Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Kasım '12

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
608
 

Kediler ve blog yazarları...

Kediler ve blog yazarları...
 

enkisasozler.com


Kedilerin belli bir bölgeleri olduklarını ve o bölgeye yabancı kedileri sokmadıklarını bizim bahçedeki kedilerden öğrendim. Çünkü siyah beyaz olan ve adını bıdık koyduğumuz kedinin anneannesini de yavrularını da gayet iyi tanıyordum. Ancak tek tük de olsa bir iki tane kediyi aralarına misafir aldıklarını da gözlemledim. Biraz araştırma yaptığımda  ise kedilerin kendi aralarında hiyerarsik bir düzenleri olduğunu öğrendim. Yani buna bir nevi cemiyet diyebiliriz. Bu cemiyete üye olanlar ise yabancı kedileri istemezlermiş. Bu nedenle yeni bir üyenin kabul görmesi kolay değilmiş. Bunun için dövüşmesi gerekiyormuş. 

 
Kediler bölgelerini koku bırakarak belirlermiş. Bunu da eşelenerek veya yanaklarını bir nesneye sürterek yaparlarmış. Bunun bir çeşit haberleşme olduğu sanılıyor. En güçlü kedi ise en geniş alana sahip olurmuş. Bir erkek kedinin bölgesi 60 dönüme kadar yayılabilirken dişi kedilerin bölgesi ise 6 dönümü geçmezmiş. Yemeğini kolay bulan bir kedi de genelde bölgesinden çok fazla uzaklaşmazmış.
 
Ama belli bir bölgede yaşayan kedilerin arasına dışardan bir kedi gelip, "Fare nasıl tutulur?" diye ahkam kesmeye başlarsa işte o zaman o kedi kaçacak yer ararmış. 
 
Ama bazı nadir durumlar da varmış. Örneğin beyaz güzel bir dişi kedi o bölgeye girdiğinde erkek kediler o kediye özel bir ilgi göstererek hemen aralarına alırlarmış. Genellikle bu durum çiftleşme zamanlarında daha sık olurmuş.
 
Peki bu yazının blog kategorisinde işi ne?
 
Onu da siz bulun artık!
 
Diye yazdıktan sonra, daha sonra yazımı blog kategorisinde göremeyince acaba yayından kaldırıldı mı ? diye düşündüm, ama yazım yönetim tarafından "Gündelik yaşam" kategorisine alınmış. Neyse buna da şükür.   "Hayvanlar alemi" kategorisine  de alınabilirdi..
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Erol Bey, kedimiz yanaklarını neden bilgisayar ekranına, kitaba sürüyor diye merak ediyordum. Yazınız sayesinde bilgilenmiş oldum :-)

Bulutevi 
 12.11.2012 15:46
Cevap :
Anlaşılan kediniz eğitime meraklıymış İlknur hanım. Arasıra bilgisayardan kedi videolarını da izletmenizi öneririm. :)) Teşekkürler, saygılar, selamlar....  13.11.2012 13:35
 

MERHABALAR...Sevgili DOST EROL beyciğim :-) Bu yazınızı okudum...STOP..Mesajı aldım...STOP ...şaka bir yana çok enteresan (KEDİLERLE ilgili) bir önemli bilgiyi müsaadelerinizle eklemek istiyorum. Kediler* Kuyruklarını devamlı sallarlarsa *TEHLİKE* hissedip, ona göre ALARM durumuna gelirlermiş.:-) Aynı pozisyonlarda Köpekler olursa yani kuyruklarını sallarlarsa *SEVİNÇ+OYUN OYNAMA* duygusu belirirmiş..:-)) Gerçekten bilmiyenler için güzel bir DİPNOT olmuş olur herhalde :-)) Sonsuz sevgiler ve selamlar :-))

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 08.11.2012 20:31
Cevap :
Kediler kuyruklarını dikleştirerek, bacaklarınıza sürtünürse de bunu sevgi gösterisi olarak algılamak gerekirmiş. Aslında kediler konusunda esas uzman olan Muzaffer Cellek üstadımız. Ben sadece blog yazarlarıyla kedileri birbirlerine benzetmeye çalıştım. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler Necip bey. Saygılar, selamlar....  09.11.2012 17:55
 

Blog yazarlarını sokak köpeklerine benzeten karamsar bir blogtan daha iyidir kedilere benzememiz.En azından tabiatımızı daha iyi açıklıyor. Bazı yeni gelen blogcuların blog bombardımanlarına karşı az okunmalarının nedenini açıklamış kediler böylelikle veya dişi kediye gösterilen ayrıcalığın nedeni...Soyadı ışık olandan da böyle aydınlık bir yazı beklenir. Sağlıcakla

Süleyman Akyürek 
 07.11.2012 20:55
Cevap :
Kediler zararsız varlıklardır Süleyman Bey. Köpeklerin de sevimli olanları vardır ama bazı köpekler kedilere saldırırlar. Tabii bunların en tehlikelisi de kuduz olanlarıdır. Bunlara dikkat etmekte yarar var. Yorumunuz için teşekkürler. Saygılar, selamlar....   08.11.2012 12:51
 

Ya dostum, ülke gündemi bu kadar doluyken, müslüman kardeşimizin yeniden seçilmesini kutlarken; bizi yine derin mevzulara çekiyorsun:) Kimmiş şu beyaz güzel dişi (kedi) merak ettim valla:) Sevgiler.

Ata Kemal Şahin 
 07.11.2012 18:26
Cevap :
Bu yazının blog kategorisiyle ilişkisini farketmeyenler, kategoriyi gündelik yaşam olarak değiştirmişler. Halbuki ne ilgisiz yazıları blog kategorisinde görüyoruz. Neyse o konuda gereksiz polemiğe girmeyeyim. Güzel dişi kedi konusunda belirli bir isim belirlemedim ama "Fare nasıl tutulur?" diyen kişiler ise zaten biliniyor. :)) Teşekkürler Ata bey. Sevgiler....  07.11.2012 19:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3315
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster