Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '17

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
134
 

Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var – 15

Kur’an-ı Kerim’den Mesaj Var – 15
 

Allah insanları kendisini tanısınlar ve kendisine kulluk etsinler diye yarattı. Allah insanoğluna  akıl ve irade gibi çok önemli iki üstünlük verdi. Bir de peygamberler göndererek insanları uyarmıştır. İnsan aklı ile yaratanını kavrayabilir.

Allah’ın gönderdiği son peygamber Hz.Muhammed(s.a.v) ve O’na indirdiği ilahi kitap olan Kur’an-ı Kerim insanlara yol gösterici bir rehberdir.

İnsan,aklını kullanarak Allah’ın dinine uygun olarak hareket etmelidir. Hür ve serbest iradesiyle de tercihlerde bulunarak yaptıklarından sorumlu olacaktır.

Allah insanlardan istediği şeyleri ve yasakladığı şeyleri Kur’an’da belirtmiştir. Kur’an’ı öğreten son elçi Peygamberimiz Hz. Muhammed de hadisleriyle müslümanları iyi şeyler yapmaya yönlendirmiş,kötü ve çirkin davranışlardan da uzak durmayı  öğütlemiştir.

Yüce Allah insanların yaptığı her şeyi  yazmaktadır. Allah  insanların yaptıklarının yazıldığı kitabı kıyamet gününde kendilerine verecektir. Kitabı eline alanlar,yaptıkları herşeyin orada kaydedildiğini  göreceklerdir.

Orada kaydedilecek ve hesabı bize sorulacak olan şeylere biraz örnekler vermek istiyorum:

Yalan,yalan yere şahitlik,yalan yere yemin etmek,iftira,dedi kodu,gıgbet,haset,yapılan adaletsizlikler,haksızlıklar,hukuksuzlular, devlet ve millet malını haksız ve sınırsız bir şekilde harcamak,devlet ve millet malını menfaati için kullanmak,israf etmek,cimrilik,rüşvet almak,rüşvet vermek,ayrımcılık yapmak,kumar oynamak,hırsızlık yapmak,içki içmek,zina yapmak,faiz yemek,kul hakkına girmek,trafik kurallarına uymamak suretiyle başkalarına sıkıntı yapmak. İnsanlara zulmetmek ve eziyet vermek, Zararlı atıklarla çevreye zarar vermek,çeşitli sebeplerle çevreyi kirletmek, Hayvanları aç ve susuz bırakmak,onlara eziyet etmek.

Aklımıza gelen gelmeyen neler yapılmışsa zerre miktarı bile olsa hepsi yazılmış olarak insanın karşısına  çıkacaktır.

Özellikle kıyamet gününde hiç kimse yaptığı kötülüklerden kaçamayacaktır. İnsan yaptığı ve sebep olduğu  her şeyin hesabını verecektir.

Yüce Allah’ın bu konuda Kur’an-ı Kerim’de ki,  mesajı şöyledir:

“Kitap ortaya konmuştur: Suçluların, onda yazılı olanlardan korkmuş olduklarını görürsün. «Vay halimize! derler, bu nasıl kitapmış! Küçük büyük hiçbir şey bırakmaksızın (yaptıklarımızın) hepsini sayıp dökmüş!» Böylece yaptıklarını karşılarında bulmuşlardır. Senin Rabbin hiç kimseye zulmetmez.”(Kehf suresi,49.ayet)

Ne mutlu amel defterini eline aldığı vakit sevinen insanlara...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok değer yazılar değer bulmuyorsa, çok okunmuyor da gerisini tamamlamak zor olsa da herkesin her saçmalığı yaydığı yerde güzel tohumların saçılması gerek. Azimle ve sabırla...

ilhan Aydın 
 18.11.2017 0:03
Cevap :
Teşekkürler.  18.11.2017 22:59
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 277
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 734
Kayıt tarihi
: 08.04.13
 
 

1965 Trabzon Of doğumluyum. İlahiyat Fakültesi mezunuyun.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeniyi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster