Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

15 Kasım '09

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
3758
 

Kıyamet Nedir?

Kıyamet Nedir?
 

ALLAH


Kıyamet Nedir?

Kıyamet alametleri nelerdir?

Küçük kıyamet alametleri?

Büyük kıyamet alametleri?

Bu sorulardan yola çıkarak, hiç düşündük mü son yıllarda yaşadığımız bütün ahlaksızlıkların tohumlarını nasıl attığımızı?

Hiç hatırladık mı bizlere ayıp günah yapmayın diye tembihlenen masumca düşündüğümüz o küçük kaçamakların adına özgürlük dediğimizi?

Hiç farkına vardık mı o küçük özgürlüklerin bizi gırtlağımıza kadar ahlaksızlığa boğduğunu?

Vakti zamanında zincirinden boşanmış bir edepsizlik peydahlansa, "bunlar kıyamet alametleri yakında başımıza taş yağacak" diye söylenip tövbeler ederlermiş, bizleri yetiştiren büyüklerimiz..

Son zamanlarda yaşadığımız hadiseleri düşündüğümde şu kıyamet alametlerini dünya gözüyle kendimce araştırıp öğrenmeye ve sizlerle paylaşmaya karar verdim..

Hatırlıyorum da çocukken mahallemizdeki yaşlılarımız şaşkınlıklarını dile getirirken "bunlar kıyamet alametleri bunlar daha küçük kıyametler. Allah büyük kıyamet alametlerini bizlere yaşatmaz inşallah" diyerek "tu tu tuuu sen cümlemizi koru Allah’ım" diyerekten sağlarını ve sollarını iki dudak uçlarıyla tükürüklüklerdi..

Buradan da anlaşıldığına göre demek ki ''Kıyamet Alametleri'' ikiye ayrılıyormuş..

Dünyanın en cahili olarak kendimce araştırdığıma göre, alametlerin büyük veya küçük diye nitelenmeleri önemlerinden dolayı değil, açıklanan sebepten dolayıymış..

1. Küçük Alametler

Dinîmizin emirlerini ihmal etmemiz ve ahlakın bozulmasıymış... İnsanın iradesine bağlı olarak büyük alametlerden çok önce meydana gelecek olan olaylarmış..

Peygamberimiz'in gönderilmesi ve son peygamber olması, ilmin ortadan kalkacağı, bilgisizliğin artacağı, şarap içmek ve zinanın ulu orta açıkça yapılacağı..

Ehliyetsiz insanların söz sahibi olacağı, cinayet olaylarının fazlalaşacağı, dünya malının eskiye göre çoğalacağı, zekat verilecek bir fakirin dahi bulunmaması gibi olaylar kıyametin küçük alametlerinden bazılarıymış..

2. Büyük Alametler

Kıyamet kopmadan hemen önce meydana gelecek birbirini izleyecek olan olaylarmış.

Büyük alametler, tabiat kanunlarını da aşan, insan iradesinin dışında gerçekleşecek olaylarmış..

Hz. Peygamberin bir hadisinde, "Kıyametten önce on alamet görmediğiniz sürece dünyanın sonu gelmez" buyurulmuş..

On alameti aynen aktarıyorum efendim izninizle:

a) Duman: Müminleri nezleye tutulmuş gibi bir duruma getiren ve kafirleri sarhoş eden bir dumanın çıkışı ve bütün yeryüzünü kaplaması.
b) Deccal: Bu isimde bir şahıs çıkacak ve Tanrılık iddiasında bulunacak, istidrac denilen bazı olağanüstülükler gösterecek ve Hz. İsa tarafından öldürülecektir.
c) Dabbetü'l-arz: Bu isimde bir canlı çıkacak, yanında Hz. Musa'nın asası ve Hz. Süleyman'ın mührü bulunacak, asa ile müminin yüzünü aydınlatacak, mühür ile kafirin burnunu kıracak, böylelikle müminlerin ve kafirlerin tanınmaları sağlanacaktır.
d) Güneşin Batıdan Doğması: Evrenin tek hakimi Allah'ın emriyle güneş batıdan doğacak, bu olaydan sonra iman edenlerin imanı, kendilerine hiçbir fayda vermeyecektir.
e) Ye'cüc ve Me'cüc'ün Çıkması: Bu isimde iki topluluğun yeryüzüne dağılarak bir süre bozgunculuk yapmaları da kıyametin bir başka büyük alametidir.
f) Hz. İsa'nın Gökten İnmesi: Hz. İsa kıyametin kopmasına yakın gökten inecek, insanlar arasında adaletle hükmedecek, Hz. Peygamber'in dini üzere amel edecek, Deccalı öldürecek, sonra da ölecektir.
g) Yer Çöküntüsü: Biri doğuda, biri batıda, biri de Arap yarımadasında olmak üzere üç yer çöküntüsü meydana gelecektir.
h) Ateş Çıkması: Hicaz taraflarında büyük bir ateş çıkacak ve her tarafı aydınlatacaktır.

Kıyamet alametleriyle ilgili bilgilere değişik hadis kitaplarında rastlasak da kıyamete ve ahirete ait bütün bilgilerin aslını Allah'tan başka kimse bilip yorum yapamayacağı için ben sadece haddim olmayarak kendimce öğrendiklerimi paylaştım ve küçük kıyametlerin hemen, hemen hepsine şahit olduğumuzu düşündüm..

Hele de son yıllarda toplum olarak adına özgürlük deyip yaşadığımız bunca ahlaksızlıktan sonra büyük kıyametlerin hiç de öyle uzak olmadığını düşünüyorum..

Bence Deccal'da şaşırmıştır bu işe. Dünya bu mayayla yoğrulmaya devam ederse kıyamet her an kapımızda demektir..

Artık ailelerimize ve gelecek nesillerimize zarar veren davranış ve yaşayışlardan kendimizi elimizden geldiğince uzak tutsak hiç de fena olmayacak ne dersiniz ?

Adı özgürlük olan bütün ahlaksızlıklardan Allah vatanımızı ve milletimizi korusun inşallah...

Kaynak bilgi:Diyanet işleri başkanlığı

(Buharî, "Tefsir", 79, "Hudüd", 20, "Fiten", 25; Tirmizî, "Fiten", 34; İbn Mace, "Fiten", 25; Ebu Davud, "Sünnet", 15).
(Müslim, "Fiten", 39; Ebu Davud, "Melahim", 11; İbn Mace, "Fiten", 28)

Bu yazının 1. ve 2. tükendiğinden 3. baskıdır.. Belirtmedi olmasın!

Gönül Notum:

Sevgili Hanımefendiler,

Her zamanki gibi, yazdıklarımı okuyanların büyük bir çoğunluğunu sizler oluşturmaktasınız.. Bana ve ''Emekleyen kalemime'' verdiğiniz bu onur için hepinize çok teşekkür ediyorum..

Kaynak Resim: Sanatçı Dostum, Ressam ve Şair Sayın İhsan Arı Beyefendinin çok sevdiğim bir eseridir.
Kendisine sevgim saygımla..

''MELEKLER YÜREĞİNİZDEN ÖPSÜN''

Sabiha Rana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

www.kiyametalametleri.com sitesini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederin. Hadislere göre kıyamet 2120 yılında kopacak. Şu anda yaşayan insanların torunlarının torunları kıyameti görecekler. Bu konu ile ilgili yazdığım yazıları da okumanızı tavsiye ederim. Saygılarımla, Ahmet Secer

Ahmet Secer 
 16.11.2009 13:16
Cevap :
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim efendim. Saygılarımla.  16.11.2009 22:47
 

İnsanoğlu kendi sonunu kendisi hazırlıyor. Böyle giderse daha alametler gerçekleşmeden dünyanın sonu gelecek!

A y s a n c a 
 16.11.2009 0:13
Cevap :
Sayın Yusuf Aysan, Sevgili Dost, Yorumunuza katıldığımı ve ciddiye aldığımı bilmenizi istiyorum! İnsanların ve insanlığın yok oluşunun son çığlıkları bunlar.. Allah sonumuzu hayır etsin. Teşekkür ediyor sevgiler saygılar gönderiyorum olduğunuz yerlere..  16.11.2009 0:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1984
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4525
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster