Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Ruşen Nur Arıkan Uzman Psikolog

http://blog.milliyet.com.tr/rusennurarikan

22 Eylül '11

 
Kategori
İlişkiler
 

Obsesif kişilikler

Takıntılı, düzen meraklısı, mükemmeliyetçi, karar vermede zorlanan, iş takipçisi, kolay iş delege edemeyen, detaycı, kontrol odaklı biri misiniz?

Ödemeler zamanında yapılmazsa, işler yarına kalırsa, söz verdiğiniz zaman yerine getiremediyseniz; huzurunuz, uykunuz tamamen kaçıyor mu?

Olaylara bakış açınız siyah ya da beyaz veya bir ya da sıfır şekinde mi? Griler ve ara değerler hayatınızda pek yok mu?

Yaşadığınız bir olayı veya herhangi bir durumu karşınızdaki birine anlatırken, karşınızdaki ya yanlış anlarsa diye, aşırı detaylandırıp dağıldığınız ve aslında başlangıçta neden sözettiğinizi unuttuğunuz oluyor mu?

Para konusunda fazlasıyla tutumlu musunuz?

Bir parça huzur için ağır yükler kaldırmak, sürekli kontrol duygusu hissetmeye çalışmak, delege edilmesi gereken işleri bile delege edememek ve en iyisini ben yaparım demek, bazen işleri tekrar tekrar kontrol etme ihtiyacı, aşırı düzenlilik, sürekli mükemmeli yakalamaya çalişmak ve olmadığını düşünüp mutsuz olmak...

Ne kadar yorucu,

Ne kadar yıpratıcı,

Ne kadar tüketici,

Ve ne kadar az yaşamak!

İş takipçiliği özellikleriyle birçok obsesif karakter başarılıdır ama bedeli yaratıcılıktan uzak bir yaşam biçimi, daha yorgun bir beden, hiçbir zaman tam olarak gevşeyememe, esnek olamama ve giderek tükenmiş bir ruh hali. Bazen de rahatsız edici, ısrarcı ve tekrarlayıcı düşüncelerle gelen hastalık durumu.

Altta yatan inançlar sorgulanırsa, hata yapma kaygısı, başarısız olma korkusu, kontrolü tamamen yitireceği ve bir daha toparlayamayacağı endişeleri ve suçluluk duygularından beslenir.

Daha farklı bir yaşam, iş yapma ve ilişki kurma biçimi öğrenilemez mi? Öğrenilir... Yeter ki durumun farkında olun ve yardım alın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Bu kişiler durumun farkında olsa zaten durum diye bir şey kalmaz.Ama farkında olamıyorlar.Böylesine sıkıntılı bir yaşamın altında eziliyorlar.Çevreden uyarı alsalar dahi önemsemiyorlar.Hem kendilerini, hem de çevrelerini perişan ediyorlar...:)

Ayşegül HAYVAR 
 27.09.2011 11:32
Cevap :
Ayşegül hanım merhaba, haklısınız çevresi için de zorluk yaratan bir durum bu. İlginize çok teşekkürler...  29.09.2011 16:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 169
Toplam yorum
: 117
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 2357
Kayıt tarihi
: 23.11.10
 
 

İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul' da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü' ünde..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster