Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '07

 
Kategori
Sağlık
Okunma Sayısı
3451
 

Öksürük

Kış geldi. Biraz geç kalsa da artık etkisini göstermeye başladı. Bir ısınıp , bir soğuyan havanın etkisiyle herkes gripten ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından yıkılmış durumda. Tabii bu durumdan en çok etkilenenlerde çocuklar. Hele hele bir de kreşe gidiyorlarsa bu grip hali kaçınılmaz.

3, 5 yaşında bir oğlum var. O da grip furyasından nasibini alanlardan ve tabi sonrasında babası ve bende yataklık olduk.
Televizyon programımın içeriği sağlık olduğundan dolayı hep doktorlarla ve sağlık personeli ile içiçeyim .Geçtiğimiz hafta programıma sevgili Kaya amcam konuk oldu. Çocuk Hastalıkları ve Saglığı uzmanı Dr. Kaya Ayran. İzmir onu çok iyi tanıyor. Hiç bir programıma çikolatasız gelmez. Ondan dolayı o benim Kaya Amcam. Çocuklarda Öksürükten bahsettik programda.
Biz anneler genelde çocuklarımız öksürdüğü zaman hep neden öksürüyorsun çocum, öksürme gibi tepkilerde bulunuruz.

Oysa ki bu o minişlerin elinde olan bir şey değil ki.Bu aslında bir refleks.
Çocuk öksürüğü aileleri en çok rahatsız eden olaylardan birisi. Çocuk yorulur, aile üzülür, uykular bölünür ve bu böyle devam eder.
Öksürüğün sebebini bulmak bazı durumlarda zor olabiliyor. Bir sürü neden sayılabilir.Asıl tanımı ile öksürük ciğerleri bakteriler, virüslerden koruyan bir savunma mekanizması.

Normal koşullarda burundan başlayarak akciğerlere kadar uzanan solunum yolunun üst tabakası toz, bakteri, virüs ve diğer yabancı cisimleri yakalayan ince bir mukus tabakası ile kaplıdır. Çocuklarda yaklaşık olarak günde 0, 5 litre mukus yapılır.Cilia adı verilen çok küçük tüy gibi yapılar bu mukusu korumaya çalışır ve solunum yollarına giren yabancı içeriği küçük süpürgeler gibi hareket ederek dışarıya atar.Çocukta solunum yolu enfeksiyonu başladığında ciliaların bu doğal temizleme hareketleri ortadan kalkar.
Solunum yolları da kendisini etkileyecek yabancı cisimlerden korunmak için daha da kalın bir mukus tabakası oluşturmaya başlar.İşte öksürük ciliaların hareketlerinin bozulduğu bu ortamda solunum yollarının temizliğini sağlamak için ortaya çıkar.Ciliaların hareketlerini yeniden düzenleyebilmek için enfeksiyon geçtikten haftalar sonrasına kadar çocukta öksürük sürebilir.

Evde sürekli sigara dumanına maruz kalan çocuklar, tozlu bir ortamda bulunan ve evcil hayvanlarla birlikte aynı evi paylaşan çocuklarda öksürük problemi ile karşılaşmak daha olasıdır. Eğer öksürükle birlikte sarı veya yeşil burun akıntısı varsa, nefeste kötü kokuyorsa genellikle doktorlar sinüzitten şüphelenebilir.
Solunum yollarına küçük cisimlerin kaçmasıda öksürüğe sebep olabilir. Onun için fındık, fıstık, boncuk ... gibi küçük cisimleriortada bırakmamanızı öneririm.
Kısa, kuru ve hırıltılı öksürük astım, bronşit veya zatürrede ortaya çıkar.
Balgamlı öksürükler ise genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları ile oluşur.
Boğmaca ve krup ta da kendine özgü öksürük sesi vardır.
Krup belirtileri çok ani başlangıçlıdır. Genellikle çocuk yatağa giderken herhangi bir sıkıntısı yoktur.
Gece yarısı ani başlayan solunum sıkıntısı, havlar tarzda kaba bir öksürük ile uykudan uyanır.
Öncesinde burun akıntısı olabilir. Hafif ateş görülebilir. Soluk alma sırasında tipik bir ses duyulur,
sesi boğuk, kabalaşmıştır.
Ve anne babalar dikkat çocuklarınıza doktora danışmadan ilaç kullanmayın tabii ki. Öksürük için mutlaka doktorunuza başvurun.Ama tabii evlerinizde gerçekleştirebileceğiniz küçük bir önerim olabilir sizlere. Hani kocakarı ilacı derler ya . Kocakarı mocakarı iyi geliyor işte ... Balgam söktürücü bir bitki takviyesi . YApın faydasını göreceksiniz.

Küçük bir mandalina büyüklüğündeki siyah turbun üstünden kapak olacak şekilde kesinPAtlıcan oyacağı ile içi oyup boşaltın.
Kabuğunu soymayın sadece iyice yıkayın. Küçük bir kasenin içine oturtup içini ağzına kadar balla doldurun.
8 - 9 saat sonra balın etkisiyle turbun suyu dışarıya doğru koyduğumuz kasenin içine akıyor.
İşte bu suyu çocuğunuza sabah, öğle akşam birer tatlı kaşığı içirin . İçimi fena sayılmaz.
Birkaç kez bal ilave etmeniz gerekebilir. Suyu iyice çıksın diye.
2-3 gün sonra eğer öksürük geçmezse ikinci bir turp hazırlayabilirsiniz. Çünkü ilki suyunu kaybettiğinden buruşuyor ve salgısı azalıyor.

Şimdilik benden bu kadar. Herkese sağlıklı günler. Aman kendinize dikkat edin...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Dr.Kaya KAYRAN Bey'in ta kendisi. Üçkuyular'da otururdu. Biz onu çok severdik. Her ay oğlumu kontrole sadece Kaya Bey'e götürürdük. Hiç unutmuyorum oğlu henüz bebekti ve havale geçiriyordu. Ayağımda terliklerle nasıl da soluğu Kaya beyin muayenehanesinde almıştık. Bizi nasılda rahatlatmıştı. Hiç unutulurmu o günler. Bu arada İzmir'de yayın yapan bütün TV.leri arasırada olsa izlerim. Ancak uydu yayınımız malesef yok. Kablolu yayından alıyoruz yayınları. Zira sizi farketmemem mümkün değil. Ben özellikle sağlık programlarını gündüz işyerinde olmam nedeniyle seyredemediğim için gece tekrarlarını izliyorum. Sizi kaçırmam söz konusu bile olmazdı. Mesele şimdi anlaşıldı. Tanıştığımıza çok memnun oldum. Daha nice paylaşımlara diyorum. Sevgilerimle esen kalın.

Abla 
 19.11.2007 19:09
Cevap :
Dr. KAya KAYRAN tanıdığım en mükemmel çocuk uzmanlarından biri. Her yayınıma gelişte bir kez daha çocuk olasım geliyor. Siz de şanslı aileler arasındaymışsınız. Benimde oğlumla ilgili bir havale deneyimim oldu 1,5 yıl önce. allah kimseye yaşatmasın. Çok ürkütücü ve zor bir durum. Böyle dönemlerde en önemli şey doktorunuzun pozitif ve rahatlatıcı davranması. Çok yakın bir zamanda sizde artık bizleri ekranlarda izleyeceksinzi. çok kısa zamanda dijital yayına geçiyoruz. Evlerinize konuk olacağız. Her cumartesi Yenigün gazetesinde köşe yazılarımda var. Oradan da takip edebilirsiniz. Sevgiler.  19.11.2007 23:20
 

blog habercim yaptım sizi,yazılarınızı beğendim bundan sonra takip edeceğim. Turbu soymayı düşünüyordum, soyulmaması gerektiğini belirtmişsiniz ayrıca teşekkürler hemen cevapladığnız için. Soymayacağım ama bu şekilde toprak yemiş ihtimali yok mu cok iyi yıkansada teşekkürler

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 19.11.2007 18:56
Cevap :
turbu soymuyoruz. iyice yıkamamamız gerekli tabii ki. Küçük bir bilgilendirme daha . az biraz toprak zararlı da değil aslında . biliyorsuuz demir eksikliği olan çocuklar toprak yerler hayatlarının bir döneminde. Ama yine de hijyen kurallarına uymakta fayda var. sevgiler. ufaklığı da öpün benim için.  19.11.2007 23:17
 

Geçte olsa size hoşgeldiniz demek istiyorum. Sizden önce başlayan birisi olarak kendimi bir anda ev sahibi gibi gördüm. Siz de İzmir'desiniz ne güzel. Dr.Kaya Beyin soyadı AYRAN mı yoksa KAYRAN mı? Eğer KAYRAN ise benim oğlumun da doktoru. TV.deki programınızı izlemedim. Hangi kanalda ve hangi saatlerde yayılanıyor bilmiyorum. Öksürük ile ilgili verdiğiniz tarif gerçekten de çok faydalı ve öksürüğü geçiren bir yöntem. Oğlum ve kendim için çok yapmışımdır. Sizin de elinize sağlık. Sevgilerimle.

Abla 
 19.11.2007 18:06
Cevap :
sevim hanım merhaba. Öncelikle bir izmirli olduğunuz için ayrıca sevgiler. Yazım hatası yapmış olucam herhalde. Doktorumuzun adı : Kaya KAYRAN. Ben uydudan yayın yapan BİZ tv de Bir NEfes Sıhhat adlı programın yapımcısı ve sunucusuyum Eger uydunuz var ise frekans:11011 ,sembolryte : 02125 , vertical: dikey, polarizasyon : 5/6 dan beni pazartesi, çarşamba, cuma saat, 10:30-11:30 arası izleyebilirsiniz. mutlu ve sağlıklı günler. sevgiler.  19.11.2007 18:38
 

çok teşekkürler çok yerinde ve zamanında buldum yazınızı. Dün gece sabaha kadar yatmadık iki yaşındaki kızım resmen öksürük nöbeti kusmayla sabaha kadar ne acı çekti:( Turp ve aynı anda beyaz yemeklik soğana katılmış balı denemiştim geçen seferki hastalğında iyi gelmişti ama hangisi daha etkili oldu , kaçırdım tespit edemedim . Hatırlamış oldum teşekkürler

Kundelas- Sevdakılıçaslan 
 19.11.2007 17:58
Cevap :
geçmiş olsun diyorum. umarım bir daha tekrarlamaz. öksürük çok can sıkıcı bir olay. hele hele çocuklarımızın başına geldiğinde daha da çok canımız acıyor. Turbun etkisi olduğu uzmanlar tarafından da kanıtlanmış. sağlıklı günler diliyorum. sevgiler.  19.11.2007 18:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1578
Kayıt tarihi
: 19.10.07
 
 

İzmir 1975 doğumluyum. Dokuz Eylül Üniversitesi buca eğitim fak. biyoloji öğretmenliği mezunuyum...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster