Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Kasım '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
9512
 

Kurtlarla koşan kadınlar: Masallar gerçekte ne ifade ederler?

Kurtlarla koşan kadınlar: Masallar gerçekte ne ifade ederler?
 

"Kurtlar ve kadınlığın gerçek özü olan Vahşi Kadınlar birbirine benzer" der Clarriss P. Estes "Kurtlarla Koşan Kadınlar: Vahşi kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler" adlı kitabında. Doktorasını psikoloji alanında yapmış ve Jung ekolünden psikanalist ünvanına sahiptir. Ve bizim sıradan gördüğümüz masalların içinde ne denli bilnçdışı malzeme olduğunu gözler önüne seriyor bu kitap. Kitapta bildiğimiz bir sürü masal var ve bunların psikanalitik yorumu ilk kez Bruno Bettelheim tarafından yapılsa da (onu da okudum, harikadır), bu kitap "hah tam olmuş" dedirtti bana. Her kadın okumalı.

"VAHŞİ KADIN VE KURT BİRBİRİNE BENZERLER. HER İKİSİ DE SÜREKLİ AVLANMIŞ, TACİZ EDİLMİŞ VE YANLIŞ BİR ŞEKİLDE OBUR, SAPKIN, SON DERECE SALDIRGAN VE HASIMLARINDAN DAHA AZ DEĞERLİ GÖRÜLMÜŞTÜR. KENDİ RUHLARININ VAHŞİ YANLARININ YOK EDENLER İÇİN, İKİSİ DE BİR HEDEF HALİNE GELMİŞLERDİR".

Mavi Sakal Masalı :

Mavi sakal, sakalı masmavi (yani bariz şekilde garip biri olduğu vurgulanmak istenir) ve korkutucu bir adamdır. 3 kız kardeşi nezaketiyle büyülemeye çalışır. İki abla Mavi Sakaldan hoşlanmamakla beraber, en küçük kız kardeş, onun o kadar da korkutucu olmadığını düşünür ve Mavi S. la evlenir. Bir gün Mavi sakal yolculuğa çıkarken der ki "Özgürsün, istediğini yap ama sakın şu anahtar demetlerinden en küçük olana dokunma ve onun açtığı kapıyı açma".

Mavi S. gider ve kız, ablalarını şatoya davet eder. Kız bu durumu anlatınca, ablalar meraklanır ve beraberce o anahtarın açtığı kapıyı bulup açarlar. Tüm meraklı eşlerin vahişce öldürülmüş olduğunu, tüm mahzenin ise mezar olduğunu görürler ve çok korkarlar. Mahzeni kapatmalarıa rağmen, anahtar kendiliğinden kanamaya başlar. Mavi s. geri döndüğünde anahtarlarını ister. Kız "kaybettim" der. Oysaki anahtardan akan kan, kızın anahtarı sakladığı tüm dolabı boyamıştır ve mavi sakal kızı öldürecekken, ablaların erkek kardeşlere haber vermesinden dolayı, erkek kardeşler Mavi sakalı öldürür ve etini atmacalara yedirirler.

Mavi Sakal Aslında Kimdir?

Mavi sakal, bir kadını hayatta bekleyen "ışık-hırsızı, bilinç katili, yokedici ya da ruh emici erkektir" Kadının yaratıcı özsuyunu çalar, onu kendi kullanımına ve zevkine ayırır. Kadını solmuş ve ne olduğunu anlamaz halde, içi boşalmış bırakır. Bu arada kendisi daha da güçlenir.

Yok edici olan kişi yani Mavi Sakal, kadının yüreğine, cinselliğine ve aklına, kendisinin bir sifon bağladığını farketmesini istemeyendir. Kızdan içgüdülerine kulak vermemesini ister ve kızın merak duygusu ve birey olma çabası, aslında cezalandırılması gereken bir şeydir.

Kız: Av olarak, safdil kadındır. Mavisakal kurnaz bir iz sürücü gibi en küçük kızın kendisiyle ilgilendiğini yani KURBAN OLMAYA GÖNÜLLÜ OLDUĞUNU hisseder. Kız, sezgilerini dinlemez ve onu hep nazik olmaya göre yetiştiren toplumsal eğitim gereği "Mavi sakalın hiç de o kadar kötü olmadığını" düşünür. İşte kadınların "eğer ki yeterince severse, yokedicinin değişebileceğine dair saf inancı" onları kurban haline getirir. Kadın, bir çeşit evcilik oynar. Nazik kadın olma, erkeği kaybetmek istememe ve boyun eğme, onları av yapar. Bir kurdun, yavrusuna sinsi bir gelinciğe karşı nazik olmasını istediğini düşünün bir! "Kar maskeleri takıp dişlerinin arasında bir bıçakla gelseler bile, bankacı olduklarını söylediklerinde onlara inanırız" diyor Estes.

Ama sonunda kız, safdillikten kurtulup kendi özünü bulur ve yokedici ile nihai noktayı koymasını sağlayacak anahtara sahip olur.

Ablalar: İkli abla, safdil kızı uyaran kızın kendi içsesidir. Sezgidir. Olgun taraftır. Onlar en başından Mavi S. dan hoşlanmazlar ve kızın kapıyı açmasını, yani gerçekle yüzleşmesini sağlayan da onlardır.

Kapı: O kapı, gerçekte kadının kendisine ne yapıldığını anlayacağı yerdir. Yokedici, kadına sözde özgürlük verir. "Özgürsün, heryeri gez. Ama bir yer hariç" der. Kadınlar uzun zaman bu sahte özgürlükle uyutulur.

Kanayan Anahtar: Anahtar bir kez açıldıktan sonra kanar. Yani kadın bu gerçekle yüzleşmeye görsün artık onu unutmasının ve yokmuş gibi davranmasının bir yolu yoktur. Giysi dolabı, yani kadının dış görünüşü, maskesi de kana boyanır. Kan, onun ruhunun yokolmasıdır. Adet kanından farklı olarak, bu kan kadının ruhuna yönelen bir tehdittir ama artık gizlenemeyecek bir tehdit.

Erkek Kardeşler: Yardıma gelen ve yokediciyi öldüren erkek kardeşler, kadının içindeki savaşçı, asi ruhtur. Onu kurban olmaktan kurtaran ve aslında kadının toplum tarafından asla onaylanmayan, saldırgan doğasıdır. Burada Anima ve Animusun yani kadın ve erkek doğasının, kendini korumak adına safdil kızda dengelenmesi söz konusudur.

Sevgilerimle, Kurt Kadın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu kitabı okurken tüm arkadaşlarımı arayıp mutlaka okumaları için nasıl ısrar ettiğimi ve okumayacağından emin olduklarıma da nasıl anlattığımı hatırlıyorum.Baş ucu kitabı olmayı hak eden bir kitap bu.Elinize sağlık .Sevgilerimle

Yanlış Zigot 
 16.03.2011 23:07
 

Zaman zaman aklına değişik sentezler gelir insanın. Olurmu acaba diye. Yada pencereyi açtığınızda güneşi beklerken, buz gibi soğuğun ardından bembeyaz bir kar örtüsünün üstünden uçuşan karlar dolar içeriye. Her yönden farklı anlamlar çıkarılabilecek farklı bir esinti. Sevgiler

Metin Özkaya 
 14.11.2007 14:53
Cevap :
Teşekkür ederim. sevgilerimle.  14.11.2007 21:46
 

*** Farklı boyutlar ve yaklaşımlar insanı daima ileriye götürür. Ellinize sağlık. Selam ve saygılar ***

SÜLEYMAN SIRRI 
 13.11.2007 8:39
Cevap :
Teşekkür ederim. Sevgilerimle  13.11.2007 20:02
 

Yine çok güzel yazmışsınız. Kurban olunmadan da pek anlaşılmıyor durum maalesef. Bazen gerçekten yaşayıp görmek gerekiyor, sonucu yıpratıcı olsa da! Ellerinize sağlık.. En derin sevgilerimle..

sevgiii 
 07.11.2007 14:16
Cevap :
Sağolun sevgi hanım. Masallar, efsaneler, ninniler, hep bize bişiler anlatmak için varlar ama bunları ancak yaşadıkça idrak ediyoruz. Her kadın, kahramanının kendi olacağı bir masal yazmalı bence kendisine. Sevgilerimle.  07.11.2007 18:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 194
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 13071
Kayıt tarihi
: 29.06.07
 
 

Blogumun amacı; sağlıklı ruhsal yaşam ve psikoloji; özel ilgi alanım olan ruhsal (spiritüel) geli..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster