Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '08

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
782
 

Kimin eskisi, kimin eksisi?

Kimin eskisi, kimin eksisi?
 

- Ne oluyor içine kelebek mi kaçtı senin?
- E, ne var bunda ayıp mı başka birini beğenmek?
- Ama ne çabuk unuttun sevdiğin adamı?
- Kimseyi unutmadım, sadece başka biri dikkatimi çekti o kadar, ne var bunda? Biraz heyecanı çok mu gördün?
- Yok, görmedim, sadece şaşırdım…
- Bence de şaşırdın!
- Ama başkasından yeni ayrılmış adam, başkasının eskisi yani…
- Eski ama hala değerliyse “vintage” özelliği var demektir, e bilirsin ben eski severim. Değerini bilememişlerse, belki ben bilirim.
- Deli!
- He, yani…
- …
- Hem bize bundan sonra ancak dul veya birinin eskisi… Yani yaş itibarı ile adam beceriksiz değilse illa birinin eskisidir.
- Deli dediiiiim…
- Evet demiştin…
- …
- O kadın kaybetmiş ben bulurum, benim artım onun eksisi.

Kim kiminle konuşmuş bunu? Şimdiye kadar beni benden daha acımasız kimse yargılamadığı için kendi kendime. İtirazı olan? Olmamalı bence. Amanın da yeni biri mi var diye soran? Ser veririm, sır vermem bence. E, niye yazdın diye soran? Kendi b.kunla kavga etmek komik de ondan.

***

İlişkiler bu düzen üzerine kurulu değil mi? İlkokul yıllarında en saf halinle sevdiğin sınıf arkadaşından başka kim daha “eski”? Hiçbiri. En güzeli de, en anlamlı eskisi de o işte. Geliştikçe üzerine gelen her sevgili velhasıl onun bunun eskisi.

Yeni gelene küselim mi başkasının eskisi diye? Bizi kim eskitti peki bu arada, illa hesabı sorulmalı mı bize? Hayata güzel geçmiş bir “dün” daha ekleyip, eskitmek güzel değil mi sizce de?

Birini gözün kapalı sevip, ilk ayrılıkla kalp acısını tecrübe etmeden, düşünceleri ve bedeni terbiye etmeden, önce kendini ve de diğerini eskitmeden doğrusunu bulmak mümkün değil belki de.

Kimileri şanslı oluyor, ilk bulduğunu eskitiyor bir ömür. Kimileri eskitme deneyimine mahkûm birkaç kez sevmek zorunda kalıyor. Bir çeşit eskici olup, sandığını aşk anıları ile dolduruyor. Kimileri işi yüzsüzlüğe vuruyor, ne kadar eskitirse yanına kar sayıyor. Aslında duygusuzca yaşadığını fark edemiyor.

Birileri diğerini kaybetmeden ne istediğini bilmiyor, bir şeylerin değerini ancak kaybettikçe anlıyor. Kişi eskidikçe, eskittikçe olgunlaşıyor. Yaşam boyunca birilerinin kaybı diğerinin kazancı oluyor. Birilerinin eksisi, diğerinin artısı oluyor. Birilerinin eskisi ise diğerinin yenisi oluyor. Bir şeyler bitmeden yeni başlangıçlar yapılamıyor. Aşk aramızda ancak bu şekilde devir daim oluyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

selamlar..güzel konu elinize yüreğinize sağlık.Ama Sevgi ve Aşk da eski ,yeni kelimeleri biraz kaba kalmıyor mu?

hanife KARA 
 06.08.2008 11:10
Cevap :
Hanife Hanım ilginize çok teşekkürler. Konuyu beğenmenize sevindim. Kelimelerin kabalığı konusunda haklsınız, aşk için çok daha şık olanını seçmeyi tercih ederim. Ben de konuşulanlara kulak veriyorve duyduklarımı paylaşıyorum. Sevgi ve saygılarımla.  06.08.2008 14:42
 

sen değil. siz. yani böle bi genel bi... evet. yani böyle...

karga 
 01.07.2008 17:56
Cevap :
Genel olarak diyorsanız, şimdi oldu :) Sizinle bazen yazı dilinden olsa gerek anlaşamıyoruz. Olsun varsın. :))  01.07.2008 18:00
 

kim eskiymiş kim yeni? belki kiminin eskisi yeniler beni... (yarım saattir 3 noktayı yanyana koyamadık yaw) Terazi misin sen? Deliliğin en önemli nedenlerinden biri o. Kendini ikna etmen önemli ama. Kendin bir kere ikna olduysan başkasına dikkate alma. Naber nasılsın? ben de iyiyim.

karga 
 01.07.2008 15:26
Cevap :
İyi olmanıza sevindim. Aynı zamanda alemsiniz. Yazım kendimi ikna etme çabam üzerine değil. İnsanlar genel olarak kendileri ile böyle çelişkiye düşüyor ben de bu veya herhangi bir gözlemimi kendi yaşadıklarımla birleştirip paylaşıyorum. Benim görüşüm son cümlededir zaten :) Yengeç burcuyum ben, bilmenize rağmen sormuşsunuz. :)) Sevgiler.  01.07.2008 16:30
 

Eski olmayı eksiklik olarak algılamak tamamen yanılgı sanırım.Eksi olarak algılanan şey başka bir yönden bakıldığında tamamen artı bir durum olarak algılanabilir.Aslında bazı şeyleri yaşamış ve aşkı daha önce kötü de olsa tecrübe etmiş, sizin tabirinizle eskimiş birisi elindekinin kıymetini daha iyi biliyor,yaşamamış biri gibi hoyratça,gözü kara davranmıyor ve elindekinin kıymetini daha çok biliyor ve sahip çıkıyor.Fırsatları daha iyi değerlendiriyorBu da başlangıçta eksi gibi görünse de yeni gelen için çok büyük avantaj aslında.Başkasının üzerinde daha acımasızca ve belki hoyratça davranan, canı yanan ve can yakan birisi sonraki tecrübelerinde bunlardan eğer ders çıkarmasını biliyorsa bu yaşanmışlığın yarattığı dezavantajı avantaja dönüştürebiliyor.Daha insanca,merhametli davranmayı,sabırlı olmayı,tepkilerini kontrol etmeyi öğreniyor.İlişkilerde aslında en önemli şey belki de yaşanılan tecrübeler sonucu öğrenilen şeyler.İnsan bazı şeyleri ancak yaşayarak ve görerek öğreniyor

ET 
 29.06.2008 22:33
Cevap :
Ben de değindiğiniz öğretilmiş yanılgıları ele almaya çalıştım yazımda özetle. Bazen kalıplaşmış düşünceler içinde boğulup kalıyoruz, değişik bir bakış açısı ile değerlendirmek istedim konuyu. Yorumunuz ve ilginiz için çok teşekkürler.  30.06.2008 9:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 727
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 1590
Kayıt tarihi
: 15.01.07
 
 

Bir fikirden bir başka fikre, gerçeği bulana kadar bir halden başka bir hale geçip duruyorum. İnc..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster