Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ekim '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
3323
 

Okullarda Önerilen Kitapların Fiyatından ve Niteliğinden Haberiniz Var mı?

Okullarda Önerilen Kitapların Fiyatından ve Niteliğinden Haberiniz Var mı?
 

resim, www.haber53.com'dan alıntı


Bugünkü yazım, değişen sınav sisteminin eğitim camiasında algılama ve uygulama farklılıklarıyla ilgili olarak öğrenciye önerilen okuma ve test kitapları, yardımcı kaynaklar üzerine olacak.

SBS’deki puan sistemi üzerine tartışmalar hiç bitmeyecek gibi. Özellikle öğrencinin okuldan getirdiği yıl sonu başarı puanının SBS puanını çok etkilemesi, okul derslerinin ve ders öğretmenlerinin önemini daha da artırdı.

Bir haftadır velilerimle toplantı yapmaktayım. Daha eğitim yılının başında velilerin en çok yakındığı konu okullarda öğrencilere önerilen kitap ve dergi konusu…

Birçok okulda öğretmen ve idareci arkadaşımız öğrencilere okuma alışkanlığı kazandırmak için farklı projeler uygulamaktadır. Ümit ve sevinçle takip edip takdir ettiğimiz bu çalışmalarda öğrencilere okumaları için önerilen kitap listesinin çok ciddi gözden geçirilmesi gerektiğini fark ettim.

Kitapların niteliği, seviyesi ve içeriği öğrencinin yaş grubuna hitap etmelidir. Öğretmen, öğrenciye popüler kitap önerme heveslisi olmaktan kaçınmalıdır. İlköğretim 6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerine mafyayı, derin devleti, uluslar arası ilişkileri ve tarikatları, gizemleri, siyaseti, duygusal ilişkileri anlatan kitaplar yerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın önerdiği ve öğrenme çağındaki çocuğa Türk kültür ve irfanını anlatan Türk klasikleri ile dünya edebiyatının önemli ve nitelikli eserlerini önermelidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın önerdiği 100 Temel Eser dikkate alınmalıdır. Bakanlığın önerdiği kitapları daha önce okumuş öğrencilere, gençlerin dil, kültür ve ruh dünyasına katkıda bulunacak eserler titizlikle seçilerek önerilmelidir.

SBS’nin geçen yıl 6., 7., ve 8. sınıflara uygulamaya başlanmasından sonra adeta dershaneleşen okullarda ders öğretmenlerinin okul ders kitapları dışında öğrencilere önerdikleri yayınlarda yaşanan tartışmalar veliyi ve öğrenciyi zor durumda bırakmaktadır.

İlaç mümessillerinin doktorları oda oda gezdiği gibi kırtasiyeciler ve yayıncıların da ellerindeki test kitaplarını ve yardımcı kaynakları pazarlamak için okul okul gezdiklerini biliyoruz. İlaç mümessillerinin pazarladıkları ile kitapçıların pazarladıkları arasında şöyle bir fark var; mümessillerin tanıttığı ve pazarladığı ilaçlar Sağlık Bakanlığı onayından geçmişken; kitapçıların önerdiği kitapların arasında, bırakın Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayından geçmesini, bakanlığın okullarda uyguladığı müfredatla ve SBS soru stiliyle bile ilgisi olmayanlarına rastlıyoruz.

Eski sisteme göre hazırlandığı halde, kapağı değiştirilerek yeni kitapmış gibi kitabın kapağına “yeni sınav sistemine ve müfredata uygun” palavrasıyla piyasaya sürülen birçok yayının olduğu da bilinmektedir.

Okullarda öğretmen sınıf ortamında kitap önermemelidir. Devlet okulunda öğretmen, ancak kendisinden talep eden öğrenciye ve veliye kitap önermelidir.

Öğretmenin önerdiği kitapların satıldığı kırtasiye veya kitapçılarda veliye başka masraflar dayatılabilmektedir. Veli; öğrencisi üzülmesin, öğretmenin gözünden düşmesin, sınıfta çoğunluktan ayrışmasın diye, dolaylı da olsa öğretmenin muhtemel not baskısından çekinerek bu kitapları almaktadır. Bir de bu kitaplar için kırtasiye isminin adres olarak gösterilmesi hiçbir öğretmene yakışmayacaktır.

Kaldı ki bazı kırtasiyecilerin velilere okuldaki öğretmenin önerdiği kitabın yanı sıra kendi kafalarına göre hazırladıkları eğitim veya kitap seti arasına bir iki fazladan kitap ekleyerek adeta veliye dayatarak veliden daha çok para alma sevdasında olduklarını duymaktayız.

Öğrencileri kitapçıların rehineleri pozisyonuna düşürmeyelim.

Okul idarelerinin bu konuda duyarlı olmaları gerekmektedir.

O kalın kalın test kitapları öğrencilerin çantalarına sığmadığı gibi, öğrencilerin o küçücük bedenleri o kitapları taşıyamaz. Yeni nesil bu ağır çantalar yüzünden kambur olacak!

Devlet okuluna öğrencisi devam eden velinin, okula yapamadığı yardım parasının da çok çok üstünde bir parayı, sırf ders öğretmeninin inisiyatifiyle, yardımcı ders kitaplarına vermesini doğru bulmuyorum.

Benim tüm öğrencilere önereceğim kitap Milli Eğitim Bakanlığı’nın ücretsiz dağıttığı ders kitaplarıdır. SBS soruları da bu kitaplardan sorulmaktadır.

Tüm öğrenci ve öğretmenlere başarılar dilerim.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ben birincisi bi öğreciye sahip değilim;zira kendim henüz öğrenciyim :)) Ayrıca kitaplara olan ilgimden ötürü idi kitapçıya girişim.Maksadım test kitabına bakmak değildi SBS için...Neyse okuyunca cevabı şöyle bi gülümsedim...Sevgiyle efendim!

Serçe! 
 28.10.2008 23:37
Cevap :
Bir gün inşallah iyi bir veli olursunuz:) Yoğunluk işte. Tuğba Hanım, sağlıcakla kalınız. Size hayatınızın her aşamasında başarılar dilerim. Selam ve sevgiler  29.10.2008 8:20
 

Geçenlerde kendi ilgi alanımdan ötürü kitaplara bakmak için bi kitapçımıza girdim.Ortaya böyle bir sürü soru bankaları,sbs konu anlatım,tüm dersler,dgs vs. bir sürü kitap yığmışlar.Tesadüf bu ya bi tanesini elime aldım şöyle ince pembe renklerde bi kitap,Sbs yazıyor üstünde.Aaa ne güzel dedim ilk önce.Sonra arkasını çevirdim,bi baktım 20'li küsür bi sayı yazıyor arkada.Kitapları okullar veriyor vermeye de olmayan öğrenci nasıl alsın mecburi girecegi bir sınav iiçin o kitabı??? Güzel bi konuydu,sevgiyle!

Serçe! 
 17.10.2008 21:52
Cevap :
Test kitapları ciddi bir rant! Benim önerim, okul ders kitaplarını iyi bir şekilde özümsemesi. Fen, Matematik, Sosyal ve Türkçe'den de ikişer test kitabı bitirmesi. Formül, fdd ve okyanus yayınlarını önerebilirim. Öğrencinize başarılar, selam ve sevgiler  19.10.2008 9:40
 

Buralarda sizin kadar bilinçli bir eğitimciye rastlar mı benim oğlum? Çok önemli bir sorumlulukmuş eğitim. Daha çok yolun başındayız ama çok dikkatli olup ilgilenmek gerekiyor. okulumuz bilinçli gibi gözüküyor ama yaşayıp görmek lazım. Selamlar, sevgiler, saygılar... Not: Cadı okula alıştı mı?

Özlem Akaydın 
 17.10.2008 8:33
Cevap :
Teşekkür ederim, Özlem Hanım! Cadı okuldan eve gelmek istemiyor, şeytan kulağına kurşun:) Sizin öğrencilerinize de başarılar dilerim. Selam ve sevgilerimle  17.10.2008 14:57
 

öncelikle tüm veliler adına size teşekkür ediyorum...bu sorun hepimizin...türkiye de her sorunu zor çözduğumuz gibi bunuda çözmek zor gözukuyor....Milli eğitim bakanlığına sorduk kesınlıkle yasak dıyor...kaynağı getirmemiz halında öğretmen hakkında yasal işlem yapılacağını öyledı...işin içinden çıkabılırsen çık...bu durumda kaynak kullanan tüm öğretmenler suçlu konuma düşüyor...?????saygılarımla...

Yaşam Çiçeklerim 
 14.10.2008 9:17
Cevap :
Dün Milli Eğitim Bakanı, bu konuda sert bir açıklama yaptı ve tüm idareci ve öğretmenleri uyardı. Bakan konuyla ilgili bir genelge yayımlayacağını açıkladı. Duyarlı velilerin sayısı arttıkça fırsatçıların sayısı azalacaktır. Selam ve saygılarımla  14.10.2008 11:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 143
Toplam yorum
: 2363
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2309
Kayıt tarihi
: 22.08.07
 
 

Bu âlem içinde aileme zaman ayırmak, gezmek, okumak, fotoğraf çekmek, resim çizmek ve iş hayatı h..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster