Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '13

 
Kategori
Tiyatro
Okunma Sayısı
94
 

Kadıköy ve Sanat

Kadıköy uzun yıllardır özel tiyatrolara evsahipliği yapmış bir semt olarak, yeniden canlanmaya, sanat dolu günlere hazırlanmaya başlıyor. Özel tiyatroların herzaman her oyunla destek gördüğü, Kadıköy seyircisinin her oyunu ayakta alkışladığı yeni bir dönem başlıyor.

Kadıköy Bahariye Caddesi, birçok sanatçıya ve özel tiyatroya evshipliği yaptı. Ulvi Uraz, Tevfik Gelenbe, Enis Fosforoğlu, Tuncay Özinel, Ali Poyrazoğlu ve daha adını hatırlayamadığım nice büyük sanatçının tiyatro salonu dolup dolup boşalıyordu. Ama özel tiyatroyu ayakta tutmak zordu. Bir bir kapandı özel tiyatrolar maliyet ve vergilerin artmasının ardından. Tiyatroların yerini sinemalar aldı. Doksanlı yıllarda sadece Bahariye Caddesi'nde 21 sinema salonu açıldı. Henüz teknolojik gelişmeler fazla olmadığından, sinemalar dolup taşıyordu. Sonra trafiğe kapandı Bahariye Caddesi.

Derken özel televizyonlar kuruldu. Arkasından bilgisayar ve internet teknolojisini büyük bir hızla gelişmeye başladı. Korsan sinemacılık da yayılınca, seyirci sinemaları da terketmeye başladı. Büyük AVM'ler de kurulunca sinemaları içine alarak müşteri çekmeye başladı. Bütün bu gelişmeler sinema sektörünü vurdu.

Ülkenin içinde bulunduğu siyasi sıkıntılar, gezi olayları derken, artan siyasi baskılarla özel tiyatroların ayakta durması daha da zorlaştı. Kadıköy'ün gözbebeği Oyun Atölyesi, Haluk Bilginer'in yönetiminde keyifli oyunlar sergilemeye başladı yıllar öncesinden. Akla Kara Tiyatrosu daha önce Selçuk Uluergüven'in kullandığı salonu alarak, keyifli oyunlarla buluşturdu seyirciyi. Bu sezona da 3 yeni oyunla gümbür gümbür girdiler. Müjdat Gezen Tiyatrosu da milli duygulara hitap eden, Atamızı sevgi ve saygıyla andığı oyunlarla salonlarını açtı.

Bu güzel gelişmeler zaten sanat bakımından aktif olan Kadıköy'ü daha da zirveye taşımaya başladı. Yaz başında doğaçlama tiyatronun Türkiye'deki önemli temsilcilerinden İstanbul İmpro ekibi Terminal Sahne'yi Kadıköy Halitağa Caddesi'ne taşıdı. Uluslararası Doğaçlama Tiyatro Festivalini geçen sene başlatan Koray Tarhan, festivalin ikincisini Kadıköy seyircisiyle buluşturdu. Yeni sezonda yepyeni salonu ve oyunlarıyla seyirciyle buluşmaya devam ediyor.

Yaz içinde Moda Sineması olarak bilinen salonu, Kemal Aydoğan kendi ekibini kurarak tiyatro haline dönüştürdü. Daha önceleri Haluk Bilginer'in oyunlarında yaptığı rejilerle tanıdığımız Kemal Aydoğan, genç ve dinamik ekibiyle, seyircinin karşısına çıkmaya başladı.

Yaz sonunda ise Hüseyin Avni Danyal yıllardır gezici olarak devam ettirdiği Seyirlik Tiyatro'yu Kadıköy Bahariye Caddesi sınırları içinde yerleşik hale getirmek için hazırlıklara başladı. Yine bir sinema salonu tiyatro haline dönüşmek üzere hazırlanmaya başladı. Sadece salonla yetinmeyerek içinde bulunduğu pasaja bir cafe ve kitabevi kazandırma hazırlıklarına devam ediyor. Tahminen Kasım ayı sonunda hazırlıkları tamamlayarak seyircisiyle buluşacak.

Bunun dışında küçüklü büyüklü birçok salona evsahipliği yapıyor Kadıköy semti. Siyasi otorite böyle devam ettiği sürece de Kadıköy ilçesi özgürlüğü ve rahatlığı nedeniyle birçok sanat kurumuna evsahipliği yapacak gibi duruyor.

Kadıköy'ün simgesi haline gelen Halk Eğitim Merkezi'ni de unutmamak gerekir. Yıllardan beri sahnesinde birçok tiyatroyu ağırlayan salonda nice oyunlar sahnelendi. Dersler verildi ve verilmeye devam ediyor. Hemen ardından tekrar eski haline getirilen Sürreya Operası, Devlet Opera Bale'nin yeni salonu haline geldi. Barış Manço kültür Merkezi de aynı şekilde birçok tiyatroya evsahipliği yaptı.

Kadıköy ilçesi özellikle son birkaç yıldır özgürlükçü ve rahat belediyecilik anlayışıyla, sanatın ve sanatçının yanında oldu. Bu haliyle diğer ilçelere parmak ısırtan Kadıköy, çok daha güzel gelişmelerle semt halkının yanında olacağa benziyor.

Bütün bu güzelliklerin taçlandırılması için ise Kadıköy halkının bu sanat kurumlarına akın ederek destek olmasına ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Yıllardır Kadıköy'ünü sevgiyle gözeten, sanatına sahip çıkan semt sakinleri yeni oluşumlara ve değişimlere de kolaylıkla ayak uydurabilecek ve sanatı yalnız bırakmayacaktır.

Haydi Kadıköy! Sanatına ve Cumhuriyetine sahip çık! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 406
Kayıt tarihi
: 01.05.12
 
 

Konservatuar mezunu tiyatro oyuncusu, seslendirme sanatçısı ve eğitmen. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster