Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '14

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
232
 

Kararsızlık, hayatta U dönüşü mümkün mü?

Kararsızlık, hayatta U dönüşü mümkün mü?
 

İnternetten alınmıştır


Karar; sonucu doğru veya yanlış olabilecek eyleme başlamadır ama kararsızlık iki arada bir derede kalma halidir ki; ne yapacağını şaşırma durumu gerilimden başka bir şey üretmez.

Kararsızlık; kişinin beynindeki karar modeline sokamadığı veya sonucuna hazır olmadığı durumlardır. Bu konuda en makul düşüncenin; Japon'lara ait olduğunu bildiğim; karara dair düşünceyi netleştirmek için olabilecek tüm süreyi kullanırken, şartlar değişip fırsat görünen durum kaçtığında, eyvah demeyip, bize göre değilmiş diyecek kadar rahat ve makul olmaktır.

AMA kimi zaman karar için en doğru yolun seçildiği düşünülürken sonuç yanlış olabilmektir. Çünkü denenmemiş doğru olamaz. Meslek yaşamımın başlangıcında bir çalışmada durum analizi yaparken kendi doğrumu ısrarla savunurken, çalışmayı birlikte yaptığım meslek üstadım Bertan AKPINAR, bana; DENEDİN Mİ? diye sorduğunda, denenmemiş doğrunun olamayacağı beynimde netleşmişti.

ÖZETLE; alelacele kararın doğru olmadığı, karar verilemediği için kaçan duruma hayıflanmamak gerektiğini, denenmemiş doğrunun olamayacağını özümseyip, öncelikle bireysel ve kurumsal, mantık ve karar modeli oluşturulması gerektiğini düşünüyorum ama herşeye rağmen mantık ve karar modelinin de yanılabileceği durumlar olabileceği atlanmaması gerektiğini düşünüyorum.

  • Hayatta U dönüşü mümkün mü? 

Otomobil trafiğinde U dönüşünün serbest ve yasak olduğu durumlar vardır da; hayatın akışında U dönüşü mümkün mü?

Hayatın akışında geçen zaman; ortamları insanları dönemi değiştirdiğinden (otomobil trafiğindeki gibi) U dönüşüne uygun olmadığını gözlüyorum.

Her geçen anda birtakım hücreleri ölen ve sonuçta beş yılda tüm hücreleri değişmiş insan biyolojisinde olduğu gibi hayatın bütününde U dönüşü yapması mümkün görünmüyor.

U dönüşü mümkün olmayan hayatta insanın her anın hakkını verebilmesi pozitif yaşayabilmesi yaşamanın tadına varabilmesi için DOĞRU kelimesini sindirerek yaşaması gerekir diye gözlüyorum. Buradaki doğru FAYDA ile özdeşleşmiş doğru gibi duruyor ama FAYDA sadece kişiye ÇIKAR sağlayan anlamından öteye; kendine, muhatabına, topluma katkı sağlayan  DOĞRU-FAYDA olmalıdır.

Kişi birşey yapmayı düşünürken; kendine, muhatabına, topluma öncelikle zarar vermeyecekse doğrudur ve kendine, muhataba, topluma ne kadar fayda sağlayacaksa o kadar doğrudur diyebiliriz.

ÖZETLE; DOĞRU nun ve FAYDA nın sac ayağının; kişi, muhatap, toplum  üçgeni olduğunu düşünerek bunlara zarar vermeyecekse ve en az birine katkı sağlıyorsa yapılmalıdır, yoksa zamanı boşa geçirmenin U dönüşü mümkün müdür?

Abdülkadir Güler bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Denenmemiş doğru olamaz...

Kerim Korkut 
 01.04.2014 19:45
Cevap :
evet...  02.04.2014 12:31
 

En kötü karar, kararsızlıktan iyidir diye düşünüyorum...Bir karar alırken detayları mümkün olduğunca atlamamak lazım. Sonuç bizi mutlu da edebilir, mutsuz da. Önemli olan aldığımız kararın arkasında durmak ve sorumluluğunu taşımak, sahiplenmektir. Sonrasında bu deneyimden ders çıkartıp yola devam etmektir.Sorumluluk bilinci gelişmemiş kişilerde her başarısızlığın kendisi dışında mutlak bir sebebi vardır...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 23.03.2014 23:08
Cevap :
Kötü karar yerine, konuyu atlamakta mümkün, tabii ki çaresizler başka sorumlu arar. Selamlar.  25.03.2014 19:55
 

Deney yoluyla doğrulanan sebep sonuç ilişkilerinin doğru olması zaten bilimsel düşüncenin de temel kuralıdır. Bu nedenle de ben senelerdir demokrasinin dünyanın en aptalca siyaset aracı olduğunu iddia ederim ve tezim şimdiye kadar hiç çürütülemedi. Aksine her olayla doğrulanmaya devam ediyor ve Türkiye bir türlü huzura kavuşamıyor. Sevgi ve selamlarımla

Matilla 
 23.03.2014 20:57
Cevap :
Farklı açıdan, önemli bir yorum. Selamlar.  25.03.2014 19:54
 
 
Toplam blog
: 603
Toplam yorum
: 2048
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1140
Kayıt tarihi
: 03.12.07
 
 

Her kesimi anlama ve kabullenme bilincimle; her kişinin asgari yaşam şartlarına sahip olabildiği,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster