayı. Yeni Demokrat Parti'ye nasıl güveneyim. Ama bir partiye oy vereceğim. Size hangi partiye oy vereceğimi açıklayacağım, söz. Saygılar, sevgiler!

Mustafa Mumcu 
 15.05.2007 11:15
Cevap :
Bizim bir tek oyumuz çok önemli.Şu anda birinci önceliğimiz ne ise ona uygun oy kullanmalıyız.İyi düşünmeliyiz.Sevgiler.  15.05.2007 11:59
 

Yazınız ve Deniz Baykal'la ilgili düşünceleriniz çok güzel. gerçekten Deniz Baykal çekilse de sizin dediğiniz gibi bir yabancı C.H.P.'nin başına geçse ve solda birliği sağlasa bu partiyi iktidara taşır. Ama Baykal gençliğinde ne idiyse şimdi de o. Olaylar onu olgunlaştırmadı. Aynı hamam aynı tas gidiyor. Yazık. Siyaseti bıraktığında geri dönmeseydi C.H.P. de bir yerlere gelirdi.

Mustafa Mumcu 
 14.05.2007 23:48
Cevap :
Haklısınız.Türkiye'nin geleceğini Atatürk'ün cumhuriyet ilkeleri çerçevesinde,sosyal demokrasi anlayışı ile şekillenmiş görmek isteyen milyonlarca insanın, bir çözüm bulacağına hala inanıyorum.Deniz Baykal bu inançlı kalabalığın önünde duramayacak.Teşekkürler, saygı ve selamlar.Hala Genç Parti de kararlımısınız?  15.05.2007 11:05
 

Sevgili Tijhal, miting alanında bulunanları hiç tanımasam da gene çok iyi tanıyormuşum gibi geldi bana. Bayraklar, pırıl pırıl gençler, çocuklar, anneleri, babaları, dedeler, nineler, İstanbul ve diğer şehirlerden gelen FB forması giymiş taraftarlar. Denizde gemiler, tekneler, kayıklar, neler gördük neler. Esen kalın

İlyas Bayram 
 14.05.2007 12:18
Cevap :
İlyas bey,dün inanç, coşku ve umut birlikteliği yaşadık.Niçin orada olduğumuzu biliyorduk. Birilerinin de bizim niçin orada olduğumuzu anlamasını istedik.Hala ümit ediyoruz.Saygı ve selamlar.  14.05.2007 13:21
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 156
Toplam yorum
: 955
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 2781
Kayıt tarihi
: 03.04.07
 
 

SÖZ UÇAR, YAZI KALIR. 9 Eylül Ünv. İşletme mezunu, 9 Eylül Ünv.Sosyal Bil. Ens.Sağlık Kurumla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster