Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '12

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
421
 

Obezitede mucize çözüm! Bilim adamları, aslında umut tacirliği mi yapıyorlar?

11 Kasım 2011 tarihli “obeziteye karşı ilaç!” başlıklı haberde “obez maymunların kilo vermesi sağlandı” manşeti, zayıflama üzerine mucizeler vaat eder niteliktedir…

Yoksa ‘şişmanlığın çaresi gerçekten bulundu!’ da, biz den mi saklıyorlar? Neden ki!

Günümüzde benzer haber manşetlerini okuduğumuzda, zaman tünelinden geçmiş yıl sanki 2100… Ve zayıflamak, incecik olmak için mucize haberler peş peşe sergileniyor…

Millenium, uzay çağı… Tıp’ta devrim, uzayda devrim, okyanusun derinliklerinde devrim! Anasını satayım sayın seyirciler, sanırsınız ki az sonra kapının önüne Mini Cooper değil de, bir  mini ufo gelip konacak, bizi İstanbul’un karşı tarafına 15 sn’de uçuracak! Bu 15 sn’lik arada da günlük sağlık analizimizi ışınlarlarla yapıp, hoşça kalın diye kapıdan indirirlerken, havalı bir raporu bonus diye elimize ulaştıracaklar! Halbuki aynı çağ halkının %38’i hala ahır ortamında yaşıyor… Siz hangi mucizelerden bahsediyorsunuz!

Vallahi de billahi de isterseniz, kışın kendini artık hissettireceği bu günlerde, her gün organik soğuk preslenmiş zeytinyağını meze; ana öğün olarak da, kana kana antifriz için; bu işin çözümünü Tıbbın özgür olmayan kolları arasında bulamayacaksınız! Çünkü tıbbın ticari yüzü öylesine saklanamaz hale geldi ki, iyi niyet ve insanlık namına çare olmaya çaba göstermeye çalışmak artık tıp insanları için idealist, hatta daha da ötesi saf olmayı gerektiriyor.

Bilim adına obeziteye çare bulmaya çalışanlar, Farma sektörüne uşaklık demeyelim ama kibarca hizmet etmekteler! Çare, çözüm onların ellerine, inisiyatiflerine bırakılmaz! Onlara gururlarını okşamak için Naomi Berrie Ödülü, hadi canı çekti,  Naomi Campbell ödülü verilir! O kadar..! (Saygıdeğer bilim kadınlarını görmezden geldiğimiz lütfen düşünülmesin, onların varlığını ve idealist çalışmalarını yadsımak kimsenin haddine olamaz!)

Biz her yıl ağzımız açık hangi buluşun diğer buluşa 10 bastığını, hangi maymunun bir haftada yarı kilosuna getirildiğini, hatta hangi farelerin zayıflama ilaçları ile anasının ağlatıldığını, ballandıra ballandıra anlatılmış haberleri duyarız da, ne hikmetse, hayvanları %100 zayıflatan bu mucizeler bir tek Ademoğlu’na çare bulunamaz!

Nedeni nedir bilir misiniz?

İnsanın bir akla sahip olmasıve psikolojisinin özellikle de obezite konusunda durmadan, dinmeden üretilen duygu yüklü negatif algıları,  bilinçaltına yerleştirmesinin yarattığı olumsuz bir beden bilançosudur. Bu aynı zamanda ruhsal dünyamızın ağırlığıdır.  Akıl, hiç bir ilacı kabul edemez. Geri atar, beden ise kusar! Zaten sağlıklı ve kalıcı zayıflama bütününün ancak % 1’ine tekabül edebilecek ilaç ve uygulamalar, bir süreliğine fizyolojik %100 etkiliymiş gibi gösterilebilir. Ancak ilaç yan etkileri ve  ambalajı değiştirilmiş benzer ürünleri birkaç denemeden sonra BAŞARABİLİRİM İNANCININ kaybettirilmesi, hakim olunamayan bastırılmış duygular nihayetinde, zayıflamanın kalıcı olamaması ve çaresizlik hislerinin yoğun yaşanması ile sonuçlanır.

Özet olarak; insani olmayan bazı işkence yöntemlerle kısmen mucizevi zayıflatma! imajı oluşturulsa da, farma sektörünün ağzının suyunu asıl akıtan; insan odaklı değil, madde ve para odaklı taze çarklar, yaptırım ve güç ivmeli hazlar ve kazançlardır.

Farma sektörü ve işbirlikçilerinin ortaklaşa giriştikleri çalışmaların hiç biri; kilolu ve obezlere yönelik, insani veya etik hislerle girişilmiş, temelinde insana çözüm odaklı çalışmalar değildir. Yalnızca davranışsal ritmik köleler yaratabilmek üzere, sinsice kurulmuş, kırılması zor, döngüsü sıkı kontrol edilen çarklardır!

Dünya genelinde 26 yeni zayıflama ilacının klinik çalışmalarının devam ettiği, hatta 32 yeni ilacın ise henüz başlangıç araştırmaları düzeyinde bulunduğu haberleri, biz kilolular ve obezlere müjdelenirken, Devlet fonları da farma kuruluşları destekli kurumlara onlarca milyar, hatta yüzlerce milyar dolarların müjdesini verirler! Arada bilim adamları; gerçekten, zayıflama bütününün ilaç desteği mahiyetindeki kendi paylarına düşen küçük dilimlerde, kayda değer buluşlara ulaşabilseler dahi, bunların zavallı obez tüketicilere ulaştırılması na(h)mümkün olmaktadır! sevgili kilolu ve obez dostlarım.

Tıp dallarının obeziteyi ilgilendiren farklı birimleri altında, tıbbın yan desteğini almak, tetkikler ve kontroller yapılması ve verilerin takibi anlamında kaçınılmaz bir değer taşır.

Fakat, inanın! sağlıklı ve kalıcı zayıflamanın değişmeyecek ve en önemli anahtarı Sizler olmaya devam edeceksiniz.                                                                                  

Gelecek bunu pek değiştiremeyecek, bunu benimseyin! Zayıflama yöntemi seçimlerinizde,  daha insan odaklı ve idealist, bireysel veya kurumsal yaklaşımlarla, inancını ve samimiyetini yitirmemiş, henüz etik kavramını değersiz olarak algılamayan, çok yönlü hizmet verebilen, uzman kişi ve kurumlara yönelin lütfen.

İyisi mi siz insan olduğunuzu tekrar anımsayın…

Gecenin gündüze dem vurduğu noktada ve an’da uyanık olun, planlayarak ve bilinçli olarak güne merhaba deyin. Sırf kendinizle baş başa kalın. Pencereyi açıp yavaşça nefes alın, bedeninizi ve gecenin gündüze teslim olmasını hissedin! Varlığınızı, evreni ve buna dair her şeyi bilinçle algılayın…                                         

İnanın kendinize geleceksiniz, önce duygulanacak, biraz da içerleyecek ama sonra kendinize güveniniz artacaktır. Kendi başınıza her şeyin üstesinden gelebileceğinizi, daha yoğun şekilde düşüneceksiniz.

Birazcık insancıl desteklerle, kendinizin her şeyin temelinde olduğunuzu görüp cesaretleneceksiniz.

Sizler, bilim insanlarının, hayvanlarla uğraşmaktan vakitleri kalırsa size yönelecekleri yönünde gene de cesaretinizi kırmayın. Ama inanın yapay hiçbir girişim, orijinali değerinde başarılı veya makbul olamayacaktır. Bunu, kalıcı olmayan abartılarla yansıtılan ara çözümler de değiştiremeyecektir!

Eğer gerçek mucizeyi yaşamak istiyorsanız ve bununla yüzleşme cesaretiniz varsa, lütfen aynaya bir kez daha, fakat özenle bakın! Göreceğiniz yansıma, sizi kalıcı ve sağlıklı zayıflatabilecek tek mucizedir.

Unutmayın ki, asıl mucizeler inandığımız ölçüde gerçekleşir…

Omder

Obezite İle Mücadele Derneği

Halil KARGULU

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 11
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1574
Kayıt tarihi
: 19.12.11
 
 

Halil KARGULU Kimdir? 1976 Ankara doğumlu Kargulu,  Üstün Performans Uzmanı ve Dünyanın en hı..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster