Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Aralık '12

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
113
 

Kapitalizmin sanatla dansı

Kapitalizmin sanatla dansı
 

Konser


Yusuf ERDEM’in notu: Bir dostun (Alaattin Kesim)gönderdiği aşağıdaki yazı; kapitalizmin en yüksek verimlik ve kâr uğruna yalnızca insanı ağır bir sömürüye tabi tutmakla, doğayı ve doğal yaşamı  en büyük acımasızlıkla ve geri dönülmez biçimde tahrip etmekle yetinmediğini; aynı zamanda sanat, bilim, güzellik, özgürlük, barış, adalet, dayanışma… gibi güzel olan, değerli olan, insani olan ne varsa bunların hiçbirini önemsemediğini ve anlamadığını,  tümünü kirlettiğini, çürüttüğünü gösteriyor.

Kapitalizm, zaten tarihi boyunca insanı, insanın mutluluğunu, doğayı ve doğal yaşamı, güzellikleri ve sanatı hiçbir zaman önemsemedi; tersine tüm güzellikleri kâr uğruna en hoyrat biçimde yok etti. Ve tekelci, yani emperyalist aşamaya ulaşınca da hayatın her alanında vahşi bir gerici niteliğe büründü.

İnsan soyu, özellikle sıradan emekçi insanlar örgütlenip dünyanın ve kendilerinin kaderine el koymadıkça, mülksüzleştirenleri mülksüzleştirmedikçe; yani kapitalizmi yok edip sömürüyü ve sınıfları ortadan kaldırarak sınırların anlamını yitirdiği bir barış-özgürlük-kardeşlik dünyası kuramadıkça hiçbir güzelliği doya doya yaşayamayacağız, yaşamın türlü güzelliklerin tadına yeterince varamayacağız. Yine de biz devrimciler kapitalizme inat, tüm güzellikleri üretmeyi ve yaşatmayı sürdüreceğiz elbette.

 

Büyük şirketlerden birinin Genel Müdürü, gerçek bir klasik müzik aşığıdır. Bir gün kente ünlü bir orkestra gelir. Vereceği konserin en önemli parçası da Schubert'in ünlü 'Bitmeyen Senfoni'sidir. Genel Müdür, bu eseri izlemeyi-dinlemeyi çok çok istemesine karşın, iş yoğunluğu nedeniyle konsere gidemeyeceği için, gelen davetiyeyi şirketin İnsan Kaynakları Müdürüne verir ve 'Lütfen bu konsere git ve dönünce bana izlenimlerini aktar.’ der. Genel Müdür'den aldığı talimatla konseri izleyen İnsan Kaynakları Müdürü, ertesi gün bir değerlendirme raporu sunar yöneticisine:

' Sayın Genel Müdürüm ,

1-Dört obuacı konser süresinin önemli bir bölümünde boş oturdular. Bunların sayısı azaltılırsa kurum, kurum bir gereksiz harcamadan kurtulmuş olacaktır.

2-Orkestrada on iki kemancı var. Bunların tümü aynı anda ayını hareketleri yaparak aynı notaları seslendiriyorlar. Bence bu çok ciddi organizasyon hatası. Bu konuda kesinlikle personel tasarrufu yapılmalıdır.

 3-Senfonide onaltılık notalara ağırlık verilmiş.  Doğrusu  boşu boşuna büyük zarar.  Zaten seyirci, sekizlik ve onaltılık notalar arasındaki farkı anlamaz. Bu nedenle; onaltılık notalarla eser seslendirdikleri için yüksek ücret alan elemanlar işten çıkarılıp yerlerine, sekizlik notalar çaldırılmalı, bunun için de düşük ücretle çalışan stajyerler kullanılmalıdır.

 4-Yaylı sazlarla işlenen pasajlar, nefesli sazlarla aynen tekrarlanıyor. Bu durum gereksiz tekrardan başka bir şey değildir. Dolayısıyla; tekrarlar önlendiğinde, iki saatlik konserin süresi yarı yarıya kısalacaktır.

 Özet olarak Sayın Genel Müdürüm; eğer Schubert vaktinde bu önlemleri almış olsaydı 'Bitmemiş Senfoni' kesinlikle biterdi.

 Arz ederim efendim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 56
Toplam yorum
: 20
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 558
Kayıt tarihi
: 08.03.11
 
 

1948’de Tokat’ın Reşadiye ilçesine bağlı Bereketli köyünde doğdum. İlkokulu köyümde, ortaokulu Reşad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster