Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

14 Şubat '11

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
336
 

Öykü denilince

Öykü denilince
 

Yüreğinde öykü ateşi yakmış olan yazarlarımızın ve okuyucularımızın Dünya Öykü Günü kutlu olsun.


Geçmişten geleceğe uzanan ve uzanmaya devam edecek geniş bir yelpazedir öykü. Hayatın içinden kopup gelir. İnsanı anlatır her haliyle. Seviniriz, üzülürüz, kahkahalar atarız, gözyaşı dökeriz, heyecanlanırız, nefret ederiz, çok severiz, düşünürüz, merak ederiz sayfalar arasında kaybolurken. Karakterlerle bütünleşir, kendimizi onların yerine koyarız kimi zaman. Bazen de işte deriz, işte tam da beni anlatıyor çünkü o kadar tanıdıktır ki satırlarda anlatılan. 

Kaç milyar kişi nefes alıyorsa yeryüzünde hepsinin bambaşka bir hikâyesi vardır. Her insan hayattır çünkü. Ve her hikâye farklı bir insan. 

Gün olur birbirine benzer yaşananlar. Öyküleşir yerini alır ya bir edebiyat dergisinde ya da bir kitapta. Konu benzerdir ama anlatım farklıdır. Bir insandan diğerine değişir anlatılan. Asıl olan senin “onu” nasıl anlattığındır ve yine “anlattıklarının” okuyucuya ne kadarının, nasıl ulaştığıdır. 

Anlardan oluşur öykü. İnsanlardan beslenir. Yüreğimize dokunur. 

Gitmediğimiz, görmediğimiz yerleri ayağımıza getirir, fikir sahibi yapar. Gidip görme arzusu yaratır belleğimizde. 

Ufkumuzu açar, düşünme gücümüzü geliştirir. Hayal dünyamızı varsıllaştırır. 

An olur bir olayı anlatır bize canlı canlı. An olur durum hakkında bilgilendirir. Uzun olur, kısa olur ve can evinden vurur okuyanı. 

Çok yakında Kanguru Yayınlarından çıkacak olan öykü kitabımdan bir öyküyle “Tükendi mi Kelimelerim?” ile seslenmek istiyorum sizlere. Daha doğrusu ben değil de öykümün kahramanı Şermin seslenecek. İçindeki yazma arzusunun nasıl tırmandığını, nasıl vazgeçilemez bir şey olduğunu. 

“Karamsarlığa kapıldığı anlarda yazmak istemez, kendine sınır koyar; “Artık yazmayacağım.” diye kararlar alır ama her seferinde kendini gizli gizli yazarken bulurdu. Nasıl bir hastalıktı bu içindeki yazma isteği. Ne melen, ne durdurulamaz bir şeydi yazmak. Başka olaylarda yaşamak, başka karakterlerle ağlayıp gülmek. İsimler vermek yarattığı kahramanlarına. Şekillendirmek, yoğurmak. Gözünün şeklinden, saçının rengine kadar ilmek ilmek işlemek satırlarında. Günlerce uykusuz kalmak. Eve kapanmak. Ecel terleri dökmek en iyisini yakalayabilmek adına. Her seferinde bir önceki yazdığınla yarışmak. Kendini tekrar etmemek. Sancılar çekmek en mükemmelini nasıl başarabilirim diye. O zaman mırıldanmak kendi kendine “doğum sancısı çekmek” deyimi bu olsa gerek diye. Öyle bir anda akıvermesi satırlarına. Önce harflerin yan yana gelmesi, kelimeleri oluşturması. Kelimelerin yan yana gelip de cümleleri kurması. Cümlelerin paragraflara dönüşmesi. Paragraflarda öykünün hayat bulması, nefes alması. İçinde günlerce büyütmek öyküyü ve sonra yüzünde kocaman bir gülümsemeyle hayat buluşunu seyretmek, canlı kanlı karşında duruşuna belki de göz kırpışına tanık olmak. Heyhat! Nasıl anlatılamaz bir duygudur ki bu çepeçevre sarar insanı. Daha önce böyle bir hikâyenin olmaması ama artık var olduğu gerçeğinin kabul görmesi. Okuyucuların kendilerinden bir şeyler bulacaklarını duyumsamak. Satır aralarına saklanan ne varsa bulup çıkaracakları hissine kapılmak. Bütünleşmek her paragrafla.
Yazdığın, yarattığın herhangi bir eser hakkında eleştirmelerin olumlu ya da olumsuz yazılarını okumak. Sevinmek ya da üzülmek. Var olmak edebiyatın büyülü dünyasında.”
 

Yüreğinde öykü ateşi yakmış olan yazarlarımızın ve okuyucularımızın 14 Şubat Dünya Öykü Günü kutlu olsun. 

.................... 

"RESİM: Alıntı" 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Gecikmiş bile olsam 14 Şubat Dünya Öykü Günün kutlu olsun. Kitabın da hayırlı uğurlu olsun. Bol şans getirsin sana. Öyküleri senden iyi kim anlatabilir ki? Bu yazında da kanıtladın yine bu düşüncemi. Tebrikler Papatyam.

SELVA89 
 10.03.2011 15:22
Cevap :
Çok teşekkür ederim Selvacığım. Güzel dileklerin inşallah hayatımın her deminde geçerli olur.Aynılarını senin için de istiyorum Rabbimden. Esen kal.  11.03.2011 13:13
 

Gününüz ve günümüz kutlu olsun,,,öyküleri çoook severim,,,teşekkürler,,,,Sevgiler,,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 14.02.2011 17:54
Cevap :
Çok sağol Alyoşa.Hayat öykülerden ibaret zaten.Sevgiyle kal arkadşaım.  15.02.2011 11:45
 

Yazını iyice okudum, öyküler kitabınız şimdeden hayırlı olsun... Bugün sevgililer günüdür. Sevenlerinizle birlikte çok yaşayın. Dertsiz, kedersiz ve elemsiz günleriniz olsun. Sağlıkla bin yaşayın...Selamlar.

Abdülkadir Güler 
 14.02.2011 15:53
Cevap :
Çok teşekkür ederim Abdülkadir Bey. Sziinde gönlünüzden her ne geçiyorsa sizinle olsun tabii sevdiklerinizde. Kitabımı elime almak rüya gibi . Esen kalınız.  15.02.2011 9:53
 

Bende yazdım bir öykü.Yine güzel bir açıdan ele almışsınız çok güzeldi teşekkürler, sevgiler.

Şennur Köseli 
 14.02.2011 14:08
Cevap :
Ben teşekkür ederim, okuyup yorumladığınız için. Öykünüzü okuyacağım.Sevgiyle.  14.02.2011 14:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 747
Toplam yorum
: 1755
Toplam mesaj
: 225
Ort. okunma sayısı
: 761
Kayıt tarihi
: 13.06.07
 
 

Ankara'da doğdum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi Ankara'da tamamladım. AÜİF iş idaresi b..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster