Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Ağustos '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1723
 

Önce herkes kendi Kürt açılımını yapsın

Önce herkes kendi Kürt açılımını yapsın
 

Benim Kürt açılımım budur…hadi siz de açın kapılarınızı!

PKK’nın koşulsuz şartsız silah bırakması ile Kürt sorunun çözümleneceğini sananlar yanılırlar.

Kürt açılımında temel nokta dönüp dolaşıp bu konuya dayandırılıyor… "PKK silahları bıraksın, dağdan insin, teslim olsun". Dağdan indi diyelim, silahları da bıraktı, tesim oldu…sorun bitti mi? Biter mi? Kürt sorunu salt bir terör sorunu mudur?

PKK, Kürt sorununun temsilcisi olarak ortaya çıkmadı ancak "Kürt sorunu"nun varlığından beslendi. PKK, kurulduğunda Stalinist ideolojiye sahip bir terör örgütü idi ve kurucu kadroda Marksist-Leninist çizgide olan Türkler de vardı. Yıllar içinde PKK ile Kürt sorunun içiçe girmesinin tek nedeni 80 yıldır doğuda yaşanan ağır insanlık sorunudur. Kürtleri kazanmaya çalışmayan, birlikte yaşamayı ve paylaşmayı reddeden zihniyet ve aynı zamanda damarımızda dolanıp duran, bilinç altımıza işlemiş “Türk milliyetçiliği” değil midir PKK’ya taban yaratan, PKK’yı etnik Kürt milliyetçisi bir terör örgütü yapısına dönüştüren?

Sesinin gırtlaktan çıkıyor olması, kara tenli olması bile yetti insanların aşağılanmasına…Yoklayın bakalım bilinç altınızı…ne kadar yaşamı paylaşmaya hazırdınız o her daim “Kürtler kardeşimizdir” dediğiniz insanlarla? Halen de öyle değil mi? Kürt ise, potansiyel teröristtir, hırsızdır, uyuşturucu kaçakçısıdır, ameledir vesairedir…Sizin ekmeğinize ortak olan 2. sınıf bir “vatandaş” tır. İş adamı da, Cumhurbaşkanı da olsa sonuçta “Kürt” dür…budur bilinçaltındaki zihniyet.

Soruyorum size, hiç bir Kürdü kazanmaya çalıştınız mı? Onların özel alanına empati yoluyla girmeyi hiç düşündünüz mü? 7 dilden ‘merhaba, günaydın, seni seviyorum’ demeyi biliriz ama Kürtçe bir kelime bilen kaç kişi var aramızda ki onları her daim Türkçe konuşmaya zorladık?

Bir Türk olarak düşünün…her sabah okula gittiğinizde size “Ne mutlu Kürdüm diyene” dedirtseler, evinizden çıkartsalar, zorla sürseler! Çocuklarınız, sadece “Türk” oldukları için daha iki yaşında yatağın altına saklanmayı öğrense, devlet diye karşısında siyah kar maskeli adamları görse, açlık ve yoksulluk kaderi olsa…siz ne yapardınız bir “Türk” olarak?

Biz bu insanlara hala diyoruz ki…”sen Türksün, madem Türkiye’de yaşıyorsun, o zaman Türksün”…Anayasa da böyle diyor “ancak Türk olursan, eşit vatandaşlık haklarından faydalanabilrsin”. Türk ol, gel hayatı paylaşalım. Bu mudur açılım?

Ben inanıyorum ki; Türkiye’de yaşayan 13 milyon Kürdün çok azı PKK’yı destekliyorlardır. PKK ile Kürt sorununu ayırt edebilecek, tutulan yolun doğru olmadığını bilen, gören ve inanan pek çok Kürt var. Onlar da her sabah barış içinde, eşit saygınlık ve sevgi göreceği, aşağılanmayacağı, bir Türkle konuşurken etnik kimliğini saklamak gereğini hissetmeyeceği Türkiye’yi özlüyorlar…çünkü bu topraklar aynı zamanlarda onların da toprağı.

PKK’yı Kürt sorununun dışında bırakacak olanlar da yine Kürtlerdir. Ancak Kürtlerle hayatı ön yargısız paylaşmaya çalışırsak bu olabilir.

Abdullah Öcalan, devletin muhatabı değildir, olmamalıdır da ama Kürtler devletin an az Türkler kadar muhatabıdır.
Kürtler diyor ki “eşit haklı vatandaş olarak birlikte yaşamak istiyoruz” . Bunu duymamak PKK’ya yolu açmaktır, bir 30 sene daha acılar, üzüntüler demektir.

Tercih sizin...bir Kürt çocuğun eline taşı verip sokağa, eline silahı verip dağa yollamak mı, yoksa seslerine kulak verip, biraz empati yaparak onları kazanmak mı?

O çocuğun Kürt olduğunu bilerek ama bu toprakları geçmişte olduğu gibi gelecekte de birlikte paylaşmamız gerektiğini idrak ederek yaşamak…farklılıklarına saygı göstermek…işte PKK’yı marjinalize edecek ve Kürt sorunun dışına atacak olan da bu bakış açımızdır.

İnsan hakları, “kendimiz” için değil, başkaları için düşünülürse bir anlam ifade ediyor…

Bırakın insanlar istediği kimlikte “insanca” yaşasınlar!

“Ez te hezdikhem”…

Ümit Culduz , Murakami bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bravo :)

Tecettin KIYICI 
 13.09.2009 3:00
Cevap :
Teşekkür ediyorum...sevgiler  13.09.2009 11:18
 

Oralarda ne kadar bulundunuz bilmiyorum ama; 3 çocuk resmi koyarak ve de bir tümce alarak sorunu anlamış olmuyorsunuz; anlamayınca da çözüme ulaşamıyorsunuz. Öncelikle o toprakları ve geçmişini bilmeniz gerekiyor; ama kitaplardan değil.....

Mezopotamya Prensesi 
 02.09.2009 12:42
Cevap :
Merhaba, oralarda yeteri kadar bulundum, dünyada da yeteri kadar bulundum...ve gördüm ki sorun birbirini anlamayan,yanı başındakini insan yerine koymayan "zihniyet" kaynaklı sorundur...O toprakları ve geçmişini bilmek çözüm getirmiyor, çözüm içimizdeki "VİCDAN" da...3 çocuk resmidir ama görebilen,vicdanı ile yaklaşabilen herkes o resimlerdeki acıyı ve sevinci, umudu ve korkuyu...insana ilişkin ne varsa görebilir...eğer göremiyorsa zaten önce o kişiye bir "insan açılımı" gerekiyor demektir....teşekkürler değerli katkınız için...sevgiler  02.09.2009 19:28
 

Bize önce "Türk açılımı" lazım...bunu anladım

ÇokEskidendi 
 30.08.2009 13:22
 

Ne kadar kötülükler yaşamışız Doğu'da Güney Doğu'da değil mi? Yüzyıllar boşunca onları aşiret yapılanması içerisinde inim inim inlettik. Başlarında ki aşiret reislerini onlara tanrı kıldık değil mi? Onları kart kurt sesleri arasında töreye mahkum ettik ömür boyu değil mi? Oraya yolu düşen öğretmeni bayrak direğinde biz sallandırdık, mühendisin gırtlağını biz kestik değil mi? Öğretmeni öldürdüğümüz yetmedi, eşinide öldürdük, oda yetmedi çocuğunun beynine sıktık kurşunları, yetmedi lojmanı ateşe verdik, yetmedi yaktık okulu, yetmedi havayı keleş mermileriyle aydınlattık alemlere korku salsın diye değil mi? Dillerini konuşmasınlar diye dillerini kestik, dinlerini yaşamasınlar diye cem evlerini, camilerini yıktık. Düğünlerini izleyip Lordlar gibi ilk gece hakkını biz aldık değil mi? Askerimiz haline gelenlerin elinde bombayı patlattık, terhis olanın yoluna mayın döşedik değil mi? Mayınları geçebilenlerin yollarını kesip kervan aşağı edip kurşuna dizdik, yaktık, yıktık değil mi? E

bumerang 
 28.08.2009 9:26
Cevap :
Sizin de açılımınız bu! ... hızını alamamış bir açılım...yetmemiş satırlar, karakterler...iyi ki arada ekran var, yoksa ne yapardım ki:)) mazallah kinin bu kadarından!...iğdiş bir kin ve nefret...neyse!  28.08.2009 19:51
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 485
Toplam yorum
: 2871
Toplam mesaj
: 123
Ort. okunma sayısı
: 2270
Kayıt tarihi
: 10.07.08
 
 

Çok eskidendi ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster