Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ

http://blog.milliyet.com.tr/peyzaj

01 Mayıs '18

 
Kategori
Dekorasyon
 

Mayıs Ayında Bahçede Yapılması Gerekenler

Mayıs Ayında Bahçede Yapılması Gerekenler
 

Lale, Sümbül….  gibi soğanlı bitkilerin çiceklenme süreleri bitenlerin; toprak üstü kısımlarını bahçe makası ile kesin. Toprak altında kalan soğanlarını da eğer korunaklı bir alanda ise aynı yerinde bırakın değilse soğanları çıkartın ve  güneş görmeyen bir yerde muhafaza edin.

Hala bahçenizi çiceklendirmediyseniz;  hemen bahçenizin güneşli ve yarı gölge/gölge kısımlarını belirleyin. Güneşli yerlere begonya, ateş çiceği, kadife çiceği; gölge/yarı gölge yerlere cam güzeli, ortanca dikerek bahçenize renkli bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Hava sıcaklığın artmasıyla;  bitkilerin su ihtiyaçları da artmaya başlayacaktır. Bu yüzden bitkilerin sulamalarını düzenli periyotlarda yapmayı ihmal etmeyin.

Bahçenizde çim ekimi yapmadıysanız yine bu ay içerisinde çim ekimi  yapabilirsiniz. Piyasada çim tohumu  çeşitleri çokdur.  Bu çeşitlilikten bahçenize uygun çim tohumu seçerek bahçenizi çimlendirin ve çimlendirme öncesinde mevcut toprağınızı yeni toprakla harmanlayın. Bu işlem çim gelişimini hızlandırır.

Bahçe çiminiz güzel ve sağlıklı ise biçme işlemini ihmal etmeyin. Uzun çim zamanla zayıflar ve sağlıksızlaşır.

Gerek çimlerinize gerek bitkilerinize besleyici gübreler verin. Çicekli bitkilerinize için fosfat ağırlıklı, yapraklı bitkilerinize azot ağırlıklı çimleriniz için NPK oranı yüksek inorganik veya organik tabanlı çim gübrelerini kullanabilirsiniz.

Bahçenizde kurumuş bitkileriniz varsa bahçenizden uzaklaştırın. Çünkü hem kötü görüntü verir hem de hastalık oluşmasına neden olur.

Bahçe toprağınızı havalandırmak için en ideal ay bu aydır. Uygun bir bahçe çapası ve tırmık ile mevcut toprağınızı havalandırın. Bu işlem bitkileriniz gelişimine olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Bahçeniz çok güneş alan bir konumda ise;  yaz mevsiminde bahçenizde keyif yapmak istiyorsanız kendinize pergola, çardak gibi gölge sağlayabilecek mekanlar hazırlayın veya hazırlattırın.

Bu ayda da bitki budamalarını ihmal etmeyin. Özellikle çit bitkileriniz, şekilli bitkileriniz formunu kaybetmemesi için budamaları düzenli yapın.

Bitkilerinizi ara ara kontrol edin mantar hastalıkları bu ayda başlar. Bitkilerinizin yapraklarında, gövdelerinde veya dal kısımlarında ortaya çıkan renk, doku bozukluğu mantar hastalığını işaret edebilir. Böyle durumda mutlaka zirai danışmandan yardım isteyiniz ve bitki hastalığına göre ilaç kullanmaya başlayın.

Bahçenizde sarmaşık bitkilerinizin yeni çıkan sürgünlerini sarılacağı kısımlara yön verin.Bu aydan itibaren sarmaşıklar hızlı gelişme gösterir.

Mayıs Ayı Huzur, Mutluluk, Sevgi getirmesi dileğimle………

ÖZLEM ÖZDEMİR TAŞ///PEYZAJ MİMARI

 

Sibel Yılmaz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 260
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 53
Kayıt tarihi
: 11.04.16
 
 

*PEYZAJ MİMARI *DÜZCE UNIVERSITESI/FEN BILIMLERI ENSTİTÜSÜ-YUKSEK PEYZAJ MIMARI *ABANT İZZET BAYSAL..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster