Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ağustos '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
285
 

Merdiven Meselesi

Merdiven Meselesi
 

İhtiyaçtan Acil Plesibit


O merdivenlerin griye boyanması emrini veren kişinin neler düşündüğünü bilmek isterdim. Kendimce çıkarımlar yapmak, belki yargılamak değil de, onun bu emri vermesine gerçekte neyin sebep olduğunu bilmek isterdim.

Eğer bir şey bizim yetki ve sorumluluğumuzdaysa, onunla ilgili kararı verme hakkı bize aittir, bize nasıl karşı çıkılabilir, kimin haddi bu?

Tarafsız bakmayı başarabilince ne güzel olmuş işte rengarenk. İnsanın içi açılıyor. Hatta daha ötesi çocuksu bir şenlik havası gelmiş dümdüz taş merdivenlere. Üstelik kime ne zararı var?

Yok işte öyle değil. Ne renk olacağını sadece benim belirleyebileceğim bir merdiveni kim, hangi hakla boyamaya kalkar? Bana sormadan, danışmadan, benden İZİN ALMADAN?

Sorarım size, 15 yaşındaki oğlunuz/kızınız kendi odasının duvarlarını böyle rengarenk boyamak için sizden izin istese, müsade eder misiniz? Bu yazıyı yazmadan, bu konuda düşünmeden önce olsa, ben de izin vermezdim galiba. Hatta bana sormadan boyasa ve bir sabah rengarenk görsem duvarları, kızardım bile ona. Neden? Çünkü ben anneyim, büyüğüm. Bu yüzden duvarların ne renk olacağına ben karar veririm, bu benim yetki alanım, sadece benim. Bu yetkiyi 15 yaşındaki velede kaptıramam. Egom buna izin vermez. Çünkü benim varoluşumu besleyen unsurlardan biri de anne (veya baba) oluşum, bu tür yetkilere sahip oluşum. Orada ben, ben olarak değil, “Anne” olarak, anne kimliğimle varım. Haaa bir de; bugün buna göz yumarsam yarın neler neler yapmaz bu veled. Tepeme çıkar billahi. Hani ayıptır söylemesi pek de güzel olmuş oda, ışıl ışıl. Eski sıkıcı bir tekdüzeliğinden kurtulmuş bir yerde. Ama olsun, yüz vermeye gelmez neme lazım...

Ve benzer şekilde... Kimin ne haddine o merdivenleri rengarenk boyamak. Gökkuşağıymış, hıh... O merdivenlerin ne renk olacağını ben söylerim. Bu konuda yetki benim. Nokta.

(Olayın inkar edilişi, griye ben boyatmadım denilmesini, sonra ortaya çıkan fotoğrafları takiben kabullenmek zorunda kalış kısmına hiç girmeyeceğim)

Peki şimdi ne demeye tekrar rengarenk boyanıyor o merdivenler? Değişen ne? Emri veren kişinin neler düşündüğünü bilmek isterdim:

a) Aslında güzel olmuş

b) Tüh, griye boyarken yakalandık

c) Fazla mı tepki vermişiz ne

d) Benim dediğim olacak, ben istersem gri, istersem gökkuşağı. Yetki benim, ben karar veririm, ben yaparım.

Bu halkı yönetmeye talip olurken bu halkı sevmeye de talip olmuş muydunuz? Odasını gökkuşağına çeviren oğlunuzu koşulsuz sevmeye talip olduğunuz gibi?

Sevgiyle ilerleyin...

Gülay GÜRKAN
Bireysel ve Kurumsal Yaşam Koçu

gly.gurkan@gmail.com

Not: Yazılarımı ve diğer paylaşımlarımı https://www.facebook.com/gly.gurkan adresinden de takip edebilirsiniz.

* İstanbul Fındıklı’da Cihangir ve Karaköy’e gidilmesini sağlayan merdivenlerin bir vatandaş tarafından rengarenk boyanmış. Ardından belediye ekiplerince tekrar griye boyanan merdivenler bugün Beyoğlu Belediyesinin emriyle tekrar rengarenk boyanıyormuş. Üstelik Beyoğlu’ndaki diğer yerlerde de uygulanabilecek bir proje olarak görülüyormuş artık (Kaynak: Milliyet gazetesinin 31.08.2013 tarihli yazısı).

Haa unutmadan önemli bir not daha: Şükür bir süredir kullanılan yeni bir kelime kazandı canım Türkçe’m: plesibit. “Mahalleliyle bir araya gelip minik bir plesibit yapacağız” demiş bir Yetkili.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 37
Toplam yorum
: 15
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1482
Kayıt tarihi
: 04.02.13
 
 

Antalya'dan sevgilerle... Uzun yıllar turizmin çeşitli dallarında, çoğunlukla da profesyonel ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster