Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Bashico Doğal Anneyim Başak Pirtini

http://blog.milliyet.com.tr/bashico

17 Şubat '08

 
Kategori
Hayvan Bakımı
Okunma Sayısı
44133
 

Küçük Jaz'ın pire damlası zehirlenmesi sonucu ölümü

Küçük Jaz'ın pire damlası zehirlenmesi sonucu ölümü
 

sevimli bir chihuahua cinsi yavru


Kedi ve köpekler için kullanılan pire damlaları hayvanların ölümüne sebep olabiliyor. Bir ufak pomerian/chihuahua cinsi köpek olan Jaz'ın hikayesi de çok acıklı. Sahibi Deborah Wilson'ın mesajı bana da üye olduğum bir hayvan bakım grubundan ulaştı. Deborah da etrafta pek çok veteriner hekimin önerdiği gibi 3 kiloluk Jaz adında bir yaşındaki köpeğinde K9 Advantix kullanıyormuş. Ancak köpeği yavaş yavaş zehirlenerek öldüğü yazıyor.

Deborah, Jaz bir yaşına geldiğinde pire damlası kullanmaya başlamış. Ürünün etiketinde 7 haftalık yavrulardan itibaren 5 kiloya kadar köpeklerde kullanılabilir yazıyormuş. Frontline, Advantage, Revolution gibi ürünler aslında böcekleri öldürmede kullanılan permithrin ve selamectin içeriyorlar. Bu her gün köpeğinize bir kaşık raid vermek gibi bir şey. Bazı damlalı ürünlerde zehir miktarı az tutuluyor ancak bu etkilerinin sadece daha uzun sürede ortaya çıkmasına yol açıyor. Tabii üretici firmalar ürünlerinin kana karışmadığını anlatıyorlar. İşin gerçeği veteriner hekimler de zehir sıvı olarak deriye verildiğinde bunun hayvanın vücut sistemine girdiğini, ve zehirlerin tamamen vücuttan atılamadığını söylüyor. Bir ay sonra tekrar zehir verdiğinizde o da vücutta depolanıyor.

Pire damlası kullandıkça, bir süre sonra zehir ciddi miktarlara kadar birikip iç organları bozmaya, kana karışmaya başlıyor ve son geliyor. Jaz’ın durumunda ise veteriner hekim görüşüne göre çok ufak bir köpek olduğu için sadece 6 dozdan sonra muhtemelen 3 senelik zehir birikmiş. Bu zehrin 3 sene boyunca aktif kalması demek oluyor. Daha büyük köpek ve kediler bu zehire daha kolay tolere edebilir ancak sonuçta uzun vadede zehir ufak ufak birikince yine aynı acı son yaşanacak.

Tabii hayvanlar yaşlanınca veteriner hekimler ve hayvan sahipleri bunun yaşla ilgili bir sorun olduğunu düşünecekler, gerçekte zehirlenme olarak gözükmeyecek. Advantix ve advantage piyasada henüz 2002’den beri yer alıyor. İlk başta etikette yazdığı gibi kaşıntı, kızarıklık, döküntü ile başlayıp sonra sanki dışarıdan bir şey yemiş de zehirlenmiş sanılan günde 2-3 defa kusma, kasılmalar baş gösteriyor. Ardından sık sık işeme, su ihtiyacında artış, halsizlik, neşesizlik, gözlerde akıntı, kanama, gribal hal gözleniyor.

Bu sorunları yaşayan Jaz’a ilk başta her türlü, kan, idrar, dışkı testlerini yapan veteriner hekimler en son olarak zehirlenmeden süphelenmişler. Buna karşı ne tip bir panzehir verileceğini bilemedikleri için daha kuvvetli antibiyotiklerle zehiri dışarı atmaya çalışmışlar. Ancak bu Jaz’ı kurtaramamış. Sonunda köpeğe ötanazi uygulamışlar. Deborah ufak köpeğini kaybettikten sonra etrafında köpek ve kedileri ölmüş 8 kişiden daha aynı haberleri almış.

Böyle durumlar ile karşılaşılmaması için ilaç firmalarının ürünleri üzerine daha ciddi uyarılar koyması, ürünlerinin bileşenlerini değiştirmeleri, acil durumlar için panzehirler hazırlamaları ve veteriner hekimlerin bu konuda daha bilgili olması gerekiyor.

Hayvan sahiplerinin de bu ürünleri mümkünse kullanmaması, ancak binlerce pire istilası gibi ciddi bir durum varsa son çare olarak bir kerelik dikkatlice kullanması, hayvanlarını ürünü kullandıktan sonra iyice gözlemlemesi gerekiyor. Tabii en güzeli bunların yerine doğal, kimyasal olmayan yöntemlerin benimsenmesidir. Öyle ki doğal sabun ve su pireleri öldürürken neden kimyasallara başvurmamız gerekiyor? Veteriner hekiminizin önermesi hayvanınızın sağlığını sizden daha çok düşündüğü anlamına gelmiyor. Tabii bu ne yazık ki ticari açıdan doğru olabilir.

İlaçları ve antibiyotikleri vitamin gibi tüketen bizler için bir sonraki blogumda hayvan pirelere karşı uygulanabilecek doğal yöntemleri anlatacağım.

Fotoğraf: Fotoğrafta uyuyan Chihuahua cinsi köpek resmini Jaz'a itafen temsilen ekledim.
http://www.costumedogs.com/wp-content/uploads/2007/07/heart.jpg

 

*****************************

 

Doğal Anneyim grubum ve bana ulaşabileceğiniz linkler:

Doğal Anneyim Blogu: http://dogalanneyim.blogspot.com.tr
Doğal Anneyim Facebook Sayfası: www.facebook.com/dogalanneyim
Doğal Anneyim Facebook Grubu: www.facebook.com/groups/dogalanneyim
Instagram @dogalanneyim: www.instagram/dogalanneyim
Twitter @dogalanneyim: www.twitter.com/dogalanneyim
Doğal Anneyim e-bülten ile takip: http://eepurl.com/TeYdX

Köpek ve kedi bloglarım:

Bashico Blogum: http://bashico.blogspot.com.tr

http://Kopeklerveinsanlari.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Blogunuza tesadufen bir forumda parazit ilaclarını okurken rastgeldim.Bizimde erkek bir kopegimiz var,henuz dort aylık ve dış parazit sorunu var.Doktoru ense damlası uyguladı fakat bu yazinizi okuduktan sonra cok telaslandım.Siz hayvanınıza alternatif olarak ne kullanıyorsunuz acaba dış paraziti onlemek icin? bu konuda bilgilenidiriseniz bizleri cok mutlu oluruz.Cevabınız icin simdiden tesekurler!

Fulya Krsta 
 18.09.2009 2:02
Cevap :
Merhaba Fulya hanım, Ben de kopegime pire taragi, limonlu solusyon ve pire tozu kullanıyorum. Arada bahcede yasadigi icin evet pire ve kene oluyor ancak bunları uzaklaştirmaya calisiyorum. Asagidaki bloguma da bir bakın. Sevgiler. http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=92927  29.09.2009 1:38
 

diye buna derim ben. bir kaç kez kullandım ben de bu ilaçları fakat sonra pire tasmasına ve pire tozu serpmeye geçtim. dediğin gibi olma ihtimalinden şüphelenmedim değil zira sıvıyı deriye boşaltıyorsun ama birikip birikmediğini hiç bilemiyorsun. iyi ki uyardın dostum. eline sağlık selamlar.

Başak ALTIN 
 18.02.2008 0:15
Cevap :
Başak hanım, güzel bir söz bulmuşsunuz. Yaşananlar bunları gösteriyor. Zaten ilaçlar üzerinde uyarılar da var. Biz kendimize değdirmeyelim zehirli derken nasıl canımız kadar çok sevdiğimiz hayvanlarımıza kıyarız ki? Siz en güzeli pire tozuna devam edin. Ancak o da doğalından olsun ;) Sevgiler.  18.02.2008 0:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 201
Toplam yorum
: 243
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 11582
Kayıt tarihi
: 07.12.07
 
 

Tüm blog severlere merhaba! Boğaziçi Kimya bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe toplantı, etkinli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster