Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '15

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
2376
 

Kendini sevmek mi? Bencillik mi?

Kendini sevmek mi? Bencillik mi?
 

alıntıdır


Kendini sevmek bizlerin gözünde bencillikle eş değer. Kendini seven insana saygı duymuyoruz. Hatta hemen bir ön yargı oluşturup, kendi içimizde negatif bir duygu besliyoruz.

Kendini sevmek neden bize bu kadar yabancı yada iç güdüsel olarak eksi bir duygu yaratıyor?

Çünkü çocukluktan gelen yanlış düşünce kalıplarıyla doluyuz. Bencillik ile kendini sevmek arasındaki ince çizgi hep yok olmuş bize öğretilirken. Ve biz önce kendimizi düşünerek hareket etmeyi suç sayar olmuşuz.

Oysa bencillikle kendini seven insan arasında çok fark var.

Öncelikle kendini seven insan mutlu birey olabilmeyi başarmıştır. Kendiyle barışık, çevreyle dost, evrenle arkadaştır. Kendini seven insan bütüne katkı sağlayan insandır.

Düşüncelerinde daha pozitif, kendini olduğu gibi kabul eden, eleştirilere açık, herkese sevgiyle yaklaşan, komplekslerinden arınmış bir yapıdadır.

Gelişime açıktır.

Egolarından arınmıştır.

Tebessümü bol, kendinden emindir.

Bencil insan ise başkasının enerjisini tüketendir. Kendi mutsuzsa herkesin mutsuz olmasını ister. Hep bana mantığı ile hareket eder.

Vermekten çok almayı bilir.

Genel bir tüketicidir.

Ne zor gününüzde ne iyi gününüzde onu etrafınızda göremezsiniz. Mutlaka kendisiyle alakalı bir şeylerin peşindedir.

İnsanlara saygı duymaz.

Sürekli olarak herkes onunla meşgul olsun ister. Dinlemeyi bilmez! Devamlı kendisi anlatır, konuşur. Paylaşmak ise onun yakınından geçmez. Çünkü o sadece almaya alışkındır vermekle ilgilenmez.

Bencil insan hayata geliş amacını saptayamamış, yaşam enerjisi çoktan tükenmiş insandır.

Kendini seven insanla kıyaslamak ziyadesiyle haksızlık olur.

Kendini seven herkesi sever, bencil ise sürekli karanlığı seçer.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendini seven insan kendisini başkalarının karalamasından da korur. Bu da başkalarına iyi davranmaktan geçer... Kendini sevme "veren olma" dan geçer... Öyle ki zarafet içinde veren olmadan dahası sağ eliyle verdiğini sol eli bilmeyecek derecede olacak bu verme... Veren insan verdiğinin ışıltılı bakışlarıyla karşılaşır bu da onda "özsaygı" oluşturur ve sonuçta "özgüven" gelişir. "Özgüven"i gelişkin insanda başarma olgusu çok net şekilde görülür. Bu tür insanlar empati yaparlar genellikle... Kendilerine yapılmasını istemediklerini başkalarına yapmazlar... kendini sevme "narsizm"den farklıdır yani... Saygı ve selamlar...

Halil Güven (Sökeli) 
 28.01.2015 14:03
Cevap :
Merhaba, söylediklerinize katılıyorum. Hele ki sağ elin verdiğini sol elin görmemesi konusunda ayrıca haklı buluyorum. Maalesef günümüzde yardımlaşmalar sosyal medya aracılığıyla duyuruluyor. Öyle ki dua etmeye gittiğimizde bile yer ve konum bildiriyoruz. İşte kendine saygısı olan bireyin insanlığa saygısı olur. Buda öz saygı, bireysel gelişimden geçer. Selamlar  29.01.2015 8:18
 

"Kendini seven" yerine "kendini gerçekleştiren" ya da "bunun için uğraşan birey" demek sanki daha uygun gibi...kendiyle barışık bireyde varoluşunu gerçekleştirme çabası,kendine saygı-sevgi zaten var gibi,ne dersiniz?..."kendini seven"de mazoşizmden -narsizme kadar egoizm de dahil- sadizme uzanan bir çağrışım var gibi geliyor bana..."bana ve çağrışım" dedim,yanlış anlaşılma olmasın,genel ve kanıtlanabilir bir şey değil çünkü:))..."bencillik" belki de doğada ve toplımsal ilişkilerde canlı kalmak için zorunludur,belki tabii ki...toplantıya gelebilseydim bu tartışma bence bitmezdi:)))...eyvallah...

nedim üstün 
 27.01.2015 11:06
Cevap :
Merhaba, Öncelikle söylediklerinize katılıyorum:) Varoluş çabası ve bencillik deyince aklıma bencil insanlar için kullanılan "yaşamak için adam öldürür" cümlesi geldi. Bilemiyorum belki herkes kendince haklı ama böyle olunca yitik bir insanlık kalıyor geriye. Keşke gelebilseydiniz ve gelebilsem. Toplantı için çok hevesliyim ancak şuan bir engel söz konusu. Selamlar...   28.01.2015 14:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1882
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster