Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '10

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
124700
 

Öğrenme nedir? Öğrenmeyi etkileyen faktörler nelerdir?

Öğrenme nedir? Öğrenmeyi etkileyen faktörler nelerdir?
 

Öğrenmenin birçok tanımı olmakla birlikte en geniş anlamda öğrenme; deneyimler, eğitim ve öğretim sonucu davranışta meydana gelen kalıcı değişiklik olarak tanımlanabilir.

Öğrenmede önemli olan faktörler; algılama, anlama ve kavramadır.

İnsanların öğrenmelerinde bireysel ayrılıklar vardır. Zeki bir insanla, daha az zeki bir insanın öğrenmesi bir değildir. Zeki insanların uyarılara verdiği karşılıkların bağlantı sayısı, az zeki insanların bağlantı sayısından daha çoktur. Zeki olanlar, imleri ayırmada daha hızlı davranırlar. İnsanlar yetenekleri oranında karşılaştığı sorunu ya da öğreneceği alanı bütünü ile görebilir, parçalarına ayırabilir ve yeniden kurabilir. Bu nedenle öğrenme, insanların zekalarıyla ilişkilidir. Ancak durumu algılayamama ya da görememede her zaman kişinin algılama problemi olduğu söylenemez. Örneğin bir öğrencinin durumu ya da konuyu algılayamamasında kötü öğretim yöntemlerinin sorumlu olduğu söylenebilir. Öğretim yöntemleri uygun olduğunda, kişilerde ya da öğrencilerde daha iyi öğrenme gözlenebilir.

İnsan nasıl öğrenir sorusunun henüz tek bir cevabı yoktur.

Bir konudaki öğrenilenlerle, öğrenilecek diğer konuya geçiş yapılması iki konu arasında eşit ya da benzer öğelerin olmasına bağlıdır. Birinci konulardaki öğrenilenlerde genellemeye ulaşılmış ise, bu genellemelerde ikinci alana geçiş yapılabilmektedir.

Yani, bir konunun bütünü ile parçaları arasındaki ilişkiler anlaşılmış, algılanmış ve kavranmış ise dirik bir ilişkiler örüntüsü oluşmuştur. Böylece bir alandan diğer alana geçiş yapıldığında, öğrenme gerçekleşmiş demektir. Öğrenme sadece bilgi edinme değildir. Dil öğrenme, matematik ya da coğrafya bilgisi edinme gibi bilgilenmeler öğrenme kapsamı içinde olduğu kadar, gitar çalmak, tenis oynamak, yüzmek gibi el ve bedensel beceriler de öğrenmedir. Ayrıca bazı şeylerden hoşlanma, bazılarından hoşlanmama, toplumsal değerleri kazanma gibi çeşitli düşünsel duygusal ve toplumsal öğrenme durumları da vardır. Hatta herhangi bir durum karşısında, susup, tepki göstermemek de mümkündür. Buna öğrenilmiş çaresizlik denir.

Öğrenmeyi etkileyen faktörler nelerdir?

Öğrenmeyi olumlu ya da olumsuz yönde etkileyen etkenler dört grupta toplanabilir:

a-Öğrenen kişiyle ilgili kaynaklar:

Öğrenmeye hazır olma, yaş, zeka, güdülenme, genel uyarılmışlık hali ve kaygı.

b-Öğrenme yöntemleri:

Aralıklı ya da toplu öğrenme, okuma ya da anlatma, sonuçlara ilişkin bilgi edinme, bütün yada parçalara bölerek öğrenme, programlanmış öğrenme, tekrar sayısının artması.

c- Öğrenilecek malzemenin türü

Bazı öğrenme malzemelerin diğerlerine göre daha kolay öğrenilmesi; örneğin benzer malzemeleri aynı kategoride toplamak, çağrışımsal anlam ve algısal açıdan kolayca ayırt edilebilen malzemeler.

d-Öğrenmenin yapıldığı ortam

Aydınlama, sıcaklık, sessizlik gibi fiziksel koşulların uygunluğu

****

Öğrenmeye etki eden faktörler göz önüne alınırsa kısa zamanda verimli öğrenme sağlanmış olur. Öğrenmede ilk yapılması gereken, çalışma zamanının planlanmasıdır. Ayrıca herkesin kendi yönteminin seçimini iyi yapması gerekir. Parça parça, ya da bütün çalışma gibi… Özellikle öğrencilerin, öğrendikleri konuyu pekiştirmeleri için anlatması, örnek alıştırma çözmesi gerekir. Anlatmayla bilgiler, bireyin kendi bilgileri haline dönüşür. Böylelikle öğrenilenlerin kalıcılığı sağlanmış olur.

Son olarak belirtmek istediğim önemli nokta; öğrenilenlerin kalıcılığı. .. Kalıcılık durumunun en yüksek olduğu durum uykudur. Uyumadan önce öğrenilenler, daha sonra zihin pasif durumda olduğu için daha az unutulur. Ayrıca öğrenmenin gerçekleşip gerçekleşmediği hakkındaki sonucun bildirimine yönelik faaliyetler, öğrenmeye önemli katkı sağlamaktadır.

Konu sonunda yapılan testler sonucun bildirilmesine yöneliktir.

Sevgi ve ışıkla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hocahanım, merhaba. İnsanın nasıl öğrendiği, artık sır değil. Nöröfizyolojideki gelişmeler sayesinde bu konu açıklığa kavuştu. Beyinde gerçekleşen bu öğrenilenler nöronlar arasında yeni sinaptik bağlantılar oluşturmaktadır. Bu bilgiler kategorize edilip, semboller halinde kortekste (beyin kabuğu) depolanmaktadır... Gerektiğinde geri çağrılmaktadır (recall). Yazdıklarınızdan ben de yararlandım ve azıcık katkıda bulunmak istedim. Selam ve saygılarımla.

Dr Lokman Doğruöz 
 16.09.2013 9:36
Cevap :
Merhaba hocam, teşekkür ediyorum değerli katkınız için.. selamlar, sevgiler. Işığınız daim olsun.  17.09.2013 0:54
 

öğretenler ve öğrenmek isteyenler sanırım günbe gün en bilgemizin bile öğrenime ihtiyacı vardır ve yaşadığı ve beyni duruncaya kadar öğrenmekle yükümlüdür tüm aklı olanlar o halde gündeme gelen konu oldukça hassas benim bilgi ve becerim dışında ama aklımın erdiği kadar fikrimi söylemeliyim hani öğretmekle yükümlü olanlarımız yani asli işi öğretmek olanlar var ya ana dert onların hem iyi öğrenmiş olması hemöğretmeyi zevkli bir meslek halinde sevmersi hem de öğrenimini eğitimle deneyimle pekiştirmiş olması ve dahası öğrenim yapmak için seçilen mekan ve zaman uygun olması aman şunu demeyin yahu bunlar bir arada olursa herkes kolay öğrenir hayır asla konsantresi öğrenmeye hazır olmayanın öğrenmesi oldukça zordur sevgi ve saygılarımla benim gündelik sözümü buraya yazacağım OKURSAM DÜŞÜNÜRSEM ANLARIM bu benim m.s.n. deki imzamdır

hulusi soydal 
 22.03.2010 19:01
Cevap :
Merhaba efendim, öncelikle değerli katkınız için teşekkür ederim. Çok önemli bir noktaya değinmişsiniz. Tüm şartlar elverişli dahi olsa; insan öğrenmeye hazır değilse, istekli değise hiç bir şey veremezsiniz. Hepimiz hergün kendimizi geliştirmeliyiz....Ayrıca ben biliyorum demek bilgelik değildir...... Konüçyus bakın ne diyor bu konuda;“Bilgiye sahip olarak doğmuş birisi değilim. Öğretmeyi seviyorum ve öğrenmeye çalışıyorum.” Tekrar teşekkürler, saygılar efendim.  22.03.2010 20:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 510
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12027
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster