Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Mart '08

 
Kategori
Sınavlar
Okunma Sayısı
1481
 

Matematiği yapamıyorum

Aslında hepiniz bütün dersleri yapabilecek zekaya sahipsiniz, ancak bazılarınız yapabileceğiniz inancına sahip değilsiniz. Fillerin eğitiminde kullanılan bir yöntem vardır. Daha fil yavruyken ayağına koparamayacağı kalınlıkta zincirler bağlarlar. Yavru fil her adım atışında kocaman zincirin etkisindedir ve asla kurtulamaz. Aradan yıllar geçtiğinde fil büyüyüp zincirleri koparabilecek güce ulaştığında da bir adım bile atmaz çünkü o zincirden kurtulamayacağını düşünmektedir.

Pireler 20 santim zıplarlar. Pireleri10 cm’ lik üstü açık bir kutuya hapsetmek istiyorlar pireyi kutuya atıp üzerini bir cam bölmeyle kapatıyorlar. Pire tabiî ki 9cm zıplamaya başlıyor. Belli bir süre sonunda cam, kutunun üzerinden kaldırılıyor. Pire normalde 20cm zıplayabildiği halde 10 cm’lik kutudan asla çıkamıyor.
Aslında hepiniz bütün dersleri yapabilecek zekaya sahipsiniz, ancak bazılarınız yapabileceğiniz inancına sahip değilsiniz. İnanç o kadar etkili ki…

Ülkenin birisinde idam cezasına çarptırılan bir adam varmış. Bilim adamları gerekli izinleri aldıktan sonra infazı yapacak adama bir sıvı enjekte edilme üzere enjektör veriyorlar. İnfaz gerçekleşiyor. İğneyi yapıyorlar ve mahkum ölüyor. Otopsi sonucu zehirlenerek öldü. İğnenin içindeki sıvının adı, su…Adam o sıvının zehir olduğuna o kadar inanmış ki…

Aslında hepiniz bütün dersleri yapabilecek zekaya sahipsiniz, ancak bazılarınız yapabileceğiniz inancına sahip değilsiniz.


İnancınızı değiştirirseniz sonucu değiştirmiş olursunuz……

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok doğru bir tespit yaptığınıza inanıyorum. Kızım da aynen, matematikte hiç bir zaman başarılı olamayacağını düşünüyor. Oysa planlı çalışıyor ve ben yapabileceğini biliyorum ama buna kendisini inandıramıyoruz. Bunun sebebini ise daha ilkokula başladığı dönemde tahtada bir işlemi yapamadığı için (1.sınıf) öğretmeninin ona sen matematikte zayıfsın hiçbirzaman da başarılı olmayacaksın demesine bağlıyorum. Eğitimcilerin bu gibi tespitlerini kendilerine saklamasını ya da sadece aileleri bilgilendirmesi gerekir diye düşünüyorum. Yoksa küçük yüreklerde sonsuza değin sürecek fobilere dönüşüyor ve ne kadar istesede çocuk nekadar bilgisini genişletsede başarıyı yakalayamıyor. Bloglarınız biz velilere ve öğrencilere son derece yararlı bir rehper oluyor teşekkürler saygılar.

Meltem Şahin 
 27.11.2008 15:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 13
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 1092
Kayıt tarihi
: 01.03.08
 
 

Dershanede rehber öğretmenim. Tokatlıyım...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster