Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ocak '21

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
24
 

Kalıcı Dostluk

KİTABIN DOSTLUĞU KALICIDIR
Dost uzakta olsa bile yakınımızda hissettiğimiz, en soğuk bir günde dahi sıcaklığını duyabildiğimiz kişidir. Bizi doğruya, iyiye, güzele yöneltmek, yalnızlıktan, kimsesizlikten kurtarmak onun işidir. Kimi zaman kalabalıkta dertlerimizle baş başa kalırız, derdimize derman olacak bir insan bulamayız yanımızda, yöremizde. Dostumuz, arkadaşımız uzaktadır. Telefonlar gidermez özlemimizi. Oysa kitap her zaman, her yerde emrimizde ve hizmetimizdedir. Dostlarımızın da kendilerine göre dertleri vardır. Bizi dinlemekten sıkılabilirler. Kitap böyle değildir. Bizi karşılık beklemeden avutur, teselli eder, sıkıntımızı giderir. Arkadaşımız nazımızı, kaprisimizi çekemez, sabrı taşar, kızar. Kitap ise her şeyimize katlanır. Fırlatıp atmamıza bir şey demez. Donuk hayatımızı canlandırır, renklendirir. Onunla yaşamaktan zevk alırız, karamsarlıktan, kötümserlikten sıyrılırız.
 
Ağaç yaş iken eğildiğine göre, çocuğumuza küçük yaşta kitap sevgisi aşılamalı, okuyamasa bile, eline kitap vermeliyiz. Kitap renkli, resimli olursa daha iyi olur. Hele bu resimler çocuğun hayal gücünü kurcalayacak, güçlendirip geliştirecek türden iri, basit ve ilgi çekici biçimdeyse çocuk kitap karıştırmaktan zevk almaya başlar. Kendiliğinden kitap arar, bulunca sevinir, mutlu olur. Kitap onun dostu, arkadaşı haline gelir. Bu yöntemin öğretici, eğitici yanı, çocuğun harfleri görmesini, tanımasını sağlamak, dikkatini ve belleğini işletmesidir. Okul öncesinde çocuklarımıza, kocaman sayfalarını rahatça çevirebileceği kitaplar verilmelidir. Renkler belirgin, resimler ayrıntısız olmalıdır. Okuma yazma bilmeyen çocuklar, kitaptaki masalları resimlerde görmelidir. Bunun için kitap bir büyüğü tarafından yavaş yavaş, açık seçik, anlaşılır ve anlamlı bir ses tonuyla okunmalıdır. Böylece yavrunuzla kitap arasında sıcak bir dostluk kurabilir, onu arkadaş olarak görmesini sağlayabilirsiniz.
 
Kerim Evren, Dil Yarası adlı yazısında kitabın dostluğuna, kültür ve uygarlığın gelişmesindeki rolüne değinerek örnekler veriyor: “Selahattin Duman, büyük bir keyifle okuduğum yazılarından birinde, evdeki eşyalarının ve kitaplığının rengine uygun ansiklopedi sipariş eden birini yazmıştı. Üstelik yanlış hatırlamıyorsam, Duman’ın sözünü ettiği bir entelektüel kişiydi. Entelektüel okumazsa kim okuyacak?
 
Cemil Meriç, değeriyle tanınmışlığı ters orantılı bir yazarımızdır. Jurnal adlı kitabında şunları yazıyor: ‘Granit homurdanır mermer gülümser. Yalnız kitap konuşur. İnsanı kertenkele olmaktan kurtaran soyumuzun hafızası. Kaybolmayan mazi.(...)Kitap binlerce yılın ötesinden gelen ve binlerce yıl öteye taşan ses. Kitap bütün peygamberlerin mucizesi... “
 
Dostlarımız bir gün ölür ya da çeşitli nedenlerle bizden uzaklaşırlar. Oysa kitaplar, kitapların dostluğu ölmez. Yani her dostluk geçici ama kitabın dostluğu kalıcıdır. Biz de bu özverili, erdemli dostumuza dostluk edelim, onun değerini bilmeyen kişilerin eline geçmesine izin vermeyelim. Eğer insanım diyorsan, daha çok insan olmak istiyorsan kitap oku, yırt at bencilliğin üstümüze örttüğü karanlığı, gider bizi şaşkına çeviren bu kitapsızlığı, bu şoku.
 
Erhan Tığlı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Allah herkese kadir bilir dost nasip etsin kardeşim... Saygılarımı sunuyorum...

Halil Güven (Sökeli) 
 14.01.2021 13:13
Cevap :
Güzel dileklerinize katılıyor ve diyorum ki: Dost kar yağdırmaz umduğumuz dağlara döndürür benliğimizi yemyeşil bahçelere bağlara  14.01.2021 17:26
 

Değerli Erhan bey, gerçekten harika bir yazı. Bencilliğin, vandallığın, duyarsızlığın ve adaletsizliğin bertaraf edilmesi için eğitmek ve eğitilmek şarttır. Kötü dilin yaralayan zehri ile, insanı etkisiz hale getiren yıkımlar cehaletten kaynaklanmıyor mu? Okumayan, araştırmayan, erdemlerin renk ve güzelliğini görmeyen cahil varlıkların, doğruyu, adaleti hakkaniyeti görmesi, paylaşması, ezcümle yaşaması mümkün müdür? Ancak okumak sayesinde, her türlü erdemin ayrıntısına ulaşmamız mümkün olabilir. Komşuyla, toplum içindeki diğer bireylerle ve uluslararası ilişkilerde yol alabilmenin ve ayakta durabilmenin iksiri; Okumak, araştırmak, liyakat sahibi olabilmekle mümkündür. Okuyan ve donanım sahibi olanların her ortamda savunma mekanizması mükemmel işler. Doğayı tahrip eden, orman yakan, nehirleri ve denizleri kirleten zavallıların yarattığı zararlar, cehalete bağlı değil midir? Maneviyatın ışığına erişmek ve o ışığı yansıtmak, ancak bilge/ okuyan, yalandan uzak duran kişilerin hüneridir.

Refik Başdere 
 13.01.2021 15:34
 

Dostluk konusunda güzel bir yazı. Bir yerde okumuştum Yazar şöyle diyordu: " İyi bir dost kar , kışta gecenin karanlığında saat 02.00lerde evinize gelip ey dost, odunun kömürün var mı " diyendir... Böyle dostlara can kurban... Bu korona virüs günlerinde de birçok dostlarımızı tanıdık. Bir telefon etseler yeter... Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 12.01.2021 21:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 296
Toplam yorum
: 118
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 67
Kayıt tarihi
: 28.11.17
 
 

Emekli öğretmenim. Yazı ve şiirlerim 50 yıldır gazete ve dergilerde çıkar. 21 kitabım yayınlandı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster