Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ocak '16

 
Kategori
Gezi - Tatil
Okunma Sayısı
220
 

Marmara Adası'nda gezinti (dönüş)

Marmara Adası'nda gezinti (dönüş)
 

Gece Saraylar'da konakladıktan sonra sabah saat sekiz civarı ayrıldım. Sarayların çıkışındaki batık gemiyi sancağıma alarak yola devam ettim.(aşağıdaki fotoğraflar batık geminin değil, ben çıkarken mermer yüklemek için saraylara yanaşan başka bir gemi) Ada nın bu tarafı diğer tarafına oranla çok daha yeşil. Saraylar çıkışında Murat'ın çektiği fotoğrafların birkaçını sizlerle paylaşmak istedim.

 

 

 

      

Adanın kuzeydoğusundaki küçük adacıkları geçtikten sonra akıntı ve hafifte olsa esen rüzgarla Asmalı köyüne vardım. Asmalı oldukça sakin korunaklı bir barınak. Elektirik ve su imkanı var. Asmalı da fazla kalmayarak çay molasından sonra hazır rüzgar da uygun diyerek tekrar yola koyuldum.

 

 

                                                     Asmalı Balıkçı Barınağı

                                                             Asmalı da tarihi bir ev

 

Rüzgar pupadan geliyordu. Mizana yelkeni de açarak ayarlamaya çalışırken Topağacı'na  gelmiştim bile. Hazır rüzgar varken Topağacı'na girmeyerek Marmara limanına kadar esen rüzgardan faydalanmayı tercih ettim.

 

                                           Marmara adası balıkçı barınağı girişi

 

Marmara Adası balıkçı barınağı adanın diğer barınaklarına göre çok fazla kalabalık. Adadaki tüm balıkçı tekneleri burada. Önce iskelemdeki mendireğe bağlandım. Barınak girişine yakın bir yerden yolcu alan denizotobüsleri, mendireğin hemen dibindeki kıyı emniyeti ve sahil güvenlik teknesinin giriş ve çıkışlarda bulunduğum yerde yaratacağı sallantıyı düşününce; yerimi değiştirmeye karar verdim.

 

Barınağın dibinde ağlarını hazırlayan bir balıkçı teknesinin üzerine aborda olma iznini aldıktan sonra yerimi değiştirdim. Kıçtan balıkçı teknesine baştan da rıhtıma bağlandım. Tek sorun balıkçı teknesinin sabah saat beşte çıkacak olmasıydı.

 

 

Adanın bu bölümü ilçe merkezi. Birçok devlet kurumu bu bölümde. İdari olarak Avşa ve Ekinlik adaları da buraya bağlı. Plajları ve çay bahçeleri ile adanın turizmi de burada.

Gecenin sonuna saat beş civarı balıkçı teknesine gelenlerin tıkırtısıyla uyanarak Devekuşu'nun kıç halatını çözdüm ve Balıkçı teknesinin çıkışından sonra ben de hareket ettim. Artık Mürefteye dönüş başlamıştı.

Hayırsız ada yakınlarına kadar motorla geldikten sonra esmeye başlayan hafif rüzgarla yelkeni az da olsa doldurarak motor yelken yola devam ettim. Bu arada hayırsızada nın birkaç fotografını da çekmeyi ihmal etmedim.

 

                                                           Hayırsızada

 

Yıllardır içimde uhde olan Marmara adası gezisi bu şekilde sona erdi. Sırada yakımızdaki cennet diye adlandırdığım Kapıdağ yarımadasındaki koylar ve barınaklar var.

www.ismailoruc.org

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 55
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 294
Kayıt tarihi
: 10.11.12
 
 

Yaşamımın büyük bir bölümünde , kafam kuma gömülü KARADAN DENİZE bakmıştım. Bundan böyle kafamı k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster