Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '07

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
525
 

Mucizenin imzası: Yalnızlık

Mucizenin imzası: Yalnızlık
 

Will Smith' in oğluyla oynadığı filmi, ' Umudunu Kaybetme' yi seyrettim. Bende uyandırdığı tek his, ' onlar ' gibi yaşamak istemediğim oldu.

Lise' de ingilizce edebiyat okurken, deniz ortasında kalmış ama içecek bir damla su bulamayan denizcileri anlatan bir şiirden bir dize hatırlarım:

' Water water everywhere, any to drink ' diye. Türkçesi ' heryan su dolu, ama içmeye bir damla yok ' gibi bir şey. Bu filmde hissettiğim de aynen böyle birşey. Bir insanın kalabalıklar içindeki tek başınalığı ve yaşam savaşı. Çocuğunu kucağına alıp geceyi tuvalette geçirmek zorunda kaldığı kareler bence en vurucu karelerdi. Çarelerin tükendiği, tek başınalığın doruk noktasına ulaştığı, ' içecek bir damla su ' yun bulunamadığı an.

Algılayış çok farklı da olabilirdi. Asla vazgeçme, savaş, gece gündüz hırs yaparsan kendini de aileni de kurtarırsın, başarırsın, mucizenin muciti olursun, falan...Ama benim algıladığım, bir toplumun, yalnız bıraktığı ve bu basit sebep yüzünden mucize yaratmak zorunda olan bir küçük aileden başka bir şey olmadı.

Yalnızlar toplumunda yalnız olmak dünyanın en acı yalnızlığı diye düşünüyorum. Denizin ortasında susuzluktan ölmek gibi birşey.

Söz konusu yokluk yoksulluk ve çaresizliği yaşayan ben olsaydım??? sorusunu sordum kendime.

Yok canım, ben böylesini yaşamam ki. Ben yalnız değilim, asla da kalmam.

Benim ülkemde ' büyük aile ' anlayışı var. Gece sokakta kaldığımda teklifsiz gidip kalabileceğim dostlarım var. Sokaklarda aç aç dolanırken, ağzımdan akan suyu farkeden, elindeki simidi ikiye bölüp paylaşan insanlarım var. Benim ülkemde kimse yaşam mücadelesini yalnız vermez. Etrafta birileri mutlaka vardır...

Aslında, çok da emin değilim! 'Onlar' gibi yaşamaya başlıyoruz sanki.

İçme suyumuz tükeniyor ince ince...Ve farkındalık sürünüyor yerlerde .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Osmanlının son zamanlarında yaptığı hatalar zincirini biz torunları da yapıyoruz. Bazı toplumların örnek alınması gereken konularını es geçrek ve herzaman yaptığımız gibi önem sıralarına pek dikkat etmeden gereksiz ve önemsiz çoğu konuyu direk olarak hayatımıza kopyala+yapıştır formatında ekliyiveriyoruz. Umarım hiçbir zaman özümzü unutmayacak genç nesiller yetişir.

Emrah Tornacıoğulları 
 13.03.2007 15:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 146
Toplam yorum
: 939
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 1031
Kayıt tarihi
: 05.12.06
 
 

Hep yazmak istedim. İnsan düşüncelerini yazıya dökünce kendi başınadır çünkü, kaygısız, katıksız ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster