Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '15

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
323
 

Ne kadar oksitosin, o kadar mutluluk

Ne kadar oksitosin, o kadar mutluluk
 

Oksitosin yani 'sevgi hormonu' kadınlarda bağlanma güdülerini harekete geçirir. Ne kadar oksitosin, o kadar mutluluk.


Oksitosin yani ’sevgi hormonu’ kadınlarda bağlanma güdülerini harekete geçirir.

Kadının iyi bir ilişki içinde olması eşine güvenebilmesi, onunla ilgilenmesi ve ondan ilgi görmesi, destek, şefkat hissetmesi oksitosin seviyesini artırır.

Hipofiz bezinin arka bölümünde salgılanan ve yalnız kadınlarda önemli görevler üstlenen hormondur. Hopotelomustaki sinir hücrelerinde sentez eder. Bu sinirlerin uzantıları içinde hipofiz sapından geçerek arka hipofize, yani nörohipofize gelir. Oksitosin döllenmeyi kolaylaştırıcı, doğuma yardımcı, emzirmeye yardımcı gibi görevleri vardır.

Dr. Başak: Doğru hatırlıyorsunuz. En çok bilinen kadın hormonu östrojendir. Bunun dışında, kadınların stresini azaltan önemli hormonlardan biri de oksitosindir. Süt üretimini, doğum yaklaştığı zaman rahim kaslarının kasılmasını sağlayan oksitosin, aynı zamanda tansiyonun düşmesine ve bedenin gevşemesine neden olur. Bu hormon salgılandığında kadınların bağlanma güdüleri de harekete geçer. Bazı kaynaklar buna ’sevgi hormonu’ adını vermiştir. Araştırmalar, kadınlardaki oksitosin hormonunun, arkadaşlık, bağlanma, paylaşma, güvenme, ilgi görme gibi durumlarda da arttığını göstermiştir. Örneğin kadınlar aşık olunca yüksek seviyede oksitosin üretir.

"Oksitosin" hormonu erkeklere sevgilisini çekici kılıyor

Almanya'nın Bonn Üniversitesinde yapılan araştırma, tıpta "flörtöz kimyasal" olarak adlandırılan "oksitosin" hormonunun, erkeklerin sevgililerini daha çekici bulmasına neden olduğunu ortaya koydu.

Araştırma kapsamında, erkeklere önce âşık oldukları kişilerin fotoğrafı gösterildi, ardından da gönüllü katılımcılara burun spreyi ile "oksitosin" hormonu verildi. Hormonun verilmesinden sonra yine aynı fotoğraflar gösterildi ve sevgililerini ne kadar çekici buldukları soruldu. Değişimin izlenebilmesi için katılımcı erkeklerin beyin MR'ları çekildi. Araştırmaya gönüllü katılan erkeklere tanımadıkları veya uzun süredir tanıdığı iş arkadaşı kadınların fotoğrafları da gösterildi.

Araştırma sonunda, erkeklerin oksitosin verildikten sonra eşlerini diğer kadınlardan çok daha çekici buldukları, beyin MR'larında belirlendi. Oksitosin hormonunun, sadece eşler üzerinde etkili olduğu, yabancılar ya da sevgili dışındaki arkadaşlarda çekiciliğe neden olmadığı ifade savunuldu.

Alman araştırmacılar, oksitosin hormonunun tek eşliliği sağlamak gibi bir görevi olduğunu ileri sürüyor.


Kaynak: https://www.google.com.tr/?gfe_rd=cr&ei=nc49Ve3GIrGz8weD5YDICg#q=Oksitosin 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli yazarımız Sayın Şahin Özşahin: Evet yine önemli ve yazılması gerekli konuyu ele almış ve bizlerle paylaştınız. Oksitosin mutluluk( Saadet-olgunluk ) için gerekli hormon.Asıl mesele ilgi olmadan sevgi, sevgi olmadan saygı ve nihayetinde saygı olmadan mutluluk olmaz diyorum.İnsan yaşamında en önemli konu ilgidir. ilgiden sevgi,sevgiden saygı, saygıdan aşk ve mutluluğu meydana gelir.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 11.07.2015 20:35
Cevap :
Evet Mehmet Bey değerli arkadaşım. bu konu karşıma çıktığında baya ilgimi çekmişti. Biraz araştırınca ne denli önemli olduğunu kavradım ve bu hormonun kadınlarda annelik sevgisini körüklediği gibi erkeklere de verildiğinde daha iyi sonuçlar ortaya çıkıyormuş. İlginize teşekkür eder sevgi, esenlikler dilerim.  12.07.2015 0:05
 

Pek özgür bir hormon değilmiş...

Kerim Korkut 
 29.04.2015 16:36
Cevap :
Kerim kardeşim, öz geçmişinizdeki resim bile ne kadar sevecen olduğunuzu gösteriyor. Esenlikler diliyorum.  29.04.2015 19:00
 

Güzel bir araştırmaymış Şahin bey. Şimdi aklıma şu soru geldi. Feminist kadınlar da acaba oksitosin noksanlığı var mıdır? Veya oksitosin eksikliği olduğu için mi feminist olmuşlardır? :) Paylaşım için teşekkürler. Sevgiler, selamlar...

Erol Özışık 
 29.04.2015 10:56
Cevap :
Feminizm konusundaki düşünceniz araştırmaya değer doğrusu. Bence ( Oksitosin )Şaka da olsa herkesin almasında fayda var... Sevgi, mutluluk, gülümsemekten daha güzel ne ola ki!.. Sevgiler.  29.04.2015 11:16
 

:) Tebessüm ettim ahh biz kadınlar diyesim geldi ..sonra sustum:) selam ve saygılar..

Tülay EKER 
 28.04.2015 10:23
Cevap :
Susmayınız Tülay Hanım, gülümsemek, mutlu olmaktan daha güzel ne olabilir. Mutluluklar diliyorum.  28.04.2015 11:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1156
Toplam yorum
: 4429
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 221
Kayıt tarihi
: 11.02.09
 
 

Teknik ressamlıkla geçen çalışma hayatımdan sonra emekliliğini yaşayan bir kız ve bir erkek çocuk..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster