Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Kasım '12

 
Kategori
Öğretmenler Günü
Okunma Sayısı
79
 

Kızılay

Kızılay
 

KIZILAY MELEĞİ (ALINTI)


İlkokul 2 inci sınıf öğrencisiyim. Sınıf öğretmenimiz sene sonu için bir oyun hazırlıyor. Kızılay’la ilgili. Hepimize roller dağıtıldı, provalar yapıldı. Sınıfın başarılı öğrencileri, roller için seçildi. Bana anne rolü verildi. Çok heyecanlandım, ağlamaya başladım. Öğretmenim saçlarımı okşadı ve: “Niçin ağlıyorsun yavrum” diye sorunca: “ya o gün şaşırır yapamazsam, rezil olurum” Öğretmen güldü ve: “Hayır rezil olmazsın, rolünü çok güzel yapıyorsun, diyerek beni ikna etti. Evde her gece rolümü yaptım. O gün geldi. Okul salonu velilerle dolmuştu. Milli Eğitim Müdürü, daha birçok üst düzey

Milli Eğitim görevlileri ve öğretmenler, Müdürümüzle birlikte ön sıralara oturdular. Sahnede perdenin arkasında kıyafetlerimizi giyip yerlerimizi aldık. Anne rolünü oynayacaktım. Yanımda 2 çocuğum sokulmuşlardı bana. Fakir bir aileyi canlandırıyorduk. Perde açıldı oyun başladı: çocuklar birlikte eteğimi çekiştirerek ağlıyor ve “ana, ana açız” diye ağlıyorlardı. Ben: “ağlama yüreğimi, dağlama”, kızım: “İlaç aldın mı bana?” “haber saldım babana, ahret yolu uzunmuş, mektubu geç almıştır.” Diye müzik söyler gibi konuştum. O ara beyaz elbiseler içinde kanatları ve başında Kızılay kepi olan bir öğrenci, içeri girip hepimize sarıldı ve: “Hem ana, hem baba, hepinizin sevgisi benim kucağımdadır, ben varım siz korkmayın, benim adım KIZILAYDIR.” Diyerek kanatlarını üzerimize kapattı. Ve biz birlikte şarkı şeklinde: “İki kol sardı birden üçümüzü, hem kucakladı candan o bizi.

O kucağa üçümüzde sığındık, ısındık, ısındık.” perde indi. Salon alkıştan inledi adeta. Perde tekrar açıldı, bizler yerle kadar eğilip selamladık oradakileri. Sonra öğretmenim ve Müdürümüz, Milli Eğitim müdürü bizlere ödüller verdiler. Mutluyduk. Böylece ilk ödülümü Sevgili, unutamadığım Öğretmenim Zeliha Taylan’dan almış oldum.  Yetişmemizde emekleri olan, gece gündüz çalışarak temellerimizi atan, tüm öğretmenlerime selam, sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Bu dünyadan göçenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsınlar. TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİN GÜNÜNÜ KUTLUYORUM.

NAHİDE ÇELEBİ 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Duygulanarak okuduğum anınız bana da kendi anılarımı tazeletti hocam.O zamanlar okullarımız sobalıydı ve ben çok zayıf olduğumdan Rahmetli ilk okul Öğretmenim Kadir Kansu beni sobaya yakın bir yere oturtmuştu, okulumuzda ki hizmetli tüm sınıflara yetişemediğinden bizim öğretmenimiz ilginirdi soba ile bir gün soba boruları devrildi ve ben boruların altında kaldım öğretmenimiz beni hızla çıkarmak için boruları kaldırıca kendi elleri yandı bende yanmaktan kurtuldum ama onun elleri günlerce yanık tedavisi gördü :( nur içinde yatsın öğretmenim benim.İşte böyle hocam.Sevgiyle selamlıyor bu anlamlı paylaşıma teşekkür ediyorum.

Şennur Köseli 
 24.11.2012 16:48
Cevap :
İşte öğretmenlik bu. SEVGİ FEDAKARLIK, EMEK,İNSANLIK.Anılarımız çok güzel anlamlı.Teşekkür ederim canım, değerli yorumuna.Sağlıkla mutlulukla kal.Öptüm.NAHİDE  24.11.2012 19:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1902
Toplam yorum
: 11585
Toplam mesaj
: 162
Ort. okunma sayısı
: 1037
Kayıt tarihi
: 25.11.08
 
 

Erzurum doğumlu, Ankara'da yaşıyor. D.T.C.F mezunu, emekli lise öğretmeni, evli, 2 çocuklu. "İsya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster