Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Aralık '09

 
Kategori
Trafik
Okunma Sayısı
1067
 

Kadın Sürücüler Sinirlerimi Zıplatıyor

Kadın Sürücüler Sinirlerimi Zıplatıyor
 

Son günlerde trafikte çıldırmamı sağlayan en önemli unsur kadınlar!

Ne derseniz deyin kadınlar gerçekten kötü ve bilinçsiz araba kullanıyorlar.

3 şeritli yolun en solunda 50 km. hızla, direksiyona iki eliyle sarılmış, başı cama yapışmış kadın sürücülere her gün rastladıkça kendimi paralıyorum.

***

Trafiğe çıkan her insan gibi benimde sinir katsayım artışa uğruyor. Eskiden arabanın içinde babamın yanında bir yerlere giderken babamın öfkesini anlayamaz, neden bu kadar kızıyor diye sorardım kendi kendime… Babam da her defasında aklını kullanmayı bilmeyen sürücülerden şikayet eder, insanların duyarsızlığını dile getirirdi. Üstüne bir olumsuzluk yaşanırsa hepsi üst üste gelir derdi. Örneğin biri, siz hızla giderken önünüzde yavaş seyrediyor ve aynadan sizi görmüyorsa buna benzer birkaç sürücü ardı ardına karşınıza çıkar sizde sinir olmaya devam edersiniz. Siz sinir oldukça trafikte olumsuzluklar meydana gelir, siniriniz da artmaya devam eder.

***

Son birkaç gündür trafikte kadın sürücü terörüne maruz kalıyorum. Her zaman kadınların sosyal yaşam içerisinde aktif özneler olmasını savunan ben karşıma çıkan kadın sürücüler yüzünden çıldırma noktasına geldim.

Ana yoldan giderken yolun ortasında aniden durup tali yoldan gelen araçlara yol vermeye kalkan ve arkasından gelenleri düşünmeyen mi ararsınız, iki şeritli yolu ortalayıp arkadan gelenlere yol vermeyen, sizin onun arkasında olduğunuzu bile fark etmeyenler mi!

***

Ayna kullanmayı bilmeyip sol şeridi işgal eden kadın sürücülerden birine yaptığım selektörün ardından kadın sürücünün el kol hareketine maruz kaldım bugün.

Yaptığım kibar bir yol istemeydi sadece, o ise 40 km ile sol şeritten gitmeyi kendine hak bilerek bana el kol yapıyordu.

Yine sinir oldum. Yine sinir olduğumla kalarak yanından korna çalarak geçtim. Sanırım beni anlamadı ve o yine haklı olduğunu düşündü.

***

İyi araba kullanan ve trafikte trafiğin hakkını verenler yok mu?

Tabi ki var!

Ancak bir genelleme yaparsak sanırım kadınlar araba kullanma ile trafik becerileri arasında iyi bir ilişki kuramıyorlar.

Lütfen biraz daha hâkimiyet, biraz daha düşünce, biraz daha saygı!

Ahmet Buğra TOKMAKOĞLU

Abtokmakoglu@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hem kadınlar hem de erkekler için bir genelleme yapılmaması taraftarıyım. Türkiye'de istatistiksel olarak erkeklerin araba kullanmaya başlama yaşının, bayanlara göre çok daha düşük olduğu aşikar. Tıpkı yabancı dil öğrenmek gibi, araba kullanmaya da belirli bir yaştan sonra başanıldığında, alışma döneminde tecrübeli sürücülerin yadırgadığı davranışlar olabiliyor. Yine de söylemeden geçemeyeceğim ki, trafikte ne zaman gereksiz olduğunu düşündüğüm bir korna sesi duysam, %95 ihtimalle bayan sürücü çıkıyor. Tüm bayanlardan rica ediyorum, lütfen size gösterilmesini beklediğiniz anlayışı, siz de diğer sürücülere gösterin :)

bir iletim var 
 09.12.2009 9:31
 

Fatma Hanıma katılıyorum. Olaya geniş açıdan bakmakta yarar var. Ne dersiniz?

Melek Koç 
 05.12.2009 21:23
Cevap :
Evet tam ters açıdan da bakılabilir aslında.  06.12.2009 16:24
 

Biliyor musun benim sinirlerim de hopluyor: Direksiyona geçince, kendini kurt adam sanan, kırmızı da beklemeyen, trafik kurallarını hiçe sayıp, şehir içinde 40-50 km hızla seyretmeyi beceremeyen (!), süratli araba kullanmanın üstün meziyet olduğunu sanıp tabakhaneye birşeyler yetiştirmeye çalışan, her koşulda geçiş üstünlüğünün kendilerinde olduğunu sanan erkek sürücüler yüzünden...Ha iyi kullanan, trafiğin gereğini hakkıyla yerine getiren erkek sürücüler yok mu? Var tabii:) ''Biraz relaks, biraz anlayış, biraz sabır ve biraz saygı elbette'', hepimize...Ne dersin?

fatma iyibilgin 
 05.12.2009 10:42
Cevap :
Çok güzel bir yorum olmuş derim öyleyse : )  05.12.2009 17:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 430
Toplam yorum
: 738
Toplam mesaj
: 99
Ort. okunma sayısı
: 2064
Kayıt tarihi
: 18.06.07
 
 

20 Nisan 1989'da İzmir'de doğdu. İlköğretim ve lise öğrenimini Karşıyaka'da tamamladı. 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster