Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Şubat '17

 
Kategori
Beslenme / Diyet
 

Kışın vücudu sıcak tutan 7 besin

Kışın vücudu sıcak tutan 7 besin
 

Soğuk kış günlerinde vücut ısımızın sabit kalması zorlaşır.  Havaların soğumasıyla vücudu sıcak tutamamak pek çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Soğuk havalardan en çok etkilenenler ise genellikle çocuklar, yaşlılar, hamileler ve demir yetersizliği olan bireyler oluyor. 
 
Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de beslenmenin öneminin fazla. Tükettiğimiz besinler hem vücut ısımızın yükselmesinde hem de vücut direncimizin artmasında etkili oluyor.
 
Kışın vücudumuz protein ve demir kaynaklarına ihtiyaç duyuyor
 
Vücut ısısının düşmesi ile birlikte bağışıklık sistemimizin çalışması yavaşlıyor. Kışın soğuk algınlığı, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski artar. Soğuk havalarda vücudumuzda termojenik denge olarak da adlandırılan sıcaklık dengesini kurmaya yardımcı, protein ve demir kaynağı besinler tüketilmelidir.  Özellikle kaliteli protein kaynağı olan yumurta, peynir, kuru fasulye, mercimek gibi kuru baklagilleri tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ciğer ve kırımızı et gibi demir mineralinden zengin besinler,  vücudun çalışmasını hızlandırarak ısı dengesinin sağlanmasında etkilidir. Tarçın, zencefil, acı biber, zerdeçal,  karabiber, ıhlamur, havlıcan, elma, kuru üzüm, dut, keçiboynuzu pekmezi gibi besinler de vücut ısısının ve direncinin artmasına yardımcıdır. 
 
Vücut ısısını artıran temel baharat: Karabiber 
 
Vücut ısısının artıran en temel baharatlardan olan karabiber, içerdiği piperin maddesi ile sinir sistemini uyararak vücut ısısının yükselmesinde etkilidir. İçeriğindeki potasyum, manganez, demir,  A ve C vitaminleri sayesinde antioksidan etkisi ile bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Karabiber aynı zamanda doğal antibiyotik özelliği de taşır. 
 
Vücudu mikroplardan koruyan besin: Tarçın 
 
İçeriğindeki bazı maddeler sayesinde doğal antimikrobiyal ajan işlevi görür ve vücudu mikroplara karşı korur. Isıtıcı özelliği de bulunan tarçın, soğuk havalardan çok çabuk etkilenenlerinde yardımcısıdır.
 
Vücudu terleten bitki: Ihlamur 
 
İçerdiği tanen, müsilaj, hesperin ve saponin maddeleri sayesinde virüs ve bakterilerin neden olduğu hastalıklara iyi gelir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudu terlemeye de teşvik ederek vücut ısısını arttırır.
 
Vücut ısısını dengeleyen baharat: Zencefil 
 
Vücut ısısında etkili olan temel baharatlardan sayılan zencefil, vücut ısısının dengede tutulmasında etkilidir. Kış aylarında taze zencefilin yemeklerde veya çay olarak da tüketilmesi tavsiye edilir.
 
Çin iksiri: Havlıcan 
 
Çin zencefili olarak da bilinene havlıcan, zencefilgillerden olan bir bitkidir. Kökünün sap kısmı baharat olarak kullanılan havlıcanın ismi çok fazla bilinmese de vücut ısısı üzerinde etkilerinin olduğu bilinmektedir.  Vücut ısısını arttırıcı etkisi olduğundan çay şeklinde demlenerek tüketilebilir.
 
Metobolizma hızlandırıcı baharat: Acı Biber 
 
Kırmızı acı biber kapsaisin maddesi sayesinde termojenezi arttırır. Termojenik etkisi sayesinde vücut ısısını yükseltir ve metabolizmayı hızlandırır. 
 
Termojenik etkili baharat: Zerdeçal
 
Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal içeriğindeki kurkumin maddesi sayesinde termojenik etki gösterir ve vücut ısısını arttırır. Zerdeçalın günlük 1-3 gram tüketilmesi önerilmektedir.

Dyt. Ayşe Tuğba Şengel
Cebinizdeki Uzman, Diyetisyen


Sağlıklı beslenme ve diyet konusunda bize soru sorabilirsiniz: ayse@aysetugbasengel.com

Site: http://aysetugbasengel.com/
Instagram
Facebook
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 42
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 2073
Kayıt tarihi
: 03.07.12
 
 

Online Beslenme ve Diyet Uzmanı | Cebinizdeki Uzman Diyetisyen ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster