Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mayıs '16

 
Kategori
Okullar
Okunma Sayısı
225
 

Okulların mezunlar dernekleri

Okulların mezunlar dernekleri
 

Türkiye' nin En Güzel Okulu


OKULLARIN   MEZUNLAR    DERNEĞİ

“Mezunlar Derneğimizin  kuruluş sürecinde karşılaştığım ilgi,  yakınma , talepler ve gözlemlerim, ve  hafta başında geleceğin mezunu öğrencilerimizle tanışma dakikalarım;Okulların Mezunlar Dernekleri’nin ne denli gerekli ve hayati önemde  olduğunu gösterdi.”

Ülkemiz Sivil  Toplum Kuruluşları  açısından çağdaş ülkelerin çok gerisindedir. Gelişmiş batı ülkelerinde bir yurttaş  farklı amaç ve hedefleri olan  birden fazla  Derneğe , STK’na üye olurken, bizim ülkemizde Dernek nedir bilmeyenlerin  oranı %70 ‘ lerin üzerindedir. Var olan Derneklere üye olanlar da nüfusun %  1’ rin den daha azdır.

Yurttaşlık bilincinin gelişmediği,  gelişmesinin bilerek engellendiği  ülkemizde , Tarikat Mensuplarının oranı, yasal derneklere üye olanların oranından daha yüksektir. Bu oran bir anlamda az gelişmişliğin, yetersiz demokrasimizin ve medeni dünyadan giderek kopuşumuzun  da nedenleri arasında dır.

Orta Okul yıllarımda Karaman Halk Evini tanıyarak başlayan katılımcılık eğilimim, Üniversiteye başladığım yıllarda, Ankara’daki  Karamanlılar Dayanışma  Derneğine katılmamla anlam kazandı. 80 İhtilalinin hışmına uğrayan  hemşehri  Derneğimizi  1989 yılında yeniden kurarken  başlayan  sorumluluğum ve çalışmalarım 20 yıl kadar sürdü.

Bu süreçte  dernek çalışmalarım , Çocuklarımın okulları  koruma dernekleri, Batıkent Zihinsel Engellileri Koruma Derneği, ADD, Lions Kulübü Derneği, Ostim Sanayici ve İş Adamları Dernekleriyle devam etti. Kendimden başkaları için de bir şeyler yapma çabası  beni hep mutlu etti, yaşıyor olduğumu fark ettirdi..

2011 Yılında Antalya ya taşınmamızla,  1973 yılında burslu öğrencisi olarak Mezun olduğum, Antalya Teknisyen Okulu, değişen ismiyle Antalya Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni ziyaretlerimle, 70 ‘li yıllardaki atölye öğretmenlerime, sosyal medya aracılığı ile sınıf arkadaşlarıma ulaştım, her yıl toplanıp buluşmaya başladık.Yine paralelinde bir yıl kadar Antalya da kurulan  Karamanlılar Derneği ni yönettim ve görevi genç  hemşehrime devrettim.

24 Kasım 2015 günü beni Okulumuzdaki Öğretmenler günü kutlamalarına davet eden, 80 yaş üzerindeki  değerli  Atölye  öğretmenlerimden Melih Uyar ; madem ki Antalya’dasın, Dernekçilik deneyimin var, Okulumuzun  yıllardır  kurulamayan  MEZUNLAR DERNEĞİNİ  kurun dediler. Okul Müdürümüzün de teşvik etmesi, okulumuzun mezunu olup yine okulumuzda görev yapan genç öğretmenlerimizin de destek vermesi ile; 1944 yılında Antalya Sanat Okulu ismi ile Eğitime başlayan okulumuzun 72. Yılında, kısa adı ANTEMDER olan,   ANTALYA TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ MEZUNLARI DERNEĞİ’ni  kurduk.

Mezunlar Derneğimizin  kuruluş sürecinde karşılaştığım ilgi,  yakınma , talepler ve gözlemlerim, ve  hafta başında geleceğin mezunu öğrencilerimizle tanışma dakikalarım;  Okulların Mezunlar Dernekleri’nin ne denli gerekli ve hayati önemde olduğunu gösterdi. Okullarımızda ve Ülkemizde Eğitimin Kalitesi ve etkinliğinin artması için, her yurttaşın mezun olduğu okullarla ilişkisini kesmemesinin,   olanakları ölçüsünde okullarına "Mezunlar Dernekleri" vb. yöntemlerle destek olmalarının gereği ve yararına  olan inancım güçlendi. Bu inançla çabalıyor, Antalya ve ülkemize örnek  olmaya çalışıyoruz.

Dayanışmayan, yardımlaşmayan, paylaşmayan ve kucaklaşmayan Toplumun Mutluluk Üretemeyeceğinin. Örgütsüz Toplumun Ölü Toplum olduğunun bilinci ile,   Bize hayat veren Okulumuza  sahip çıkmak, Mezunlarımızla Kucaklaşmak,  Öğrenci  kardeşlerimizle gönül, gönüle; Velilerimizle Omuz omuza olmak, istiyoruz.  Mezunlarımızın örgütlenmesi  ile daha güçlü ve mutlu olacağımıza, gücümüzü okulumuz ve öğrencilerimiz yararına da kullanacağımıza inanıyoruz.

Çalışmalarımızla ilgili gelişmelere ve sorularınızın detaylı yanıtlarına, kurucularımız ve Yönetim Kurulumuzun öz geçmişlerine, Okulumuzun Önceki yıllarda ki mezunlarından, kariyer ve işletme sahibi olanlara ve daha bir çok detaya  www.antemder.org.tr  Web sitemiz ile, diğer  sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabileceksiniz.

Eleştirilerinizi ve Önerilerinizi de Web sitemiz ve diğer sosyal medya hesaplarımız aracılığı ile  bizlerle paylaşmanız;  çalışmalarımızda kaliteyi, verimliliği artıracak, gücümüze güç katacaktır.

Bu güzel ve anlamlı duyguyu sizlerinde tatmanız ve paylaşmanız için Mezun Olduğunuz Okulların  MEZUNLAR DERNEĞİNİ  mutlaka kurun. Hem ülkemizde örgütlü toplumun gelişimine destek olun, hem de onlarca yıl önce sıralarda  birlikte oturduğunuz sınıf arkadaşlarınızla, aynı bahçeyi paylaştığınız  Okul arkadaşlarınızla buluşmanın,paylaşmanın heyecanını, tadını, dayanışmanın hazzını  paylaşın. Sakın geç  kalmayın, hemen başlayın derim.  İyilik dileklerimle.. Bizi izleyiniz. 

https://www.facebook.com/antalyateknikemldernegi/  /    www.antemder.org.tr

Mak.Müh.  Orhan YÜKSEL  

Antemder   Başkanı

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 43
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 511
Kayıt tarihi
: 28.06.11
 
 

 Karaman E.M.lisesi ilk öğrencilerindenim. ikinci sınıftan itibaren Antalya Makine Teknisyen okulun..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster