Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '12

 
Kategori
Doğal Hayat / Çevre
Okunma Sayısı
207
 

Konyaltı'nda doğa ve tarih kıyımına çevreci çığlığı

Konyaltı'nda doğa ve tarih kıyımına çevreci çığlığı
 

Antalya/Konyaltı’nda Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen doğa katliamına çevreci isyanı!

İnşaat mühendisi dostumuz/ağabeyimiz Galip Büyükyıldırım’ın Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne yazarak dile getirdiği duyarlılığı Milliyet Blog okuyanlarıyla da paylaşmak istedim.

Başlık hariç, Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen yazının tamamı:

Yaklaşık iki aydır Meltem Mahallesi’ndeki evime Konyaltı’ndan kaya kırıcı iş makinalarının gürültüleri gelmekte idi. Bu gün durumu anlamak için o yöne gittiğimde gördüklerim bir doğasever olarak beni çok büyük düş kırıklığına uğrattı. Oraların geçmişini ve değerini bilen bir Antalyalı olarak duyduğum acı ve üzüntü ise çok daha büyük.

Yeni yapılan akvaryum binası ile Minicity diye anılan minyatür yapılar parkı arasındaki doğal tepeciğin kaya kırıcı makina ve dozerlerle yıkılmış, doğal jeolojik yapı ve bitki örtüsünün bütünüyle tahrip edilmiş olduğunu gördüm.

 

Yıkılıp yok edilmiş bulunan bu tepecik o yörede son kalmış doğal bir yeşil alan idi. Tipik jeolojik yapısı ve hemen yakındaki çok lüks bir otelin içinde kalmış bulunan büyük bir delik kireçtaşından dolayı Deliktaş olarak anılan bu yöre geçmişte de Konyaaltı’nın en güzel ve Antalyalılar için anlamlı köşelerinden birisiydi. Yıkılan bu doğal karstik yapı üzerinde yerel bitkilerden oluşmuş bir doğal park ve şirin bir gazino var

Birinci Arapsuyu, İndere, Olbiya Kanyonu gibi adlarla da anılan bu bölge, yöredeki tarihsel kalıntılar ve antik yol ile de tarihsel bakımdan çok önemli ve korunmaya alınmış bir bölgedir. Kazı çalışmaları sırasında antik yol da tahrip olmuştur.

Bech Park, Minicity, Aquarium, Hilside,… gibi hiçbiri Türkçe olmayan adlar taşıyan Deliktaş yöresindeki bu doğal, tarihsel ve geleneksel değerleri yıkıp yok etmenin anlamı nedir?

Yaklaşık 10 dönümlük bir alanın en az 5 metre derinliğinde kazılmış olduğunu kabaca tahmin ediyorum. Buradaki 5x10000=50000 metreküp sert kaya kazısı ve taşınması maliyeti ne kadardır, bu maliyeti kim karşılayacaktır?

“Buraya yine yeşil alan, park yapılacak” gibi gerekçeler öne sürmenin hiçbir anlamı yoktur. Dünyanın en büyük uzman parkçıları, peyzajcıları bir araya gelse yıkılan bu doğal ve tarihi güzelliği yeniden yaratamazlar.

Bu acı verici uygulamanın ivedilikle, hemen bu gün durdurulması, iş makinalarının araziden çekilmesi, geri kalan, kurtarılabilecek tarih ve doğa parçalarının kurtarılması için ne gerekiyorsa yapılmasını dilerim. 25.11.2012

 

Galip Büyükyıldırım

İnş. Yük. Müh

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hüseyin Bey Dikkat çektiğiniz nokta önemli olmasına önemli de, o bölgedeki doğa katliamı içerisinde, bahsedilen yer bir toplu iğne ucunu ifade eder. 5M Migros, Akvaryum, Minicıty, Canyon nereye yapıldı? Bir doğa harikasının tam üzerine değil mi? O dönem de bu yapılara müdahale etmyen çevreciler, kala kala bir toplu iğne ucu kadar tepeyi bence sorun etmesinler. Selamlar Saygılar.

Yıldız Nihat 
 28.11.2012 10:34
Cevap :
Nihat bey, eleştiriniz son derece doğru; "toplu iğne ucunu" ifade eder. Ancak, dostumuz Galip bey'in saydıklarınızı bilmem ama, birçok konuda hem bireysel hem de toplumsal tepkilerinin tanığıyım. 100.Yıl spor tesisleri için de hergün fotoğraflar çekip; "Antalya'ya ihanetin fotoromanı" yayınlamıştım. Yoksa, hem Galip bey hem de ben değerli sanatsever başkanımız Mustafa hocamızı, sizin gibi biz de çok seviyoruz. :) Selamlar, saygılar. H.Dulun  28.11.2012 14:17
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 355
Toplam yorum
: 1015
Toplam mesaj
: 23
Ort. okunma sayısı
: 1057
Kayıt tarihi
: 16.05.07
 
 

1960 Ankara doğumlu bir Çankırılıyım. İşimin burada olması nedeniyle, Antalya'da yaşamaktayım. Ti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster