Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ocak '17

 
Kategori
Tenis
Okunma Sayısı
54
 

Özbeklerin yüzünü güldüren adam

Özbeklerin yüzünü güldüren adam
 

milliyet.com.tr'den...


Abdulgadir Masharipov adlı Reina canisinin milliyeti konusunda karar verilinceye kadar  neredeyse bütün Orta Asya’daki devletlerin adı geçti: Önce Kırgız, sonra Uygur olduğu yazılıp çizildi. Yakalandıktan sonra Özbek olduğu bildirildi. En son olarak da Tacik kökenli bir Özbek olduğu yazıldı. 

Neticede, Özbek olduğunda karar kılındı. Tabii böyle dünya çapında eylem yapan, 14 değişik ülke vatandaşının ölümüne, 20 kadar değişik ülke vatandaşının ise yaralanmasına sebep olan bir terörist, kendi ülkesi için son derece olumsuz bir tanıtıma yol açtı. Üstelik sanki bazı yayınlar özellikle Orta Asya’daki kardeş Cumhuriyetleri, bilhassa Özbekistan’ı suçlamak ister gibi bir gayretin içindeydi.

İşte, Özbekistan böylesine zararlı bir propagandanın kurbanı olmak üzereyken bir sporcusu imdadına yetişti.

16 Ocak 2017 Pazartesi günü Avustralya’da Açık Tenis Turnuvası başladı. 2 hafta sürecek bir turnuva… Büyük bir organizasyon ve on milyonlarca sporsever canlı olarak takip ediyor.

İşte orada, dün, Özbekistan adına bir mucize gerçekleşti. Dünya tenis sıralamasında 117’nci sırada olan Özbekistanlı tenisçi Denis İstomin, yıllarca dünya birincisi (son 6 aydır ikinci) olan,  Sırpistanlı oyuncuNovak Djokovic’i, 5 saatlik bir maçın ardından 3-2 yenerek eledi ve bir üst tura çıktı.

Bu, o kadar beklenmedik ve önemli bir başarıydı ki başta CNN International olmak üzere, dünya televizyonları, Denis İstomin’in galibiyetini ilk haberleri arasında verdiler.

Allah’ın hikmeti, herhalde…

Orta Asya’da kendi halinde yaşayıp giden, yıllardır sesi-sedası çıkmayan Özbekistan’ı, yeni yılla birlikte iki genç vatandaşı arka rakaya dünya gündemine getiriyor. Biri olumsuz, biri olumlu…

Önümüzdeki günlerde de her ikisi birden konuşulmaya devam edecek.

İlki, 39 kişinin öldüğü terör eyleminin çözülebilmesi için olay didik didik edileceğinden…

İkincisi ise çıkacağı yeni maçlar dolayısıyla… Sadece 6 ay öncesinin dünya şampiyonunu deviren bir tenisçi olarak, bundan sonraki maçları çok daha ilgi çekici olacak ve çok daha fazla seyirci kortlarda ve ekranlarda onu takip edecek.

Özbek tenisçi İstomin’i tebrik ediyor, başarılarının devamını, Özbeklerin yüzünü sürekli olarak güldürmesini diliyoruz. Tabii kardeş bir ülke olarak bizim de yüzümüz gülecek.

Özbekistan ve onun başarılı tenisçisi Denis İstomin için duacıyım.

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir kişi ile bir Ülkeyi yargılamak çok ön yargılı olur İsmail bey, ama özellikle Afsanistan süreci Türki Cumhuriyetlerini de olumsuz etkiledi, selamlar

Nizamettin BİBER 
 21.01.2017 10:26
 

Sayın Cengiz! Ne demişler "bir yerden ot da çıkar b..k da çıkar" Özbek tenisçi Denis İstomin'i kutlar başarılarının devamını dilerim yolu açık olsun.Selam sevgi ve saygılar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 20.01.2017 16:13
 

Merhaba, Bir kişi kötülük yaptı diye o ülkeyi suçlamak. ne kadar kolaycılık değil mi? Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 20.01.2017 15:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1417
Toplam yorum
: 4699
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1144
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Anadolu Üniversitesi, Uluslararası..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster