Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Ekim '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
1416
 

Neşet Ertaş'ın cenaze namazını kıldıran hocanın Müslümanlık kaygısı...

Neşet Ertaş'ın cenaze namazını kıldıran hocanın Müslümanlık kaygısı...
 

Cenaze üzerinden siyasi rant elde edilir mi?

Bildiğiniz gibi Neşet Ertaş’ın ölümünden herkes nasiplenmek(!) istemiş, hatta kültür Bakanımız cenaze’ye İzmir’den başlayan eşliğinde, defnedilinceye kadar devam etmiştir.

Cenaze töreninde herkes kıyısından köşesinden başını uzatmış ve bende buradayım dercesine geleceğe yatırıma yönelmiştir.

Cenaze namazından sonra Başbakan yaptığı konuşma ile Neşet Ertaş’ı ne kadar çok sevdiğini(!) göstermiştir.

Yalnız cenaze töreni sırasında, cenaze namazını kıldıran hocanın söylemlerine kimse dikkat etmemiş. Hocanın söyledikleri bu gün, gün yüzüne çıkıyor.

Ben hocanın ne dediğiyle hiç ilgilenmedim.

Cenaze töreni boyunca, televizyondan siyasilerin rant kapma oyununu izledim.

Cenaze namazını kim kıldırdı dersiniz?

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kamil Yılmaz!

 Kamil Yılmaz, Neşet Ertaş'ın cenaze namazını kıldırırken yaptığı konuşmanın tam metni şöyle:

"Ömrünü hakka ve halka hizmete adamış, musallada bulunan halk kahramanımız Neşet Ertaş'ı hepimiz tanıyoruz, dünya tanıyor, ülkemin insanı tanıyor. Onun memleketine bağlılığı, dinine, diyanetine bağlılığı hepimizin ittifakla şahit olduğu bir husus. Şiirlerinde, sazıyla söylediği bu duyguları çok derinliğiyle görüyoruz. Ama yine de bununla birlikte biz bir son defa sizlerden, onu hali hayatında tanıyan, sohbetlerine iştirak etmiş, programlarında bulunmuş, televizyonda onu seyretmiş halkımızın bir ferdi olarak, her birinizden onun hali hayatında kemal-i sıhhatinde Müslüman bir insan olduğuna şahitlik eder misiniz? Şahitlik eder misiniz? Daha yüksek sesle, şahitlik eder misiniz? Neşet Ertaş da şüphesiz fani bir insan. Son yolculuğunda Neşet Ertaş üstadımıza haklarınızı helal eder misiniz? Lütfen haklarınızı helal edin. Allah bu şahitliklerinizi ve helalliklerinizi kabul buyursun. Allah yerini boş bırakmasın. Duamız budur."

Demek ki; Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı’nın Neşet Ertaş’ın Müslümanlığı ile kaygıları var. Cemaatin şahitli ile bu kaygılar giderilmiş midir dersiniz?

Sahi Müslümanlığın kişilere göre değiştiği bir durum mu var?

Eğer bir insan ben Müslüman’ım diyorsa ve Kelime-i Şahadet getiriyorsa o insan Müslüman kabul edilir.

Hocanın namaz kıldırırken böyle bir soru yöneltmesinin ardındaki art niyeti anlayan varsa, yorum olarak yazsın da bizde öğrenelim.

Aslında fazlada söylenecek bir söz yok. Ülke insanını tek düze yapmak için herkes el birliği yapmışçasına, can hıraş çalışıyor.

Bu ülkedeki herkes Arap Vahabi gelenek ve göreneklerine göre ibadet etmesi için zorlanıyor.

Bu ülkedeki bir sürü insan görmezden gelinerek, her alanda olduğu gibi cenaze namazında bile ayrıştırılıyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her cenazede rastlanabilecek bir şahitlik ve ardından helalleşme. Konu çok abartılmış...

Mahir Ünlü 
 15.04.2015 0:59
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  15.04.2015 10:00
 

Kıymetli Mesut KARİP: Bu hoca önceden dersine iyi çalışmış, çalıştırılmış,şayet bir cenaze töreninde Sayın Başbakan varsa hocaların elleri ayakları titrer.Gerçi Rahmetli Neşet Ertaş için iyi olmuştur ama törenin her tarafından sadakatsizlik fışkırıyordu.Selamlar,Saygılar..

Mehmet Burakgazi 
 05.10.2012 18:16
Cevap :
Merhaba Mehmet Bey. Göstermelik hareketler bunlar... Yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  06.10.2012 10:39
 

Art niyet hoca da mı, yoksa hocanın bu duasından böyle anlamlar çıkaranlarda mı?...Neşet Ertaş'ın imanından şüphe eden adam niye onun cenaze namazını kıldırmak istesin?...Zaten ülkenin yarısından fazlasının oyunu alan bir Başbakan, niye oy için cenaze omuzlasın!!...Siz önce bu sorulara bir cevap bulun Mesut bey...Art niyet iyi değildir...Selamlar

ali açıköz 
 05.10.2012 0:29
Cevap :
Merhaba Ali Bey. siyasi bir rant için olmasın! Neşet Ertaş'ın kim olduğu o hoca ve cenazeye katılanlar tarafından bilinmiyor mu? Selamlar...  05.10.2012 14:16
 

Zaten bir insanın müslümanlığına herhangi bir diğer insanın, Ali'nin Veli'nin, Hasan'ın Hüseyin'in şahitliği diye birşey gerekmiyor ki, böyle bir hüküm de yok kural da yok farz veya sünnet filan olmadığı gibi böyle bir "teamül" dahi yok. Bir kişinin müslüman olup olmadığı veya imanı vs. din ile ilgili olarak isterse hıristiyan olsun Allaha inanıp inanmadığı bile "Allah ile kulu arasındadır" SADECE! Bir defa herşeyden önce "müslümanlığa" göre, islâm'a göre bu böyledir! Allah emri yani HÜKÜM DE BUDUR!!Bence Müslümünlığı bu derece bilmeyen birini, hele de imam filan da değil, Diyanet İşleri Bşk. Yrd. sı ise derhal görevden almalı ve ilahiyat mı okuyacak imam hatip lisesine filan mı gidecek neresiyse artık oraya tekrar bi gönderilmeli ki din eğitiminİ bari doğrudürüst alsın, Müslümanlığı bi iyicene öğrensin!! Selam ve sağlıcakla...

Filiz Alev 
 04.10.2012 23:12
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  06.10.2012 10:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3058
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster