Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Nisan '12

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
468
 

Metin Aydın''On parmağında, bin marifet''

Metin Aydın''On parmağında, bin marifet''
 

 

 

 

Denizle, gökyüzü ufuk çizgisinde maviliğin derinliğinde bütünleşmişlerdi. Martıların, Güneş’e nağme yapıyordu kanat çırpışları.

Aylardan Nisan ve güzel bir bahar günüydü. Cıvıl cıvıldı insanlar, soluğu deniz kıyısında almışlardı.

Kuşadası sokaklarını ise turunç çiçeklerinin mis kokusu sarmıştı buram buram.

Bu kadar betimlemeden sonra; gelelim esas konuya…

Kuşadası, İbramaki Sanat Galerisi’ndeki resim sergisine yetişebilmek için hızlı adımlarla arşınladım sokakları. Ruhumun en derinliklerine değin soluduğum, o çiçek kokularının eşliğinde.

Yetiştim sonunda!

Sanatsever İzmirliler, Aydınlılar, Buca Eğitim Fakülte ’sinin öğretim üyeleri ve öğrencileri, ailesi ve de değerli dostları, Metin Aydın’ı yalnız bırakmamışlardı, bu müstesna günde.

Doğum tarihi yazarak başlarsın ya hani bir değeri tanıtmaya başlarken. Hayır!!! Ben yazmayacağım, nazar değmesin… Ankara Gazi Eğitim Fakültesinde başlayan öğrencilik günlerinden, Buca Eğitim Fakültesinde, öğretim üyeliğine uzanan hayat yolunda; Aydın, Bornova Suphi Koyuncuoğlu ve İzmir Atatürk Liselerinde nice öğrenciler yetiştirmişti Metin Hoca, müzik alanında. Bir de pırlanta misali iki evlat. Açılış konuşmasında; kızı Dr. Derya Atilla’nın gözleri buğuluydu, babasının da, oğlu Hasan’ın da, heyecanları da doruklarda. Eşi ise dostları ile birlikte izlemekte idi, bu mutlu ve heyecanlı aile tablosunu, övünçle ve de gururla.

Metin Aydın ‘’On parmağında, bin marifet’’ misali bir sanatsever, sanat âşıklısı, keman hocası, takı tasarımcısı, ressam.

‘’Öğrenmenin yaşı yoktur’’ sözünün en canlı örneği idi Metin Hoca. Buca Eğitim fakültesinin duayenlerinden, can dostu, arkadaşı Turan Enginoğlu’nun desteği ile suluboya resim çalışmalarına başlamış, suluboyanın zarafeti, huzur veren renkleri ile hayata dair, hayatın içinden; herkesin baktığında, kendinden bir kare bulabildiği duygular yansıtan, özgün eserlere atmıştı imzasını.

Çektiğim fotoğraflarla, bu eserleri sizlerle paylaşmayı diledim ama sergi salonunun tavanındaki ışıkların, azizliğine uğradı bazıları. Üzgünüm;((((

Bir de sürprizi vardı Metin Hoca’nın, serginin açılışına gelen dostlarına ve davetlilere.  Süleyman Hoca ile birlikte, Verdi’den, Bach’dan derledikleri parçalarla, kulakların pasını alan, dinlendiren ve gönülleri şenlendiren, nefis bir müzik ziyafeti çektiler; mandolin ve gitar eşliğinde.

İbramaki Kültür ve Sanat galerisinde; müdiresi Belma Hanımın hazırladığı muhteşem organizasyon ve ev sahipliğinde, sanatla ve sanatseverlerle birkaç saat geçirdim.

Güzeldi… Resimler, müzik, sevgi ve dostluk… Kısacası her şey…

Daha nice kültür ve sanat faaliyetlerini yansıtan yazılarda buluşabilmek dileklerimle.

Saygı ve sevgilerimle…

Kendime not: Metin Hocanın, güzel sanatların her alanını yaşamına amaç edinmesi ve yaşam sevinci ile doluluğu umudumu arttırdı.

Doğru yoldayım…

 

Ayşen Arslangiray Kura

8 Nisan 2012/ Kuşadası

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ayşen hanıcığım; çok özel bir tanıtım yazısı. Yazı özel resimler birbirinden güzel emeğinize sağlık. Üzülerek Metin beyi tanıdım, sağolun.

Cemile Torun 
 11.04.2012 13:16
Cevap :
Epey emek verilmiş ve özen gösterilmiş çalışmalardı. Ben de zevkle sizlerle paylaşmayı istedim. Sergide tabloların kendini görmek ayrı bir güzel de. Dilerim, Metin Hoca'nın diğer çalışmalarını da paylaşmak nasip olsun. Sevgilerimle.  11.04.2012 17:50
 

Ne güzeldir güzel sanatların bir dalı ile uğraşmak.Resim, benim de sevdiğim bir dal.Metin Bey'in resimlerine de baktım gerçekten çok güzel. Size de ne mutlu böyle bir etkinliği kaçırmamışsınız...Selamlar, mutlu kalın...

Ayşegül HAYVAR 
 09.04.2012 12:14
Cevap :
Epey emek verilmiş ve suluboya tekniğinin çok güzel ve başarılı olarak yansıtıldığı resimlerdi arkadaşım. Teşekkürler, yorumunuza. Sevgi ve selamlarımla...  09.04.2012 17:14
 

Mesleğimden ve çalıştığım kurumdan dolayı yıllarca nice değerli sanatçının eserlerini sergiledik.O günlere götürdü beni arkadaşım,hem yazın hem de resimler.Emeğinize sağlık her ikinizin de, sevgilerimle.

Nuray Ors 
 09.04.2012 2:06
Cevap :
Sanatla içiçe yaşamak ne güzeldir. Sanata gönül vermek ayrı güzel. Sağol arkadaşım. Sevgi dolu saygılar.  09.04.2012 17:16
 

Resimler harika Ayşen'ciğim, fotoğraftan bile bu kadar güzel görünüyorsa kimbilir gerçekleri ne kadar güzeldir. Beyefendiye sanat hayatında başarılar ve uzun ömürler diliyorum. Sana da bizimle paylaştığın için yürekten teşekkürler canım, sevgiyle öpüyor ve iyi akşamlar diliyorum.

A.Nilgün Aktaş 
 08.04.2012 20:05
Cevap :
Canım Nilgünüm... Gerçekten çok güzel eserler yaratmış Metin Hoca, özellikle insan portreleri süperdi. yüzlerdeki ifadeyi verebilmek çok önemli. Bir de suluboya resim sanatının en son tekniğidir. Asla hata kabul etmez. Yağlı boya veya akrilik de hataları kapatma şansın var ama bunda yok. Bir de kağıdın suyu emme derecesi önemli, ayarlamaz isen yaptıkların akar gider. Ben de seni sevgiyle öpüyorum, hayırlı, mutlu ve neşeli bir hafta diliyorum. Sevgilerimle canım.  08.04.2012 22:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 533
Toplam yorum
: 2840
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1322
Kayıt tarihi
: 14.11.10
 
 

Aydoğdu; kızgın güneşinde Ağustos'un, sararmıştı altın sarısı başaklar. Kırlangıçların göç dansın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster