Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '20

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
104
 

Kazlı Gülmece

Hoca bir gün mollalarıyla kıra çıkmıştı. Gezip dolaşırken yolda bir kaz gördüler. Etrafta kimsecikler yoktu. Mollalar hocaya, “Kısmetimiz ayağımıza geldi. Şunu tutup yiyelim” dediler. Hoca önce olmaz dedi ama besili kaz iştahını kabarttı. “Ne yapacaksanız yapın ama ben görmemiş, duymamış olayım” dedi.
Mollalar hemen eyleme geçtiler, kazı kesip tüylerini yoldular bir köşede, kazanda kaynatmaya başladılar. Hoca suç ortaklığı etmemek için oradan biraz uzaklaştı. Derken yanına bir adam geldi, kazının kaybolduğunu söyledi, görüp görmediğini sordu. Hoca kızdı köpürdü: “Ben gökteki meleklerle meşgulüm, yerdeki kazı görecek değilim ya. Gözünü dört açmazsan kümesteki kazını bile yolarlar da daha var mı derler. Beni meşgul etme, yıkıl karşımdan!” diye bağırdı.
Tam o sırada kazı kaynatan mollalardan biri geldi. Adamı görünce işkillendi, onu pirelendirmemek için elindeki kara kaplı kitabı açtı, sanki oradan bir şey soruyormuş gibi, tecvitli bir dille, “Hoca! kaz kabaruha, ne yapmak lazım gelir acaba?” diye sordu.
Hoca hiç bozuntuya vermedi, kara kaplı kitabın bir sayfasına elini koydu, “Min ellezi, bas kepçellezi!” diyerek mollaya yol gösterdi.
Kaz sahibi de böyle derin konularla meşgul olan kişileri daha fazla rahatsız etmeden hemen oradan uzaklaştı.
Yemeyenin malını yerler, sen sahip çıkmazsan daha neler ederler, daha var mı derler. Vicdanın sesini duymazlar da, midenin sesine hemen kulak verirler. Maksat kaz olmamak, yoksa kaz olanın hem sırtına binerler hem de etini yerler. İşi kitabına uydururlar, hayatını kaydırırlar. Molla, kendini kolla, sakın kaz olma!
 
 
 
 
ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Erhan bey, bu hususta bir şiirimi yorum olarak sunarak değerli yazınızın mesajına katılmak isterim. Yasal takip ve kamusal müeyyidelerin olmadığı bir ortamda vicdani dirayet devrede değilse, ne yazık o bireye/bireylere ve yöneticilere. Saygı ve selamlarımla. GÜLECEKSİN KARDEŞİM, GÜLECEKSİN.. Güleceksin kardeşim, Arsıza, namussuza, hırsıza, Öfkelenmeden seyredeceksin, talanını, Keyfine varacaksın seyrederken kaçırışını, Birini, dökülen beşini Edepsizlik, arsızlık batağında çırpınıp, debelenişini. Kaçırdığı devede kulak, İki kefeye koy, adilin ve sefilin yüreğini Hangisi ağır basar, insan nezdinde ve tanrı katında bak !!! Asma yüzünü, tükürme suratına sakın, Sen yine keyif ve mutlulukla efendiliğini takın Güleceksin kardeşim, hırsıza, tufeyliye, arsıza, Götüremez çaldıklarını, toprak altına. Öte yanda itibar yok, ne paraya ne altına. Refik BAŞDERE

Refik Başdere 
 02.06.2020 0:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 252
Toplam yorum
: 96
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 64
Kayıt tarihi
: 28.11.17
 
 

Emekli öğretmenim. Yazı ve şiirlerim 50 yıldır gazete ve dergilerde çıkar. 21 kitabım yayınlandı,..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster