Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '10

 
Kategori
Sivil Toplum Kuruluşları
Okunma Sayısı
1708
 

Nükleer enerji istemiyoruz!

Nükleer enerji istemiyoruz!
 

Çocuklara kıymayın efendiler. Bulutlar adam öldürmesin..


Rusya ile hükümet arasında atılan nükleer imzalar, bizi adım adım enerji çöplüğü olmaya götüren sürecin üzerine tüy dikti. Bir taraftan kömür, doğalgaz, diğer taraftan nükleer; ağızlarda ise hep aynı cümle 'Türkiye'nin ihtiyacı'. Türkiye’nin ihtiyacı daha kirli, daha pahalı ve bağımlı bir enerji sistemi mi?

Hükümetin bize 2020 yılı için öngördüğü resim; Avrupa’nın en çok karbon salımı yapan, güvenlik anlamında büyük soru işaretleri oluşturan bir yer lisansına sahip Akkuyu’da atıklarının ne olacağı belli olmayan bir nükleer santrale sahip, daha fazla kömür, daha fazla doğalgaz alan bir Türkiye..

Yapılan anlaşma küçük siyasi hesaplardan ve birilerinin ceplerini doldurmaktan öteye gitmiyor. Bize çıkartılan fatura 53 milyar dolarken, enerji ihtiyacımızın %4’ü karşılanıyor. Bizden 40 yıl boyunca bu yüklü faturayı ödememiz, santralin ömrü tamamlanıp da Rosatom Akkuyu’dan ayrıldığında, bütün atıklarla ve yüksek düzeyde radyoaktif hurda yığını ile başbaşa kalmamız bekleniyor..

Anlaşmanın zaruretle veya kalkınma ile hiçbir alakası yok; alınan karar politik. Türkiye 2020 yılında, hiçbir ek maliyet ödemeden, 17 nükleer reaktöre denk enerjiyi temiz enerjilerden, yenilenebilir enerji kaynaklarından ve enerji verimliliği çözümlerinden karşılayabilir. Hatta böyle bir sistem 2050 yılına gelindiğinde kWs başına 2 sent daha ucuza gelecek..

Temiz enerjiler enerji güvenliğinin, ucuz enerji üretiminin ve daha fazla istihdamın tek çözümü; bu sebeple bir kez daha hükümete ampulünü rüzgarla yak diyoruz. Hatta ampulünüzü ve 1950’lerde kalmış, nükleer enerjiyi hala uzay çağı teknolojisi sanan kafalarınızı da değiştirin- tasarruf yapın diyoruz..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya 'yla Akkuyu 'ya kurulması planlanan nükleer santral için anlaşma yaptı..

Bu anlaşma birkaç gün içinde Meclis’e sunulacak. Milletvekillerinin, buna hayır demesini sağlamazsak çok geç olabilir. Onlara yüzbinin üzerinde nükleer karşıtının da adının bulunduğu e-postayı gönder. Bu çılgınlığa son versinler..


e-mail 'in içeriği ;

Konu : Nükleersiz bir Türkiye için hayır oyu kullanın

Sayın Milletvekilim,

Başbakan Erdoğan’ın Rusya ile imzaladığı nükleer anlaşmayı ve önümüzdeki günlerde mecliste gerçekleşecek oylamayla ilgili gelişmeleri tedirginlik içerisinde takip ediyoruz. Bizi ve bizden sonraki nesilleri riske atacak bu anlaşmaya hayır diyerek, Türkiye’yi bu tehlikeden uzak mı tutacaksanız yoksa, yarınlarımızı ipotek altına mı alacaksınız?

Biz, 60 milyar dolarlık bir elektrik faturası ödemek istemiyoruz. Biz topraklarımızda pahalı ve tehlikeli olan atom enerjisini istemiyoruz. Biz enerjide Rusya veya başka herhangi bir ülkeye daha da bağımlı olmak istemiyoruz.

Sizi, vatandaşlarınıza/oy verenlerinize karşı sorumlu ve temiz bir Türkiye için cesur davranmaya davet ediyoruz. Lütfen 100.000 'den fazla kişinin çığlığına kulaklarınızı tıkamayın. Nükleersiz bir Türkiye için hayır oyu kullanın!

Türkiye için sen de harekete geç!.. Meclisteki tüm milletvekillerine ulaşacak e-mail'e imzanı at;

http://nukleer.greenpeace.org/


17.Haziran.2010
Kerem Porazan

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kusura bakmayın ama herkes yaptı yapacağını, Green peace engellemedi ya da göstermelik eylemler yaptı ama konu Türkiye'nin enerji sağlaması olunca "hayır çevreye aykırı,temiz rüzgar enerjisi vs. kullanalım. Çok safiyane düşünceler bunlar. Türkiye için yararlı ne varsa Greenpeace anında karşısında. ABD Almanya ve pek çoğu kullandı çok sayıda Nükleer tesis yaptı. cılız tepkiler. Daha antlaşma imzalandı Türkiye'ye karşı cephe hazır. Batının, bu bütün sivil kuruluşları ülkemiz aleyhine yönlendirmesinden ve içimizden bazılarının da "iyiniyetlilerse tabii" inanabilmesinden üzüntü duyuyorum. Bkz."Bindiğimiz dalı kesmek" blog yazım.Saygılar.

beyazışık 
 18.06.2010 15:59
Cevap :
Aslında, 50 yılda nükleer enerjinin toplam enerjiler içindeki payı sadece %5, toplam elektrik enerjisi içinde ise %16 iken.. Çernobil tüm sıcaklığı ile dururken henüz.. Çernobil'den kaynaklanan radyoaktif serpinti 160 bin kilometrekare toprağı kirletmişken.. Kaza 9 milyon insanı etkilemiş ve 400 bin kişinin evinden olmasına yol açmışken.. 800 bin kişi kaza sonrasındaki temizlik çalismalarina seferber edilmiş; çocuklardaki tiroid kanserleri 100 kattan fazla artmışken.. Kazanın Ukrayna, Beyaz Rusya ve Rusya'ya maliyeti, 352 milyar dolar olarak hesaplanmışken.. Bırakın Çernobil'i, en modern teknoloji ve standartların eksik olmadığı Japonya'da bile kazaların ardı arkası gelmezken.. AEA’nın listelerinde 1952 - 92 yılları arasında 20 kaza mevcut iken.. Ve sırf bu sebeple Kazım Koyuncu gibi bir değeri toprağa vermişken genç yaşta! Sessiz kalamazdım, asıl siz kusura bakmayın.. İnsan tercihleriyle yaşar.. Dipnot;iyiniyet sorgulaması yapmak ne sizin nede birbaşkasının haddi değil..  18.06.2010 18:05
 

Ben "Greenpace örgütü"ne karşı (okuduklarım ve karşılaştıklarımdan) dolayı ciddi şüphelerim var. Bu sözde "Çevreci" örgüte sizin kadar iyi niyetle yaklaşamıyorum... Hatta yorumumu bir adım daha ileri götüreyim müsaadenizle; "Bir olayın karşısında Greenpace varsa, o olay ülkem için iyi bir şeydir" fikri bile sabit olmaya başladı bende. Bu yorumumu sizin şahsınıza muhalefet etmek için yazmadım. Yanlış anlaşılmasın. Bu yorumu Greenpace örgütüne karşı şüphelerimi dile getirmek için yazdım... Sağlıcakla Kalın...

Yorum Dükkanı 
 17.06.2010 12:19
Cevap :
Merhaba.. Elbette Greenpeace 'e karşı eleştirel vehatta şüphe ile yaklaşabilirsiniz.. Ancak şuan Sivil Toplum hareketi olarak Türkiye'de Nükller Enerji karşıtlığında sığınacak başka liman yok maalesef.. Türk toplumunun tepkisizliğinden dem vurmak istersek, en kötü tepki dahi tepkisizlikten yeğdir belki de.. Ben açık ve net olarak yurdumda nükleer istemiyorum.. Evvela teşekkür, ardından baki selam ve muhabbetlerimle..  17.06.2010 12:31
 
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 12851
Kayıt tarihi
: 17.12.09
 
 

İmgelemelik 'ten düştüğü 6.Mayıs.Bindokuzyüz... ~ fi tarihinden bu yana; Sonsuzluk 'da insan.. Yüre..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster