Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Kasım '11

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
663
 

Kim için? Kendin için....

Kim için? Kendin için....
 

Zaman yaşarken öğrenmeyi, deneyimlerle yoğrularak büyümeyi sağlıyor. Mutlu olmak beklentilerle orantılı. Beklentiler ise sadece kendine yönelik olmalı. Karşındakinden beklentilerin ne kadar fazlaysa o kadar hayal kırıklığı yaşarsın. İdeallerin, hayallerin önce kendi adına olmalı. Birinin seni mutlu etmesini bekliyorsan eğer, hata edersin. Ya bunlar an gibi geçici mutluluklar olur ya da mutluluk olduğunu zannedersin.

İnsan önce kendiyle barışmalı. Kendini affetmeli, kendiyle dost olmalı. Geleceği kendi attığı adımlarla yönlendirdiğini bilmeli, ona göre yol çizmeli, ona göre yaşamalı. Herkes hayatında belli bir süre eşlik edecek sana, bana ve bir diğerine. Sana kalacak elbet sen olacaksın yine. O yüzden Mümin Sekman’ın kitaplarında yazdığı gibi “her şey sende başlar!” “çaresizsen, çare sensin”.

Bazı süreçler olur ya hayatımızda hani, duraklama dönemi deriz, sıkılır bunalır öylece iyileşmeyi bekleriz. Ama bilmeyiz ki, kendini bu vazgeçmişliklerden kurtaracak kahraman yine biziz. Güçlü olmaktan bahsederiz sık sık. Maddi güçlüklerden ziyade, asıl güç hayata karşı duruşun, kişisel olarak ortaya koyduğun tavır ve yaşantına yansıyan düşüncelerindir. Satın alma gücü ile hayata karşı duruşundaki güç öylesine farklıdır birbirinden.

Özeniriz hep, doğamızda vardır görüp özenmek. Ona, buna, şuna özenirken kendi hayatımızın hırsızlığını yaparız aslında. Feyz almak başka, farklı hayatı seninmiş gb. yaşamak başka. Sen kendin olmayı bilmelisin önce. Yanlışınla, hatanla, günahınla, sevabınla. Yaşamak istediğin hayat bu değil mi? O zaman değiştir. Ama kendi doğrularınla.

Severiz, kendimizi kaybederiz. Sonrada karşımızdakini yitiririz. Her şeyin fazlası zarar oysa. Hayatta hiçbir şey senin değil, sadece şimdilik yanında! An ı yaşarken, yarına plan yapma. Geleceği garanti altına almak diye bir şey olduğu kadar yok aslında. Fikrinin bilginin yettiği yerde evet, ama her zaman hayatında yapacağı bir şaka, bir müdahale var mutlaka.

İşin aslı mutlu olduğun gibi yaşa. Yaşın geldi evlenmiyor musun? İstemiyorsan kendini kalıplaşmış düzenin esiri olmaya zorlama. Sırf birileri soruyor ya da bekliyor diye kendi hayatından çalıp istemediğin bir şey içine girme. O birileri hep soracak.

Tanıştın; nişan ne zaman? Nişan oldu; düğün ne zaman? Evlendin; çocuk ne zaman? Çocuk oldu; ikinci ne zaman? Böyle uzar gider bu düzen. Kendini ait hissetmediğin hiçbir şeyi “düzenli hayat” adına yapmaya kalkışma. Kapılar kapandığında o hayatın düzenine hakim olan sen olacaksın. Buna odaklan ve ona göre yaşa.

Senden yalnız sen sorumlusun. Başkalarına verecek cevabın yok. Vicdanın rahat olduğu sürece senden mutlusu yok. Sana bir yaşam sunuldu ve hakimi sensin. Nerede frene basılacak, nerede tam gaz ilerlenecek, kendi yolunda giderken ne istediğini bil ve duracağın yeri belirleyen yine sen ol. Hiç yaşamamış olmaktansa her şeye rağmen dolu dolu yaşamış olmak daha iyidir mutlaka.

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

''Çaresizsen çare sensin'' çok doğru ve uygulamalarda dikkate alınacak bir cümle.İnsan en büyük kötülüğü ve iyiliği de kendi kendine yapar demişti büyüklerim zamanında! Yaşadıkça insan daha iyi anlıyor. Her an moralimizi yüksek tutacak düşünce ve eylemlerde bulunmamız gerek. İyi düşün, doğru karar ver ve iyi olaylarla karşılaş diyerek, sana sevgilerimi gönderiyorum canım kızım, iyi bayramlar dilerim.

Ay Şen 
 03.11.2011 23:19
Cevap :
Ayşen Hanım, sizede şimdiden iyi bayramlar. sevdiklerinizle, bizlerle up uzun yıllar geçirip, her yeni bayramı hep beraber karşılamayı dilerim. büyüklerimiz ne söylediyse doğrudur aslında. şimdi olmasa bi kaç zaman sonra haklıymış diyeceğiz. selamlar sevgiler  04.11.2011 12:16
 

Beklentiler arttıkça mutsuzlukların da arttığı doğrudur...Ne varsa kendimizde, iç dünyamızda var ki ona "cevher" diyoruz. Ve ne yapıyorsak karşılık beklemeksizin olmalı...Aksi halde kendimizin mutsuz olmamız için adeta çaba harcamış oluruz. Güzel, uyarıcı bir yazıydı, bilincinize sağlık, sevgilerle...

Yurdagül Alkan 
 03.11.2011 19:25
Cevap :
Teşekkür ederim:) koşulsuz sevgi ruha iyi geliyor. beklentisiz ve çıkarsız olmalı herşey.  03.11.2011 21:41
 

çok güzel genelllemeler var. Harika bir yazı.. çok şey aldım ama tümünü değil..))) sevgi ve saygılarımla...

Metin TOPÇU 
 03.11.2011 9:24
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Beğendiğinize sevendim. Bir dahakine tümü diyebileceğiniz bir yazı yazmayı umuyorum:) sevgiler  03.11.2011 11:04
 

Bu aynı zamanda bir "Kişisel Gelişim" yazısı olmalıydı... Havası öyle. Görüyorum ki, MB'de giderek bir "Yaş Koçu" veya "Guru" havasına giriyorsun... Senden "Öğüt"ler almaktan ve okumaktan mutluyum değerli arkadaşım... Saygılarımla.

Erdal Ceyhan 
 02.11.2011 12:38
Cevap :
Rica ederim Erdal Hocam. Bizler sizleri tanıdığımız için şanslı bir topluluğuz. İyi ki yolumuza ışık tutan büyüklerimiz var. Başımızın tacısınız. Yazılarınızla, MB toplantısındaki hoş sohbetinizle daima aklımızdasınız. Saygılar, selamlar yolluyorum size  02.11.2011 12:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 670
Toplam yorum
: 3227
Toplam mesaj
: 35
Ort. okunma sayısı
: 1851
Kayıt tarihi
: 19.12.10
 
 

İstanbul doğumlu. Kuantum Yaşam Koçu. EFT, NLP, ETKİLİ İLETİŞİM, BEDEN DİLİ gibi bir çok konuda e..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster