Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '09

 
Kategori
Futbol
Okunma Sayısı
2020
 

Kaptanlık pazubandı...

Kaptanlık pazubandı...
 

Galatasaray'da kaptanlık kavgası büyük.Aman dikkat:Horozu bol olan köyde sabah tez olurmuş.


*Kaptanlık çekişmesi, “Hepimiz kaptanız, bu kavga ne diye” mi dedirtecek?

Farklılaşmak her konum ve koşulda insanın vazgeçilmez tutkusu.. 20 bin, bazen 50 bin seyircinin karşısına, ilk önce 16’ya, sonra ilk 11’e seçilip sahaya çıktığınızı düşünün. Karşınızda ki rakip 11’le birlikte 22 kişinin çılgın tezahürat altında olması bile yeterince farklılaşma gibi gelmeyebilir insana. Hep daha ötesi, en önde olmak. Rakibi yenip sivrilen 11 ve arkasından onun içinde de birinci olmak istenir. Yani rekabet olayında bir de aynı ekipte iç rekabet var. İyilerin içinde kim daha iyisi..

11 Kişilik ekip farklı isim ve numaralar taşısa da biri bazen kolunda, tam pazu bandında, bazen bilekte duran bir pazubandı ile sivrilir. Bu bir ayrıcalık, bir seçkinleşme armasıdır. Seyirciler kadar basit bir olay olarak algılanmaz. Bir yönetim ve amirlik simgesidir. Seyirci de çoğu zaman “Büyük kaptan buraya” tezahüratı ile pazubandının anlamını körükler. Kaptanlar, Teknik Direktör’ün maç taktiğini en çok özümleyen ve maç içinde uygulamaya koyan kişi olarak bilinir. Hakemler itirazlarda onlara karşı toleranslıdır. Takıma ilişkin uyarıları onlara yaparlar. Kale kurasını onlarla atarlar. Onlar yönetimin takımdaki icracısı ve temsilcisi gibidirler.Maç sonu medyaya yapılan kritik ve 70 milyon önünde "kaptan" diye anılmak da hayli önemli olmalı.

Bazen Beşiktaş eski kaptanı İbrahim Üzülmez gibi 2. kaptan İbrahim Toraman lokale terlikle geldi diye azarlayıp, kavga ederek görevlerini abartıyor, diktatörlüğe vardırabiliyorlar. İki futbolcu pazularını konuşturmuş, takımdan atılma noktasına kadar gelmişlerdi. Kaptanlık olgunluğu ve sorumluluğunu kaldıramamak yüzünden.

Aslında maçta farklılaşma en iyi performansa çıkan çok iyi oyun, atılan ve kurtarılan gollerle en gerçekçi şekilde sağlanıyor ve bu sivrilmeler medya ve kamuoyunda da çok daha hafızada kalıyor ama futbolcular arasında kaptanlık pazubandını taşımak yine de vazgeçilmez bir tutku olarak görülüyor.

Galatasaray’ın ve Milli takımın efsane kaptanları arasında Turgay Şeren ve daha sonra Hakan Şükür ile Rüştü Rençber’i saymak mümkün. Büyük gol katkılarına karşın Tanju Çolak, kaptanlık ihtirası içinde olmayanlardan. Pazu bandı diye tutturnadı. Yine Galatasaray’ın 3 lig şampiyonluğu ve UEFA-Süper Kupa şampiyonluğu yaşayan Karpat Maradonası Hagi, sahada fiilen kaptan işlevi görürken pazu bandı diye tutturmayanlardan.. Genelde Bülent Korkmaz kaptan olarak çıkmaktaydı. Bir uyum sorunu da yaşanmadı. Burada Cüneyt Tanman’ı da anmak lazım.

Avrupa liglerinde genelde kaptanlık pazubandı kulüpte yetişmiş ve yıllarca emek vermiş o ülke kökenli kişilere taşıtılıyor. Chelsea`de Terry, Manchester United`da Neville, Liverpool`da Gerrard, Real Madrid`de Raul gibi oyuncular buna örnek. Bizde ilk yabancı kaptan Schumacher Fenerbahçe’de kaptan olabilmişti. Galatasaray’da Herta Berlin maçında Ümit Karan ve Hasan Şaş takımda yer bulamayıp da pazubandı Lincoln’e verilince, bu yabancı uyruklu kaptan pasları, çalımları, top kapma ve şutlarıyla öyle harikalar yarattı ki, “Sen nelere kadirsin pazubandı” dedirtti. Bu kez de takımda yeni kaptanlık talipleri kendini gösterdi.

Henüz genç yaştaki futbolcu Sabri, “Kulüpte en eski bendim. Kaptanlık benim olmalıydı. Kırgınlık yaşadım” deyip de Başkan Polat’tan “Kaptan seçme yetkisi bizim” yanıtı alınca “Hocamız ve yönetimimiz ne karar alırsa buna uymak zorundayız” şeklinde yumuşama gösterdi.

Çiçeği burnunda şöhretli, ama ederi en fazla futbolcu olarak gösterilen Arda “G.Saray’da kaptanlık sorunu vardır. Tabii ki kaptan olmak isterdim.Ben kulüpten yetişme futbolcuyum. Ama artık Lincoln’den sonra 2. kaptanlığı kabul etmem” çıkışını yaptı. Fanatik’e açıklama yapan eski kaptanlardan Cüneyt Tanman, “Arda doğru söylüyor, çünkü Galatasaray’da böyle bir gelenek vardır”; Bülent Korkmaz “Birincisi, Arda’nın bu konuları basın önünde dile getirmesi yanlış. İkincisi, Galatasaray geleneklerine göre, pazubandı altyapıdan yetişip A takıma çıkmış oyuncuların takması lazım. Lincoln’ün kaptanlık bandı takması yanlış” desteğini verdi.

Arda’nın kaptanlık çıkışı yönetimi kızdırdıysa da bir ceza gelmedi. Ankara deplasmanından sonra Başkan Polat’ın Arda ile yemek yediği ve “Arda haklı ama kaptanlık Lincoln’e yakıştı” dediği yazıldı.

Galatasaray’ın kaptanlık bunalımı bununla sınırlı kalmadı. Bir de Ümit Karan, Hasan Şaş, Ayhan Akman derken 4. kaptan olayı var. Gençlerbirliği maçı sonrasıydı Henüz genç yaştaki futbolcu Sabri, “Kulüpte en eski bendim. Kaptanlık benim olmalıydı. Kırgınlık yaşadım” deyip de Başkan Polat’tan “Kaptan seçme yetkisi bizim” yanıtı alınca “Hocamız ve yönetimimiz ne karar alırsa buna uymak zorundayız” şeklinde yumuşama gösterdi.

Peki ya Servet Çetin? Bazı maçlarda o da pazubandı taktı. O kaçıncı kaptandı? Onun da kaptanlık beklentisinin karşılık bulma umudunda olduğu bildiriliyor. Ya sadece 12 lig maçında 14 kez ağları havalandıran, 4 gol de Avrupa’da bulan Milan Baros? O beklemiyor mu acaba kaptanlığı? Seçkinleştiren, özelleştiren, öne çıkaran pazubandı fiyakasını?

4., 5., 6., 7. kaptan derken iş “Zurnanın son deliği”ne kadar uzayacak mı? Kaptan enflasyonu Cimbom’un derdine mehlem olacak mı? Pazu bandını takan süper oynuyorsa, kötü oynayan “pazubandsızlıktan mahsus oynamıyor” damgası yemeyecek mi?

Sonuç herkese pazubandı, “hepimiz kaptanız, bu kavga ne diye”ye gelmez mi?

Geleneğimizde var bir deyiş. “Baş ol da ne başı olursan ol” diye.. Ama sakın “Çıban başı” olmayalım.

“Vaktinden önce öten horozun ibiğini keserler” diye bir sözümüz de var, hatırdan çıkarmayalım. Pazumuz kaşınmasın. Bantlayamasak da pazumuza mukayyet olabilmeliyiz.
Şunu da unutmayalım: Horozu bol olan köyde sabah tez olurmuş.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 805
Toplam yorum
: 1420
Toplam mesaj
: 61
Ort. okunma sayısı
: 2308
Kayıt tarihi
: 09.07.08
 
 

Ankara'da yaşayan Afyon doğumlu, gecekondu kökenli ve emekliyim. Çankaya Lisesi'nden sonra Gazete..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster