Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Ağustos '06

 
Kategori
Arkeoloji
Okunma Sayısı
224153
 

Medusa'nın öyküsü

Medusa'nın öyküsü
 

Gorgolar üç kız kardeştiler. Kanatlı birer canavar olarak nitelendirilen bu kardeşler Sthenno, Euryale ve Medusa idi. Sthenno ve Euryale ölümsüz, Medusa ise ölümlüydü. Bu üç kardeş Okeanos'un ötesinde, geceye yakın bir diyarda yaşamaktaydılar. Aralarında en çok adı duyulan, başka bir deyişle en çok ün salan canavar kız ise Medusa'ydı.

Ben Medusa adını yaklaşık 12 yaşlarında Yerebatan Sarnıcı'nın gizemli karanlığında ve nemli havasında duymuştum. Medusa ters dönmüş bir şekilde sarnıcın ıslaklığında yılandan saçlarını yıkıyormuşçasına duruyordu. Evet orada Medusa adı geçiyordu ama bu ada çok yabancıydım. O zamanlar nerden bilebilirdim ki arkeoloji eğitimi alacağımı, Medusa'nın adını yüzlerce kez duyacağımı, hakkında makaleler okuyacağımı ve seminer hazırlayacağımı, onun betimlerini tapınaklarda, heykellerde, seramiklerde, savaş aletlerinde, masklarda göreceğimi ve onun hakkında edindiğim bilgileri sizlerle paylaşacağımı.

Medusa adı hanım yönetici, kraliçe anlamına geliyordu. Tasvirlerinde çirkin olarak gösterilen Medusa'nın aslında dünyalar güzeli bir kız olduğundan birçok antik kaynakta bahsedilir. Peki böylesine güzel bir kız neden çirkin olmuştu? Neden Medusa denildiğinde insanların gözü önüne çirkin bir betim geliyordu?

Tarihçi Hesiodos'a göre denizlerin tanrısı Poseidon, dünyalar güzeli Medusa'ya aşık olmuş ve Medusa'yı kuş kılığına bürünerek Tanrıça Athena'nın tapınaklarından birisine kaçırmıştır. Bu duruma Athena çok sinirlenmiş ve Medusa'nın saçlarını yılanlarla doldurmuş, gözlerine de baktığı kişileri taşa çevirecek bir nitelik vermiştir. Bir başka anlatıma göre de Athena'nın bu siniri Poseidon'un yersiz hareketine bağlanmıyor. Aslında Athena Medusa'nın güzelliğiyle kendisine meydan okumasına çok kızdığı için ona yılandan saçlarıyla çirkin bir görüntüyü ve taşa çeviren gözleri vermiştir. Bu nedenledir ki Medusa korku salan (korku veren) gorgo olarak bilinir.

Günümüzde "taş kesildim" deyiminin aslında kökeninin Yunan mitolojisine dayandığını söylemek bu anlatı çerçevesinde mümkün olabilir. Biz Türkler bir korku anında taş kesildim dediğimizde bilmeliyiz ki bize korkuyu salan yılan saçlı Medusa'dır.

Güzel olduğunda başı beladan kurtulmayan Medusa'nın çirkin olduktan sonra da talihsizlikleri devam eder. Medusa'nın hazin öyküsünün devamına gelirsek eğer onun Perseus ile olan mücadelesinden de bahsetmemiz yerinde olacaktır.

Bir kehanetten torunu tarafından öldürüleceğini öğrenen kral Akrisios, kızı Danae ile torununu (Perseus'u) bir sandığa kapatıp denize atar. Bu sandık Seriphos Adası'na kadar sürüklenir. Bu adanın kralı Polydektes, Danae'yi görür görmez ona aşık olur. Kral Danae'yi oğlu olmadan daha rahat elde etmek için Perseus'a zorlu bir görev verir. Perseus'tan Medusa'nın başını getirmesini ister.

Bu zorlu görevde Hermes (haberci tanrı) ve Athena da Perseus'a yardımcı olur. Hermes, Perseus'a; "yanına büyülü başlık, büyülü çanta ve bir de kanatlı sandallarını (sandalet) al. Bu senin işini kolaylaştırır"der. Perseus'a yardım eden Athena ise ona Medusa'nın başını daha rahat kesmesi için orak biçimli bir kılıç (harpe) verir. Ayrıca Athena'nın iyiliği bununla da kalmaz kendisi için çok değerli olan kalkanını Perseus'a verir ve onu uyarır ; "göz göze gelme sakın o canavarla"! " yoksa taş kesilirsin". "Ayna gibi kullan bu kalkanı, geri geri gidip Medusa'ya yaklaş ve görüntüsünü kalkanının içine yansıt, kafasını öyle kes" der.

Perseus Athena'nın dediklerini uygulayarak Medusa'nın başını ona bakmadan keser. ( bu sahne bir çok seramik eser üzürinde tasvir edilmiştir) Medusa'nın kesilen başından akan kanlardan Pegasos (kanatlı at) ve insan ikizi Khyrsaor fışkırır.

Ayrıca Medusa'nın kesilen başının sol damarındaki kanının öldürücü zehir içermesi, sağ damarındaki kanının ise ölüyü diriltecek güçte bir ilaç olması onun mucizevi bir yaratık olduğunun göstergesidir. Panzehir niteliğinde olan bu ilacı Athena'nın sağlık tanrısı Asklepios'a armağan ettiğinden antik kaynaklar bahsetmektedir.

gülsen tunçkal bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Medusa ismini ararken karşıma yazın çıktı. Güzel bir bilgilendirme yazısı. İlginç olan mart ayın içersinde çıkacak olan romanımın ikinci adı da medusa. Üstelik mitolojik olarak varlığını günümüze göre kurguladım. Saygılar.

Ali İhsan UĞUZ 
 29.01.2009 22:45
Cevap :
romanınız şimdiden hayırlı olsun...yazımı beğendiğinize çok sevindim. saygılarımla...  17.02.2009 19:37
 

Güzeldi..Okurken merakımı gizleyemedim...Paylaşımınız için teşekkürler...Saygılarımla..

mavi nü 
 24.10.2007 17:24
 

Medusa süper bir karakter ve siz de çok iyi anlatmışsınız... Ve aslında çirkin değil aksine şirin bir yüzü var kendisinin... Bloglarınız daim olsun..Saygılar...

Nonethelessh 
 31.07.2007 18:22
 

SENİN BÜTÜN YAZILARINI OKUYACAĞIM ÇOK ENTERASAN BİZİ BU LEZZETTEN MAHRUM BIRAKMA OLUR MU ? GÜZEL YÜZLÜ GÜLEN KIZ....

SUPERİSİ 
 07.02.2007 17:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 9
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 52885
Kayıt tarihi
: 23.08.06
 
 

Merhaba sevgili okurlar. Trakya Üniversitesi Arkeoloji Ana Bilim Dalı mezunuyum. Marmara Üniversi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster