Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Ocak '09

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
841
 

Nazım’ın mezarı taşınmalı mı?

Nazım’ın mezarı taşınmalı mı?
 

Nazım'ın mezarı,kendi albümümden, 1994


1994 yılının Aralık ayında bir ay yaşadım Moskova’da. Karlı,soğuk gri bir atmosferde,komünizmin izlerinin ağır hüküm sürdüğü zamanlarda…dünyanın en pahalı şehriydi o zamanlar.

Moskova’da görmeyi ihmal etmediğimiz yerlerin başında Nazım’ın mezarı ve Puşkin müzesi geliyordu. Batı toplumlarının mezarlık kültürlerine ve buralara verdiği öneme hep gıptayla bakmışımdır. Mezarlara hep gidesiniz, buralarda kalıp dolaşasınız gelir, bir huzur ve sukunet kaplar içini insanın. Her daim bakımlı, her daim özenli,çekici yerlerdir.

Paris’deki Pere Lachaise, şehrin en merkezi herkesin ulaşabileceği bir yerinde konumlanmıştır ve buraya gelen turistler bile rahatlıkla ziyaret edebilirler. Bu toplu mezarlıkta Fransız toplumu ve kültürüyle bütünleşmiş Simon de Beauvoir ve Sartre da yan yana yatmaktadırlar. Pere Lachaise, açıkhava müzesi gibi,son derece özenli ve bakımlı bahçesiyle orada yatanları özenle barındırıyor ve ziyaretçileri de aynı özenle karşılıyor.

Keza Nazım’ın mezarı, Moskova’da merkezde herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir bölgede yer alıyor. Novodeviçi mezarlığının içinde. Nazım’ın mezarı her daim taze çiçeklerle kaplı…

Peki Nazım’ın mezarı taşınırsa nereye taşınacak?

Muhtemelen bir müstakil bir anıt mezar olacak ve buraya kaç kişi nasıl ulaşabilecek?

Kimsenin yolunun geçmediği, sapa bir yerlere mezarın konumlanması ne kadar anlamlıdır?

Polonya vatandaşlığına geçmiş ve savunduğu ideolojiyi temsil eden bir ülkede hayata veda etmiş olan Nazım’ın yıllar sonra Türkiye’ye taşınması ne ifade eder?

İnsanların mezarlarının taşınması fikrine karşıyım.

Yıllarca Moskova’daki anıt mezarla bütünleşmiş ve ruhu orada huzura kavuşmuş Nazım’ın, mezarlık kültürünün olmadığı ülkemize getirilmesinin arkasında politik çıkarların yatıyor olması kuvvetle muhtemeldir.

Nazım Hikmet, herkesin ziyaret edebileceği, İstanbul’da merkezde bir anıt mezara (Piere Loti olabilir mesela) taşınacaksa anlamlı olabilir, onun dışında bırakalım huzur içinde yatsın

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bırakın adam yerinde kalsın. Biz Nazım'a gönlümüzde bir mezar yaptık.Ulu bir çınarın dibinde. Hergün ziyaret ediyoruz. O'nun dediği gibi "İnsanlar hala sözle, domuzlar patatesle" besleniyor. Çocuklar şekere hasret. Sevgi ve saygılarımla.

Ş ODABAŞI 
 09.01.2009 9:48
 

Koca adamın mezarı taşınmamalı!!Burada ona zarar verebilirler..Yarın tekrar bu adam bu şiiride yazmış vatan haini diyebilirler..Vasiyeti olduğu için içim yanıyor bir köy birde çam ağacı ve o ağacın altında olmalı diyorum.. ONUN ŞİİRLERİ ZATEN HEP YAŞATMADIMI ONU YİNE YAŞAYACAK SEVENLERİNİN GÖNLÜNDE HEP..SEVGİYLE..

ŞERMİN ÇIKRIKÇI 
 07.01.2009 16:46
Cevap :
Teşekkürler katılım için, sevgiler.  08.01.2009 9:23
 

Kızım her sene ziyaret ediyor. Ve her seferinde taze çiçeklerin içinde tertemiz ve bakımlı diyor. Nazım zaten okunan her şiir ile memleketinde geziyor ev ev yürek yürek. Bırakın kalsın mezarı orda onun kendisi burda..

Güher 
 07.01.2009 16:00
Cevap :
Hemfikiriz,sevgiler.  08.01.2009 9:22
 

izin vereceğini sanmıyorum Sevgili Sirel...Keşke kabul etseler ama burada nasıl koruyacaklar Nazım'ı!...sevgiler canım

ÇokEskidendi 
 07.01.2009 14:02
Cevap :
Korumak da problem tabii ama, esas nereye konacağı önemli, yazımda da buna değinmiştim, teşekkürler Beran.  07.01.2009 18:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 274
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1423
Kayıt tarihi
: 12.09.07
 
 

ODTÜ İşletme mezunuyum, felsefe bölümünde master eğitimi aldım, uzun yıllar bankacılık ve finansm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster