Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Nisan '10

 
Kategori
İnternet
Okunma Sayısı
1073
 

Milliyet Blog; Milliyet'in internet sahnesinde artık biz de varız

Milliyet Blog; Milliyet'in internet sahnesinde artık biz de varız
 

New York Times, Guardian gibi etkili ve güçlü medya kuruluşlarının internet sitelerinde, aynı Milliyet Blog gibi toplu blog yapılanmaları var. Bu blogları elimden geldiğince takip ediyorum, görüyorum ki hiç birisinde Milliyet Blog’daki gibi bir dinamizm ve görsellik söz konusu değil. Bu yabancı blog yazarlarının çoğu blog dünyasının ünlü blogcuları, hatta anlı şanlı köşe yazarlarından daha meşhur olanları, daha çok okunan, takip edilenleri var. Bu blogcular oluşturdukları her blog içeriği için ücret de alıyorlar, işleri güçleri blog yazmak.

Bu yabancı blog yazarlarının, bizden hiçbir farkları yok, hatta bizler özgün içerik yaratmakta veya medya haberlerini yorumlamakta çok daha ustayız. Ancak blogculuğa bakış açınız eğer günü yorumlamakla sınırlı ise ki şu anda biz daha ziyade bunu yapabiliyoruz, bunun adı “vatandaş gazeteciliği” değil, bunun adı blogger ya da blogcu.

Kimimiz günü yorumluyor, kimimiz de tematik yani belli bir konuda blog yazıyoruz. Türkiye’de iki tip blogcu var…biri bizim gibi belli bir sitenin içinde toplu blog yazanlar, diğeri de kişisel bloglar. Kişisel bloglar bu yorumun amacı dışında. Toplu blog yazarlığı diye de tabir edebileceğimiz ve şu anda Milliyet Blog’da yaptığımız ise, bize Milliyet tarafından ücretsiz olarak sağlanan yazılım teknik alt yapısını kullanarak, toplu bir sitenin içinde kişisel sayfalarımızda yazı ve yorumlarımızı paylaşmak.

Blogculuk geleceğin medyasını şekillendirecek mi tartışmaları sürerken, ben blogculuğun geçici bir heves olmadığını düşünenlerdenim. Blog yazmak kadar okumanın da faydalı ve gerekli olduğuna inanıyorum. Pek çok haberi, yazarın yorumlaması ile birlikte Milliyet Blog’dan öğreniyorum. Zira onca haber sitesini izlemek için zamanım yok. Ama Milliyet Blog’da sadece günün blog başlıklarına şöyle bir göz atmakla bile, hem haberler, hem yorumlar hepsi bir arada takip edilebiliyor, ayrıca güzel deneme yazıları, şiirler, öyküler ve pek çok faydalı bilgiye topluca ulaşmak mümkün olabiliyor.

Milliyet Blog, çoğu haber sitesine göre çok daha dinamik ve günün haberlerini yorumlamada çok daha hızlı. Üstelik her fikirden, her düşünceden bir mozaik oluşmuş durumda, sadece tek yanlı bir yazı-yorum sisteminden söz edilemez. Ancak bazen yanlış bilgilerle yapılan yorumlamalar veya oldukça hırçın ve saldırgan yazılara da rastlanıyor, e bunlar da böyle kalabalık bir toplu blog sisteminin olmazsa olmazları…blog içi otokontroller ile bunlar da zaman içinde dengeleniyor. Bloglarda aktarıcılık ile haber üretmek ise apayrı bir konu ve gerçekten “biz burada ne yapıyoruz, neyi nasıl yapmalıyız” gibi soruları da beraberinde getiren bir başka blogculuk tartışması.

Bloglarımızı okuyanlar için “Milliyet Blog’da neyi bulabilirsiniz, bu size ne kazandırır?”, biraz buna değinmek istiyorum…tartışma için açık bir platformdasınız, her fikir burada mevcut, eğer ki Milliyet internet sitesine üye iseniz burada yazmasanız bile yorumlayarak siz de kendinizi ifade edebilirsiniz. Medya tarafından çeşitli nedenlerle işlenmemiş konuları burada bulabilir, sadece bir iki haber kaynağıyla sınırlı kalmamış olursunuz…en önemlisi - ki bu aynı zamanda Milliyet Blog’un ana felsefesidir- okuduklarınızı yine “sizden birisi” yazmış ve yorumlamıştır. Hiç bir maddi kaygı gözetmeden, “sizin gibi insanlar” günü yorumlamaktadırlar. Bizler gazeteci veya köşe yazarları değiliz, biz Milliyet Blog yazarları özgürce kendimizi ifade edebilmek, sizin de sokakta şahit olabileceğiniz her şeyi veya memleketin gidişatına ilişkin düşüncelerimizi, duygularımızı, sevinçlerimizi, hüzünlerimizi burada yazarak ifade ediyoruz ve paylaşıyoruz…Milliyet, bize bu alt yapıyı sağlıyor.

Milliyet Blog, artık Milliyet.com.tr sahnesinde daha çok yer alıyor, bilmem farkında mısınız? Okunurluklarımız yükseliyor…Milliyet internet sitesinde “gündemde öne çıkanlar” bölümünde yer alıyoruz, yine ana sayfada eskiden beri olduğu gibi kısa sürelerle güncellenen “BLOG” bölümü var. Haber kategorilerine girdiğimizde, yazdığımız blog hangi kategoriyi ilgilendiriyorsa, o sayfadaki her haberi tıkladığımızda 2 adet resimli blog duyurusu, 4-5 adet resimsiz satır halinde konu ile ilgili blog duyuruları mevcut. Kültür-sanat, teknoloji, bebek-çocuk gibi kategorilerde de bloglarımızdan örnekler yer alıyor. Milliyet Blog , Milliyet.com.tr ana ve alt sayfalarında artık daha sık ve çoklukla görürünür, okunur hale geldi. Ayrıca haber yorumlarımızın editörlerce uygun görülenleri Google Haberler bölümünde, Milliyet haberi olarak yer alıyor ve okunuyor. Milliyet Blog ana sayfamızın ve içerik yapısının da yenileneceği, daha dinamik, daha ilgi çekici hale getirmek için çalışmaların yapıldığı haberlerini de alıyoruz…Son zamanlarda Editör Seçkilerini takip ediyor musunuz? Ne kadar dinamikleşti, seçkilere alınmalar hızlandı…

Bunların hepsi Milliyet Blog yapılanması için güzel ve olumlu gelişmeler, aynı zamanda Türkiye’de toplu blog yapılanması için de yegane örnek.

Milliyet Blog’un okur kitlesini yaratmak ve yaygınlaştırmak için yazılarımıza gereken özeni gösterelim. Yazılarımızın daha geniş okuyucu kitlelerine ulaşabilmesi için hem reytinge ve hem de imaja ihtiyacımız var. Milliyet bize bu olanağı sağlıyor ancak herşeyi de editörlerimizden ve site yöneticilerinden beklemeyelim…Sizler de Milliyet Blogun okur kitlesini yaygınlaştırmak için bulunduğunuz Facebook, Twitter gibi sosyal ağlarda Milliyet Blog yazılarınızı paylaşabilir, üzerinde konuşulmasını sağlayabilirsiniz. Bu hem sizin bireysel hem de Milliyet Blog’un kitlesel okunurluğuna büyük katkı sağlayacaktır.

Blogcu arkadaşlarıma…Bizler, amatör blog yazarlarıyız ama blogculuğun gelişmesi ve medyaya şekil verebilmesi için profesyonelce düşünüp, yazalım derim…

Okuyucularımıza….Bizler, Milliyet Blog yazarlarıyız, bizim kalemimiz, klavyemizdir. Yüreğimizi ve beynimizi klavyemiz ile buluşturup sizlere sunuyoruz. Sizden biriyiz, sayfalarımıza bekliyoruz!

Yönetici ve Editörlerimize…teşekkür ediyoruz. Bliyoruz ki biz hepimiz bir ekibiz, başarılarımız daim olsun.Milliyet Blog Nedir? Siz de Milliyet Blog'a üye olun !Milliyet ve Milliyet Blog sosyal ağlarda, siz de katılın!

MİLLİYET BLOG YAZARLARI BİRLİĞİ
MİLLİYET BLOG GRUBU
MİLLİYET - FACEBOOK
MİLLİYET BLOG- TWITTER
MİLLİYET- TWITTER

zeki etferat bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

MB yönetiminin bakış açısını ben hala çok fazla çözebilmiş değilim ama son zamanlarda iyiye doğru olumlu gelişmeler var...yorum tabiki çok önemli, biraz da vakit meselesi...değerli yorumunuz için çok teşekkürler,sevgiyle...

Earlybird 
 17.04.2010 20:08
 

Daha önceden bloğumda önerdiğim bu anlamlı yazınızdaki düşüncelerinize katılmamak mümkün değil...Milliyet blog yazarlığı, kategorilerin ve ele alınan konuların niteliğine göre, nitel olarak, kalite sorunlarını da beraberinde getirse de, hamur bu!... Bilmem ki, batı ülkelerinde de, böyle dedikodulu,rekabetli, bizdeki gibi, örneğin; siyaset ve şiir bölümlerinde olduğu , işi sulandırmış, cıvıklaştırmış blog yazarları ne şekilde , frenleniyor; kategorinin ve blogun toplam kalitesini yakalayabilmesi ve sürdürüp ileriye taşıyabilmesi için!... Bir de, örneğin; benim blogum, günde ortalama 450-550 arasında görüntülenmesine rağmen, blog yazılarım sanki ona paralel günlük bir artış kaydetmiyor!... Septik tarafım, acaba şımarmayalım, yukardan ekonomik taleplerimiz olmasın, ya da blogda ciddi, nitelikli bir blog yazarı üremesin diye bir bariyer mi oluşturuluyor, sorusunu aklıma getiriyor...Bir de, okunma sayısına göre, yorum azlığı da, sanki bir başka kısrlığı bünyesinde taşıyor!..Selamlar

zeki etferat 
 15.04.2010 15:12
Cevap :
Merhaba Zeki Bey,öncelikle geciken yanıtım için özür diliyorum, yazımı sayfanızda seçkilerinize aldığınız için de çok teşekkür ediyorum...sizin gibi değerli bir blogcunun sayfasında önerilmekten onur duyarım...MB gerçekten toplumumuzun aynası ve toplumsal yansımalarımız burada da küçük ölçekte mevcut. Kişiliklerimiz, düşüncelerimiz ve fikirlerimiz, hamurumuzun doğrultusunda burada aynen yer alıyor:) renkliyiz, rengimizi yansıtıyoruz. Benim incelediğim veya takip ettiğim yabancı toplu blog yapılanmalarında, bizimki gibi renklilik (ben artık bazı olmaması gereken durum, yazı ve yorumları tüm iyi niyetimle "renk" varsayıyorum) çok fazla gözlemlenmiyor, daha ziyade düşünceler ön planda, zaten yer aldığı yabancı medya kuruluşları da aynen köşe yazarları gibi blogerları da seçerek bünyesine katıyor. MB bu haliyle Türkiye için önemli bir yapılanma hatta bu konuda tek ancak yabancı blog yapılanmaları ile karşılaştırıldığında bazı konularda daha üstünüz ama bazılarında da eksiklerimiz mevcut..  17.04.2010 20:07
 

Yazı için teşekkür ederim. Bu konuları konuşmak tartışmak ve tanışmak için 24 Nisan 2010 tarihinde buluşalım diye konu açtım. :))Gelemeseniz bile katkılarınızı bekliyorum.:)) Selam ve saygılar...

M.Talip Girgin 
 02.04.2010 16:00
Cevap :
Gelmeyi planlıyorum, umarım ve de çok isterim:) ...sevgiyle  02.04.2010 16:18
 

Katılıyorum...MB'nin gazete destekli oluşu bir ayrıcalık...Arkadaşların hitlerin düşmesiyle ilgili şikayetleri haklı olsa bile, gerekçeleri haklı değil...Şu kadar ki, MB kendini Milliyet çerçevesinde sunuyor; bu durum ancak Milliyet okurunun MB okuması sonucunu doğuruyor...Aslında, senin tavsiyene uyup MB'yi geniş kesimlere duyurmak ve burada her fikirden, her siyasi görüşten insanların özgürce yazdığını bildirmek gerekiyor...Benim şahsi deneyimlerin böyle gösteriyor..Pek çok arkadaşıma, MB'de yazıyorum, dediğim de, "Ne işin var, orada.." gibi bakıyorlar ilkin...Ama, zamanla bu platformun Türkiyenin aynası olacağını umuyorum ben...Selamlarımla.

ali açıköz 
 02.04.2010 14:59
Cevap :
Ben de zaten senin önerdiğin geniş kitlelere duyurmak ana amacı ile yazdım. Okunurluk oranlarınsa elbette MB editörlerinin yazıyı yayımlama ivmesi ve nerede yayınladıkları önemli ancak onca blog yazısı arasından da sivirilmeyi gerektirecek bazı krşiterlerin de olması şart. Bu başlıkta olabilir içerikte veya konunun güncelliği, yazım akıcılığı v.s Pek çok etmen var. MB'un daha çok okunabilmesi için de "blog pazarlaması" konusunda elbette yapılacak çok şey var. Ben de son derece önemsiyor ve seninle aynı düşüncede olduğumu ifade etmek istiyorum...teşekkürler, sevgiler  02.04.2010 18:31
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2248
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

bir ters, bir düz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster