Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Mart '12

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
16396
 

Küçük Prens

Küçük Prens
 

Küçük prensin gülü


"Benimle oynar mısınız?" dedi küçük prens."çok mutsuzum"
"Hayır" dedi tilki. "Oynayamam; evcil değilim ben"
"Bir süre düşündükten sonra "evcil ne demek?" diye sordu.
"Genellikle ihmal edilen bir iş" dedi tilki. " Bağlar kurmak anlamına geliyor"
"Bağlar kurmak mı?"
Tilki "yani" dedi. " Örneğin sen benim için hala yüz bin öteki çocuk gibi herhangi bir çocuksun. Benim için gerekli de değilsin. Senin için de aynı şey. Ben de senin için yüz bin ötedeki tilkiden hiç farkı olmayan herhangi bir tilkiyim... Ama beni evcilleştirirsen birbirimiz için gerekli oluruz o zaman. benim için sen dünyadaki herkesten farklı birisi olursun. Ben de senin için eşsiz, benzersiz olurum.."
Küçük prens "anlıyorum galiba" dedi. " Bir çiçek var…  Galiba o beni evcilleştirdi"
"Olabilir" dedi tilki. "Dünyada böyle şeyler hep olur"
"Beni evcilleştirirsen yaşamıma güneş doğmuş gibi olacak. Duyduğum bir ayak sesinin ötekilerden farklı olduğunu bileceğim. Öteki ayak sesleri beni köşe bucak kaçırırken, senınkiler tıpkı bir müzik sesi gibi beni çağıracak, sığınağımdan çıkaracak. Hem bak şu buğday tarlalarını görüyor musun? ben ekmek yemem. Buğday hiçbir işime yaramaz. Buğday tarlalarının da hiçbir anlamı yoktur benim için. Bu da çok üzücü. Ama senin saçların altın sarısı. Beni evcilleştirdiğini bir düşün! Buğday da altın sarısı. Buğday bana hep seni hatırlatacak ve ben buğday tarlalarında esen ruzgarın sesini de seveceğim.."
"Seni evcilleştirmek için ne yapmalıyım?" diye sordu küçük prens
"Çok sabırlı olmalısın" dedi tilki " Önce karşıma şöyle uzağa çimenlerin üstüne oturacaksın. Gözümün ucuyla sana bakacağım, ama bir şey söylemeyeceksin. Sözler yanlış anlamaların kaynağıdır. Her gün biraz daha yakınıma oturacaksın"

Ertesi gün küçük prens yine geldi.
"Aynı saatte gelmen daha iyi olur" dedi tilki. " Örneğin sen öğleden sonra dörtte geleceksen, ben saat üçte mutlu olmaya başlarım. Mutluluğum her dakika artar. Saat dörtte artık sevınçten ve meraktan deli gibı olurum. Ne kadar mutlu olduğumu görmüş olursun. Ama herhangi bir zamanda gelirsen yüreğim saat kaçta senin için çarpacağını bilemez. İnsanın belli alışkanlıkları olmalı"
"Alışkanlıklar mı?"
"Evet. Bunlar çoğunlukla ihmal edilir" dedi tilki. " Alışkanlıklar bir günü öteki günlerden, bir saati öteki saatlerden farklı kılan şeylerdir.

Böylece küçük prens tilkiyi evcilleştirdi. ayrılma zamanı geldiğinde tilki "ağlayacağım" dedi.
"Benim bunda bir suçum yok" dedi küçük prens. "Seni üzmek istememiştim ama evcilleştirilmeyi sen istedin"
"Evet orası öyle" dedi tilki
"Ama ağlayacağını söylüyorsun"
"Evet öyle" dedi tilki. "O halde evcilleştirilmek senin için pek iyi olmadı"
"Çok iyi oldu" dedi tilki." Buğdayların rengini düşün"

Hakkında bu kadar çok yazı yazılan başka bir kitap var mıdır bilmiyorum. Milliyet Blog da kimbilir kaç kez yazılmış tavsiye edilmiştir. Bütün bunları bildiğim halde, yine de tekrar hatırlatmak amacıyla, bu yazıyı yayınlıyorum.  Aşağıda sizlere “Küçük Prens” ten bir bölüm aktarıyorum.

Mutlaka bir şekilde okunması gereken kitap. Yaşınız kaç olursa olsun okuyun. Başlangıcı ile zatenkitap sizi vuruyor resmen şaşıp kalıyorsunuz... Sonrasında ise beni en çok etkileyen ölüm anıdır…Yıldız oluşudur... O anı okurken resmen gözlerim doldu. Kendime de bir yandan yediremiyorum bu kitabı okurken ağlamayı ama gözlerim doldu.  Öyle bir kitap okuyun çocuklarınıza da mutlaka okutun...

Kitaptan alıntılar yapmak o kadar zor ki. Çünkü her cümlenin bir anlamı var. 5 – 10 yıl aralarla tekrar tekrar okuduğum kitap.

Ay Şen bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Senin yaşadığın yerdeki insanlar..dedi küçük prens, bir bahçenin içinde binlerce gül yetiştiriyorlar ve yine de aradıklarını bulamıyorlar. 'Doğru, bulamıyorlardı...' 'Ve aslında aradıkları şeyi tek bir gülde, ya da bir avuç suda bulabilirlerdi.' 'Evet, haklısın' dedim. 'Ama gözler göremez. İnsanın kalbiyle bakması gerekir' Kitaplardan alıntı yapmak önemlidir. Öncesinde aktardığı şeyiiyi yansıtmak gerekir bu konuda haklısınız. ama ben dayanamadım ve bu kısmını paylaşmak istedim. Hatırlattığınız için teşekkür ederim. Öyle uzun zaman oldu ki okuyalı neredeyse unutmuştum... Sevgiler.

Leyla Kanat 
 24.03.2012 9:45
Cevap :
(“Her gün aynı saatte gelmelisin” dedi tilki. “Örneğin öğleden sonra saat dörtte gelirsen, ben saat üçte kendimi mutlu hissetmeye başlarım. Zaman ilerledikçe de daha mutlu olurum. Saat dörtte endişelenmeye ve üzülmeye başlarım. Mutluluğun bedelini öğrenirim.) Öyle bir kitap ki Leyla neresini bıraksan orası önemli. Hep açıp açıp baktığım kitaplarım vardır benim. Bu da onlardan biri. Sağol Çok tşk ederim.   24.03.2012 18:26
 

Söz. Kitabı alıp okuyacağım.

Fatma Güneş ERGEN 
 23.03.2012 14:29
Cevap :
İnternette kitabın tamamı var. Okuyabilirsin.   23.03.2012 17:17
 

Çok iyi anlatmışsınız... Ruhuma dokundu, Teşekkürler.

Arzu Elif 
 23.03.2012 9:51
Cevap :
Çok tşk.ler Arzu hn  23.03.2012 13:44
 

http://blog.milliyet.com.tr/kucuk-prens/Blog/?BlogNo=299907 bu kadar olur:) harika bir kitap değil mi? kitaplarım arasında en önemlisi benim için:) çok iyi oldu hatırlattığınız.teşekkürler

Merve Ballı Acar 
 22.03.2012 17:19
Cevap :
Sizin yazınızı okumuştum MErve hn. Yanlış aklımda kalmadıysa 2007 10 Nisan da yazmışsınız. Diğer bu konuda yazılmış yazılara ve yayınlanma tarihlerine baktım. Bu kitapla ilgili çok yeni yazılmış bir yazı olsaydı, yayınlamayacaktım yazımı. Çok tşk.ler. Herkesin okuması ve her evde hep bulunması bir kitap bence de.  22.03.2012 17:46
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 271
Toplam yorum
: 1544
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 578
Kayıt tarihi
: 16.05.08
 
 

Güzel sanatlar fakültesi Müzik bölümüne gitmeme rağmen, fakülte sonunda yıllardır yaptığım turizm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster